Skip to content

Wyjaśnienie Ending Of Westworld Sezon 4, Odcinek 1

27 de czerwiec de 2022
l intro 1656187625
Zawiera spoilery dotyczące premierowego odcinka 4 sezonu „Westworld” „The Auguries”

W końcu nadszedł czas, aby powrócić do „Westworld” HBO po dwuletniej przerwie od zakończenia trzeciego sezonu. W tym finale z maja 2020 r. gospodarz robotów Dolores Abernathy (Evan Rachel Wood) pogrąża świat w chaosie, niszcząc sztuczną inteligencję Rehoboam. Zasadniczo uwalnia populację z wcześniej ustalonej ścieżki, decydując się na to, aby wolna wola ludzi dyktowała przyszłość, mając nadzieję, że zwycięży dobroć zamiast okrucieństwa. To fascynujące zakończenie, ale to jest „Westworld”; prędzej czy później coś pójdzie nie tak.

Na szczęście doceniona przez krytyków seria science-fiction HBO w końcu ponownie zasiliła swoje roboty w sezonie 4, którego historia rozpoczyna się siedem lat po sezonie 3 — gdy widzowie zostają przerzuceni do zupełnie innego świata po rewolucji robotów. Tak, Dolores odnosi sukcesy w wszczynaniu zamieszek, ale ludzkość wciąż jest najbardziej dominującą siłą na planecie… na razie. A na horyzoncie pojawia się tajemnicze nowe zagrożenie, które nosi czarny kapelusz. Tak, wersja gospodarza Williama, aka Człowieka w Czerni (Ed Harris), ma wielkie plany dla ludzkości.

Seria współtwórców Jonathana Nolana i Lisy Joy słynie z zapierających dech w piersiach fabuł, zaskakujących zwrotów akcji i kilku szalonych momentów, a teraz sezon 4 kontynuuje ten trend, kładąc na stole kilka pierwszych elementów układanki . Przejdźmy więc do zakończenia czwartego sezonu „Westworld”, odcinka 1 „The Auguries”.

William jest skazany na krew

William powraca w tym sezonie z zemstą, co nie jest zaskakujące, ponieważ śledzimy wersję gospodarza Człowieka w czerni po tym, jak Charlotte Hale (Tessa Thompson) zbudowała nowego rewolwerowca pod koniec sezonu 3. Ale siedem lat później , jego pragnienie przemocy jest wciąż tak samo okrutne, jak zawsze, i zaczyna polować na każdego, kto ma związek z tym, co spotkało Rehoboama — zaczynając od Maeve Millay (Thandiwe Newton). W końcu odgrywa kluczową rolę w pokonaniu Serac (Vincent Cassel), ale nie jest jasne, dlaczego William dopiero teraz celuje w nią.

Być może dlatego, że Maeve jest łatwym celem, ponieważ jest odizolowana i samotna w zaśnieżonym, górzystym regionie kraju, albo dlatego, że plany Williama zostały wprowadzone w życie teraz, gdy kupił tamę Hoovera od kartelu. Bez względu na powód, William najwyraźniej wykorzystuje pełną moc Delosa do swojej dyspozycji, ponieważ nie ma żadnych skrupułów w pokonaniu zreformowanych gangsterów za pomocą zmodyfikowanej muchy, która przekonuje jednego z ich przedstawicieli do rzezi przywódców grupy. Jeśli ma muchy kontrolujące umysł, jest to bardzo zły znak dla każdego, kto wystąpi przeciwko niemu, ponieważ z pewnością oznacza to, że może zmusić każdego do wykonania swojej licytacji. Kontrola zawsze była głównym tematem w „Westworld”, ponieważ ludzie uczynili gospodarzy niewolnikami dla rozrywki. I chociaż serial zawsze dotyczył buntu gospodarzy przeciwko temu, sezon 4 wyraźnie odwraca tę dynamikę w znacznie większym stopniu tym razem.

Ale Maeve nie jest jedyną osobą, na którą William też poluje. Wysyła również zabójcę po byłym bojowniku o wolność Caleb Nichols (Aaron Paul) i jego nowej rodzinie. O jej.

Caleb ma coś, o co warto walczyć

Caleb z córką Frankie

Po rewolucji robotycznej każdy żyje nowym życiem. Caleb pracuje jako inżynier, aby utrzymać swoją córkę Frankie. Jak być może pamiętasz, Caleb miał swój udział w zniszczeniu Rehoboama wraz z Maeve i Dolores, a on nadal jest niesamowicie paranoiczny w kwestii zagrożeń, które mogą zranić jego rodzinę. Jego troska o stan świata jest całkiem zrozumiała; widział na własne oczy, jak szybko powszechna sytuacja może zmienić się ze złej w gorszą. Niestety, jego najgorsze obawy zostają spełnione, gdy zabójca Williama strzela do Frankiego przed ich domem. Na szczęście Maeve wkracza ze swoją wierną kataną, aby uratować sytuację.

Po spotkaniu z bandytami Williama wykorzystuje informacje z jednego z ciał gospodarzy, aby dowiedzieć się, kogo jeszcze celuje Człowiek w Czerni, co prowadzi ją do Caleba. Maeve zawsze była buntowniczką, nawet od najmłodszych lat w parku, więc nie dziwi fakt, że od razu wskakuje w rolę rewolucjonisty, by walczyć z Williamem. Ona też nie jest głupia i wie, że Caleb byłby cennym nabytkiem, by znów mieć ją po swojej stronie. Tak więc, chociaż naprawdę chce ocalić jego córkę, istnieje również ukryty motyw ponownego posiadania wspólnika w zbrodni.

Caleb zawsze potrzebował czegoś, o co mógłby walczyć, a łącząc się ponownie z Maeve, walczy o swoją córkę, aby mogła mieć normalne życie z dala od wszystkich turbulencji, z którymi był związany przez lata. Dlatego postanawia ścigać Williama z Maeve, zamiast zostać i chronić swoją rodzinę.

Dolores ma zupełnie nowe życie

Christina spaceruje ze współlokatorką?

W jednej z najbardziej zaskakujących części odcinka nowa wersja Dolores mieszka i pracuje jako „Christina”, autorka gier dla Olympiad Entertainment. Chociaż Dolores, jak ją znamy, nie żyje, nadal wyraźnie fragmenty jej poprzedniego życia przebijają się do osobowości Christiny. Doskonałym przykładem jest sytuacja, w której jest na strasznej randce, która odrzuca jej karierę, mówiąc: „Postaci z tła mogą być po prostu mięsem armatnim”, co wyraźnie irytuje Christinę. Nie zapominajmy, że Dolores była kiedyś zasadniczo mięsem armatnim dla gości w Westworld, co prowadzi do tego, że stała się rewolucjonistką robotów. Nic dziwnego, że Christina nie jest pod wrażeniem jego komentarzy.

Ale praca Christiny jest istotną częścią sezonu, ponieważ jest śledzona przez tajemniczą osobę o imieniu Peter, która mówi, że zrujnowała mu życie i musi to naprawić, mimo że nie ma pojęcia, o czym mówi. Jednak Christina zdołała w jakiś sposób wpłynąć na wydarzenia w świecie rzeczywistym, ponieważ spotkanie z jej szefem ujawnia, że ​​wcześniej napisała historię o prześladowcy, który stracił wszystko i zaczyna podążać za dziewczyną. Jest trochę niesamowitych zapowiedzi w sposobie, w jaki jej historia kończy się, gdy „wszyscy umierają”; to nie brzmi dobrze.

To dopiero pierwszy odcinek, więc Jonathan Nolan i Lisa Joy nie ujawniają, w jaki sposób Christina może napisać dla nich ludzkie życie. Ale skoro sezon zaczyna się od much Williama, które dają mu kontrolę nad kimś, nietrudno sobie wyobrazić, że istnieje związek między tymi dwoma pomysłami. Czy w systemach Delosa nadal znajdują się fragmenty Dolores? Czy jest duchem w maszynie na farmie serwerów Hoover Dam, podświadomie kontrolującym muchy? Tylko czas powie.

Miś ratuje Dolores

Teddy patrzy na Christinę

Prorocze pisma Christiny naprawdę wracają, by ją prześladować w końcowej połowie odcinka, gdy Peter atakuje Christinę na ulicy, mówiąc, że ciągle rujnuje mu życie i chce, żeby napisała inne zakończenie. Oczywiście Christina nie ma pojęcia, o czym mówi, co sugeruje, że jej kontrola nad życiem Petera była podświadoma. Skąd miała wiedzieć, że jest prawdziwą osobą, chyba że nadal jest w jakiś sposób uzależniona od Delosa? Tak czy inaczej, tajemniczy bohater ratuje Christinę przed Peterem, a on znika wraz z jej napastnikiem.

Niestety, wiemy już, jak rozgrywa się historia Petera — pamiętaj, że gra kończy się, gdy „wszyscy umierają”. Nie jest więc zaskoczeniem, gdy stalker rzuca się z dachu przed Christiną. Autorka gier nie bawi się najlepiej i wkrótce lamentuje nad tym, jak jej życie traci coś podczas pisania nowej historii, mówiąc: „Dziewczyna nie wie, czego szuka. Po prostu wie, że w jej życiu jest pustka”. Ale pisarka jasno daje do zrozumienia, że ​​chce „historii ze szczęśliwym zakończeniem”, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, ile traumy i śmierci Dolores przeżyła przez lata, chociaż odrzuca swój nowy pomysł jako głupie historie.

Ale szczęśliwe zakończenie może nie być zbyt daleko, ponieważ Teddy Flood (James Marsden) obserwuje ją z ulicy, sugerując, że to on uratował ją przed Peterem. Z drugiej strony, czy kochany kowboj powrócił, ponieważ aktywnie jej szukał? A może Christina podświadomie wpisała go z powrotem do swojej historii, tak jak zrobiła to z Peterem? Tak czy inaczej, jego powrót jest mile widzianym kluczem w pracach.

Czy ten post był pomocny?