Skip to content
TV

Prawdziwy powód, dla którego Darth Maul nosi kolczyk w Gwiezdnych wojnach

30 de maj de 2023
l intro 1685158270

Kino

Darth Maul na Naboo

Darth Maul to jedna z tych postaci z „Gwiezdnych Wojen” o niesamowicie wyrazistym wyglądzie. Jego krótkie, ostre rogi, czerwono-czarne tatuaże i przenikliwe żółte oczy sprawiły, że wyróżniał się od momentu, gdy wyszedł z cienia w filmie „Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo” z 1999 roku. Chociaż wśród jego licznych cech charakterystycznych często udaje się latać pod radarem: jego przekłuwanie uszu. Od swojego debiutu w franczyzie Maul miał zewnętrzny kolczyk w muszli w lewym uchu i okazuje się, że wiąże się to z dość fascynującą historią zakulisową.

Według aktora Maula, Raya Parka, podczas Star Wars Celebration Orlando 2017, piercing nie był planowanym dodatkiem. „Powiedziano mi, że w tym tygodniu robimy test ekranowy, a ja właśnie kazałem go przekłuć kilka dni wcześniej” – wspomina Park, dzieląc się tym, że musiało pozostać w jego uchu przez kilka tygodni. Martwił się, że bycie w jego uchu spowoduje problem, ale wcale tak nie było. Oglądając wygląd Maula Parka, reżyser George Lucas zracjonalizował, że postać będzie miała kolczyk. Dzięki temu Park musiał go zatrzymać i stał się częścią wyglądu Maula „Mroczne widmo”.

W rzeczywistości kolczyk w uchu pozostał stałą częścią wyglądu Maula bez względu na medium.

Kolczyk w uchu Maula przylgnął do postaci

Choć często sobie zaprzecza i jest pełen retconów, „Gwiezdne wojny” stara się zachować ciągłość bez względu na wszystko. Chociaż śledzenie tego jest w dużej mierze nieistotne, przekłuwanie uszu Maula pozostało stałym elementem projektu jego postaci, pomimo nieplanowanego włączenia. Po swojej rzekomej śmierci w „Mrocznym widmie” Maul powraca w „Gwiezdnych wojnach: Wojnach klonów”, nagłośnionej przez Sama Witwera. Może brakować mu nóg, zastąpionych przez różne roboty zastępcze, ale wciąż kołysze tym kolczykiem w uchu.

Przeszywające spojrzenie Maula towarzyszy mu przez cały cykl „Wojen klonów”, a jego animowany następca, „Star Wars Rebels”, nie pomija drobnych szczegółów, jak wielu fanów „Gwiezdnych wojen”, co jest zrozumiałe. Jak widać na powyższym zdjęciu, srebrny ćwiek bardzo mocno wyróżnia się na tle całego modelu „Rebels”. Najlepiej uwierzyć, że kiedy przegrywa swój ostatni pojedynek z Obi-Wanem Kenobi (Stephen Stanton) i odchodzi w odcinku „Twin Suns”, nadal go nosi. Chociaż nie pokazano tego w końcowym filmie, zdjęcia promocyjne pokazują, że nawet „Solo: A Star Wars Story” dał Maulowi jego charakterystyczny piercing.

Tyle lat temu Ray Park nie zdawał sobie sprawy, że kiedy zdecydował się przekłuć sobie ucho w prawdziwym życiu, ta decyzja wpłynie na wygląd jednej z najpopularniejszych postaci „Gwiezdnych wojen” wszechczasów przez wiele lat.

Czy ten post był pomocny?