Skip to content
TV

Ta teoria Gwiezdnych Wojen dowodzi, że Mroczny Miecz faktycznie należy do Luke’a Skywalkera

4 de czerwiec de 2023
l intro 1685400360

Kino

Rozmowa Luke'a Skywalkera

Przez cały czas w centrum uwagi „Gwiezdnych wojen” legendarna mandaloriańska broń znana jako Mroczny Miecz kilkakrotnie przechodziła od jednego właściciela do drugiego. Pomiędzy projektami animowanymi i aktorskimi, tacy jak Darth Maul (Sam Witwer), Bo-Katan Kryze (Katee Sackhoff) i Din Djarin (Pedro Pascal) dzierżyli go przez pewien czas. Chociaż, zgodnie z teorią fanów, wielu z tych ludzi nie powinno było tego mieć na początku. W rzeczywistości niektórzy, jak użytkownik TikTok @blurayangel11, uważają, że słusznie należy do nikogo innego jak Luke’a Skywalkera (Mark Hamill).

Podczas wydarzeń z filmu „Gwiezdne wojny: Wojny klonów” Maul pokonuje w walce Pre Vizslę (Jon Favreau), stając się nowym właścicielem Mrocznego Miecza. Wkrótce potem Darth Sidious (Tim Curry) wyzywa go i Savage’a Opressa (Clancy Brown) na pojedynek, zabijając Opressa i pokonując Maula. Zgodnie z zasadami posiadania Darksaber, porażka Maula powinna oznaczać, że Sidious jest teraz prawowitym właścicielem. Szybko do „Gwiezdnych wojen: Część VI – Powrót Jedi”, Darth Vader (David Prowse i James Earl Jones) pokonuje Sidiousa przed śmiercią, technicznie przekazując Mroczny Miecz swojemu synowi, Luke’owi.

Chociaż jest to fascynująca teoria, która ma wiele sensu na papierze, istnieją pewne problemy, które pojawiają się, gdy przyjrzymy się nieco bliżej całej historii Mrocznego Miecza.

Historia posiadania Darksaber jest w najlepszym razie wątpliwa

Darksaber ma długą i legendarną historię, która w większości nie wydaje się na pierwszy rzut oka zbyt zagmatwana. Został stworzony przez Mandaloriańskiego Jedi Tarre Vizsla, powrócił do Świątyni Jedi po jego śmierci, a później został odzyskany przez Dom Vizsla. Pozostaje w klanie Vizsla aż do Wojen Klonów, kiedy to Maul zabiera go Pre Vizsla, ale tutaj robi się bałagan. Wcześniej Obi-Wan Kenobi (James Arnold Taylor) pokonuje Vizslę w walce, zanim wzywa swoich mandaloriańskich wojowników do wsparcia. Czy to nie powinno oznaczać, że broń należy do Kenobiego? Gdyby tak było, stworzyłoby to zupełnie nową linię, która wygląda znacznie inaczej niż ta, którą znamy.

Ignorując hipotetyczne panowanie Kenobiego i wszystko, co mogło nastąpić później, wspomniane twierdzenie Luke’a Skywalkera również nie jest całkowicie rozsądne. Można argumentować, że pokonanie Sidiousa przez Vadera i późniejsza śmierć stawiają Mroczny Miecz w rękach Luke’a, ponieważ jest on jego biologicznym synem, ale sytuacja nie jest tak ostra i sucha. Gdy Vader podnosi Sidiousa i wrzuca go do przepaści Gwiazdy Śmierci II, jego błyskawica Mocy poważnie uszkadza skafander Vadera, co prowadzi do jego śmierci. Czy to oznacza zatem, że ich konfrontacja zakończy się remisem? Jeśli tak, co to oznaczałoby dla Darksaber?

Podsumowując, Darksaber to fajnie wyglądająca broń, która jest synonimem niektórych z najfajniej wyglądających postaci z „Gwiezdnych wojen”, Mandalorian. Szkoda tylko, że historia i związane z nią zasady są co najmniej trochę zawiłe.

Czy ten post był pomocny?