Skip to content
TV

Pierwszy sezon Rings of Power zmierza ku fascynującemu ujawnieniu swojej tytułowej biżuterii

23 de wrzesień de 2022
l intro 1663900472

Celebrimbor w Pierścieniach Mocy

Zawiera spoilery od „Pierścieni mocy” do odcinka 5

„Władca Pierścieni: Pierścienie Mocy” będzie miał w pewnym momencie dynamiczną okrągłą biżuterię. Musi. Na litość boską, jest w tytule… dwa razy. Pytanie brzmi, dlaczego jeszcze nic takiego nie widzieliśmy?

Głowy Tolkiena doskonale zdają sobie sprawę z odpowiedzi na to pytanie. W czasach „Hobbita” i „Władcy pierścieni” Sauron już szuka Jedynego Pierścienia. Nazgule są wypaczeni przez własną biżuterię. Krasnoludzkie Pierścienie zaginęły w tłumaczeniu. Elfy ostrożnie i potajemnie używają swoich Trzech Pierścieni. Wszystko to już jest w ruchu.

Jednak podczas fabuły „The Rings of Power” w pierwszej kolejności powstają tytułowe Rings of Power. Świat Drugiej Ery Tolkiena jest zdefiniowany przez kilka ważnych wydarzeń, ale żadne z nich nie świeci tak jasno jak wykuwanie Pierścieni Władzy, których kulminacją jest stworzenie Jedynego Pierścienia, który ma rządzić nimi wszystkimi.

Ciekawy przypadek cudownego mithrilu

Solidna część piątego odcinka „The Rings of Power” rozgrywa się w Lindonie. Kraina elfów jest prowadzona przez Wielkiego Króla Gil-galad, do którego dołącza jego herold, Elrond, a także książę Durin IV z Khazad-dûm i Celebrimbor, władca Eregionu. W trakcie odcinka okazuje się, że elfy są poważnie zainteresowane odkryciem przez krasnoludy Mithrilu, ponieważ chcą go użyć do uzupełnienia światła. Nie, dosłownie. Chcą podgrzać jego ogromne ilości w ogromnym piecu, aby jakoś kąpać się w jego świetle i ożywić swoje nieśmiertelne dusze.

Elrond opowiada nawet apokryficzną historię, w której pojedynek elfów i balrogów o drzewo z ukrytym w nim Silmarilem. Kiedy piorun uderza w drzewo, służy jako katalizator do tworzenia mithrilu przez górskie korzenie rośliny. Ta dzika opowieść o pochodzeniu cudu metalu podkreśla stawkę dla elfów w pierwszym sezonie serialu. Muszą zdobyć trochę tego słodkiego, słodkiego valinoriańskiego światła, w przeciwnym razie będą musieli całkowicie porzucić Śródziemie.

Związek między mithrilem a światłem Silmarils jest wymyślony na potrzeby serialu. Najbliższa rzecz, jaką znajdujemy w pismach Tolkiena o znaczeniu mithrilu, jest w dodatkach do „Powrotu króla”, gdzie jest napisane, że niektóre elfy osiedlają się w Eregionie, „ponieważ nauczyli się tego mithril została odkryta w Morii”. Łączy to jednak zainteresowanie metalem szlachetnym z rzemiosłem, a nie światłem Dwóch Drzew. Niemniej jednak pragnienie długowieczności i ochrony ma interesujące połączenie z czymś innym, co odgrywa kluczową rolę w Historia „Pierścienie Mocy” — prawdziwe Pierścienie Mocy.

Trzy pierścienie dla królów elfów

Trzy pierścienie królów elfów

W oryginalnej historii napisanej przez samego Tolkiena, Celebrimbor i jego przyjaciel (wskazówka: to Sauron w przebraniu!) łączą siły, aby stworzyć Pierścienie Mocy. Początkowo tworzą szesnaście z nich, które stają się siódemką dla krasnoludzkich lordów i dziewiątką dla śmiertelnych ludzi. Po tym Sauron wykuwa Jedyny Pierścień, aby rządził nimi wszystkimi, ale nie wcześniej niż Celebrimbor tworzy trzy ultra-potężne pierścienie, wszystkie na swojej samotności. Stają się one Trzema Pierścieniami dla królów elfów. Mimo że Jedyny Pierścień może ich zdominować, nie mają takiej samej niszczącej mocy, jak te, w których stworzeniu Sauron rzeczywiście pomógł, co jest ważnym punktem.

Na Radzie Elronda w książce „Drużyna Pierścienia”, Elrond wyjaśnia, że ​​”Trójka nie została stworzona przez Saurona, ani nigdy ich nie dotknął”. Później dodaje, że chociaż nadal są używane dla dobra, „nie zostały stworzone jako broń wojenna lub podboju: to nie jest ich moc. Ci, którzy je stworzyli, nie pragnęli siły ani dominacji, ani gromadzili bogactw, ale zrozumienia, czyniąc i uzdrawiając, aby zachować wszystkie rzeczy niesplamione.” Doradca Półelfów dodaje smutne zdanie: „Te rzeczy, które elfy ze Śródziemia w pewnym stopniu zyskały, choć ze smutkiem”.

To także tylko wierzchołek góry lodowej. Tolkien miał dużo więcej do powiedzenia, jeśli chodzi o cel Trzech Pierścieni i ich wpływ na elficki sposób myślenia — zwłaszcza dla tych, którzy spędzili czas w Błogosławionym Królestwie na Zachodzie.

Zachować niezmienne piękno

Elrond po raz pierwszy spogląda na mithril

Pomysł, że Trzy Pierścienie Elfów są wyjątkowo przystosowane do ochrony, leczenia i przywracania, znajduje się do znudzenia w pismach Tolkiena. „Silmarillion” wyjaśnia, że ​​jeśli chodzi o Trzy Pierścienie Elfów, „spośród wszystkich elfów Sauron najbardziej pragnął je posiadać, ponieważ ci, którzy mieli je pod swoją opieką, mogli odeprzeć rozkład czasu i opóźnić znużenie świata”.

W liście, który Tolkien napisał w 1954 roku, wszedł jeszcze bardziej szczegółowo, wyjaśniając elfów: „Ci, którzy pozostali, to ci, którzy byli zakochani w Śródziemiu, a jednak pragnęli niezmiennego piękna Krainy Valarów. Pierścieni, ponieważ Trzy Pierścienie zostały właśnie obdarzone mocą zachowania, a nie narodzin.” W innym liście napisanym w Tolkien, pisanym do swojego wydawcy w 1951, autor ponownie wyjaśnił tę koncepcję, mówiąc: „Główną siłą (wszystkich pierścieni) było zapobieganie lub spowalnianie rozkład (tj. „zmiana” postrzegana jako rzecz godna ubolewania), zachowanie tego, czego pragnąłem lub kochałem, lub jego pozory – to mniej więcej motyw elficki”.

Widzisz tam połączenie? Trzy Pierścienie są ostatecznie stworzone, aby zachować to, co już miały elfy – a dokładnie to, co próbują zrobić z mithrilem w pierwszym sezonie „Pierścieni mocy”. Tak więc, podczas gdy cała fabuła „mithril jest przesycona światłem Dwóch Drzew za pośrednictwem rażonego piorunem Silmarila” nie ma bezpośredniego związku z materiałem źródłowym, wygląda na to, że scenarzyści przygotowują scenę dla Elfy spróbują zrobić jakieś potężne pierścienie, wiesz, jeśli cała ta mithrilowa sprawa nie daje się uruchomić.

Czy ten post był pomocny?