Skip to content
TV

LOTR: The Rings of Power, odcinek 8, podsumowanie – Sauron pozwala, by to wszystko spędzało czas

14 de październik de 2022
l intro 1665752557

Celebrimbor w swoim warsztacie

Zawiera spoilery do „Władcy Pierścieni: Pierścienie Mocy” sezonu 1, odcinka 8

1. sezon „Władcy Pierścieni: Pierścienie Mocy” oficjalnie się zakończył. Ostatni odcinek ośmioczęściowej przygody „Alloyed” został wyemitowany 14 października, przynosząc pełne informacji, pełne akcji i interesujące zakończenie pierwszej części pięciosezonowej historii. Podczas gdy przez 72-minutowe doświadczenie dzieje się wiele, główny nacisk w finale skupia się na trzech kluczowych wątkach fabularnych.

Najpierw, po ośmiogodzinnym oczekiwaniu, Sauron (Charlie Vickers) w końcu zostaje ujawniony (więcej o tym za chwilę). Po drugie, tożsamość Nieznajomego (Daniel Weyman) jest przynajmniej trochę wyjaśniona. Po trzecie, w końcu możemy zobaczyć, jak wykuwa się kilka goshdarn Rings of Power, aczkolwiek z supermocnego stopu mithrilowego, który jest dość daleki od kanonu Tolkiena.

Sezon 1 żonglował ogromną liczbą wątków fabularnych wśród ponad 20 głównych członków obsady. Wprowadziła również wiele tajemnic i błędnych wskazówek. Wiele z tych wątków narracyjnych i enigmatycznych znaków zapytania pojawia się w ciągu ostatniej godziny treści, torując drogę do drugiego sezonu, który, miejmy nadzieję, poruszy sprawy w bardziej zdecydowanym kierunku. Na razie jednak pozostaje nam złożona i nieco przytłaczająca seria wydarzeń w finale, które szczegółowo opisujemy poniżej.

Nieznajomy mierzy się z mistykami

Nie jest to największa, najgorsza, przełomowa historia o Śródziemiu, a jednak wątek poboczny dotyczący Harfootów i ich tajemniczego towarzysza-człowieka-meteora pozostał uroczy, alarmujący i w sumie interesujący przez cały sezon 1. W tym czasie większość to, co widzieliśmy, skupiało się na szczegółach życia Harfootów, ale w finale uwaga całkowicie przeniosła się na Nieznajomego w naprawdę duży sposób.

Kiedy zaczyna się odcinek, widzimy Czarodzieja w Greenwood (w przyszłości Mroczna Puszcza), gdzie spotyka trzech Mistyków, którzy śledzą go od jakiegoś czasu. Zakładają, że jest Sauronem z powodu oczywistych nadprzyrodzonych znaków, które go otaczają. Ostatecznie grupa Harfootów, w tym Nori (Markella Kavenagh), Poppy (Megan Richards), Marigold (Sara Zwangobani) i Sadoc (Lenny Henry), przybywa i próbuje pomóc swojemu przyjacielowi z Wielkiego Ludu z jego niezręcznej sytuacji.

Nic dziwnego, że sprawy idą szybko na południe, a Sadoc bierze nóż do brzucha, a inni prawie zostają upieczeni żywcem, jak 13 krasnoludów schwytanych przez trolle w „Hobbicie”. W tym momencie pojawia się Nieznajomy, zdecydowanie obierając stronę dobra i niszcząc mroczne niebezpieczeństwa swoją wymyślną nową laską. W sumie impreza kończy się dobrze dla dobrych, z wyjątkiem biednego starego Sadoca, który zbacza ze szlaku i dołącza do pani.

Pod koniec odcinka Nieznajomy ujawnia, że ​​jego mgła mózgowa nieco się rozwiała i przypomina sobie, że jest Istarem, jednym z czarodziejów. Jest jednak więcej do odkrycia, a on i Nori kończą sezon wędrując na wschód, w kierunku tajemniczego ludzkiego królestwa Rhûn, gdzie gwiazdy są dziwne, a jeszcze dziwniejsza tożsamość Czarodzieja bez wątpienia skrystalizuje się w drugim sezonie.

Numenor staje na rozdrożu

Numenor leci na czarnych żaglach, by pamiętać o swoim królu

Tar-Palantir (Ken Blackburn), dalekowzroczny król Numenoru, jest już starym facetem, kiedy spotykamy go po raz pierwszy na początku sezonu. W kolejnych odcinkach ma styczny wpływ na serial swoją proroczą mądrością, zwłaszcza gdy ostrzega córkę, aby nie jechała do Śródziemia, ponieważ tam na nią czeka tylko ciemność. Zanim królowa regentka Míriel (Cynthia Addai-Robinson) powraca z tej brzemiennej w skutki wyprawy w odcinku 8, jej ojciec odrzucił tę śmiertelną powłokę, pozostawiając Númenor w natychmiastowym kryzysie.

Kiedy odcinek zaczyna się od fabuły Numenoru, widzimy Pharazôna (Trystan Gravelle) wzywającego wybraną liczbę wykwalifikowanych budowniczych, aby schwytali oblicze króla, zanim umrze. Nieokiełznana ambicja Pharazôna połączona z rosnącym lękiem przed śmiercią jest wyraźnie widoczna w jego przemówieniu do rzemieślników. Kiedy Eärien (Ema Horvath) dostaje szansę bycia sam na sam z królem, skądinąd potulny monarcha dostaje przypływ maniakalnej energii, prowadząc dziewczynę po schodach, gdzie ostatnio widzimy ją twarzą w twarz z palantirem, który dał Galadrieli (Morfydd Clark). ) i rozrywające serce wizje Míriel zniszczenia Numenoru.

Ostatecznie historia wraca do samej wyprawy na kontynent, gdy jej ocaleni, w tym Míriel, Elendil (Lloyd Owen) i Valandil (Alex Tarrant), powoli wracają do domu po okropnym, okropnym, niezbyt dobrym, bardzo złym czasie w Mordorze. Kiedy wracają na swoją wyspę, port jest pokryty czarnymi żaglami — wygląda na to, że Míriel nie jest już regentką. Pytanie brzmi, co dzieje się dalej? Czy niewidzący następca tronu płynnie wkroczy w próżnię władzy, czy też jej nadmiernie ambitny kuzyn Pharazôn będzie miał coś do powiedzenia w tej sprawie?

W Eregionie wszystko się psuje

Trzy pierścienie dla królów elfów

Fabuły Harfoot i Númenor są interesujące i ważne do omówienia przed zakończeniem sezonu. Ale tak naprawdę są one pobocznemi głównymi tematami finału, który ma miejsce w Eregionie. Tam widzimy elfickie skrzyżowanie dróg, gdy Elrond (Robert Aramayo), Celebrimbor (Charles Edwards), Galadriela i Gil-galad (Benjamin Walker) spotykają się po raz pierwszy. Wszyscy dowiadują się o niefortunnym fakcie, że nie mogą uzyskać więcej cudownego mithrilu od krasnoludów, a Gil-galad oficjalnie dzwoni. Wyciągają wtyczkę z całego pomysłu „mithrilowego nasycenia” i elfy wracają do domu.

Jednak w ostatniej sekundzie Elrondowi udaje się przekonać najwyższego króla, aby dał im kilka miesięcy na opracowanie planu. To pomocne, ale nie zmienia faktu, że nieinspirowany mistrz kowalski Celebrimbor wciąż tkwi na pierwszym biegu. Sprawy wydają się dość beznadziejne — to znaczy, dopóki Halbrand nie pojawia się znikąd z kilkoma inspirującymi pomysłami na wzmocnienie wrodzonej mocy mithrilu lub jakąś taką nietolkienską koncepcją wymyśloną na potrzeby serialu.

W końcu ujawnia się prawdziwa tożsamość Halbranda, a on ucieka do niej. Zdesperowana, by znaleźć sposób, by oprzeć się wschodzącemu Czarnemu Panu, Galadriela wjeżdża w poślizg, oddając swój ultraczysty złoty i srebrny valinoriański sztylet, by związać go z mithrilem. W ten sposób powstaje stop, który tworzy nie jeden, nie dwa, ale trzy nadnaturalnie napędzane pierścienie. (Gdzie jest pozostałych 16, nie mamy pojęcia w tym momencie.) Wiemy tylko, że wydarzenia finałowe w Eregionie przygotowały scenę dla jednego z najważniejszych momentów w całej historii Śródziemia: wykucia Jedynego Pierścienia rządzić nimi wszystkimi.

Halbrand zostaje ujawniony jako Sauron

Sauron przybywający do Mordoru

W końcu do tego dochodzimy: wielka odsłona pierwszego sezonu. Od samego początku wszyscy zastanawiali się, gdzie i kiedy pojawi się Sauron. Niektóre wczesne plotki wskazywały, że w ogóle nie zostanie ujawniony w pierwszym sezonie. Teraz wiemy, że plotka, choć bliska trafności, ostatecznie okazała się nieprawdziwa. Halbrand to Sauron, ludzie. Wielu fanów się tego domyśliło, a finał to potwierdził. Czarny Pan, którego ścigała Galadriela z nieco szaloną intensywnością, był ostatecznie u jej boku przez cały czas.

Przyszła Pani z Lórien zaczyna mieć przeczucie, że coś jest nie tak z jej przyjacielem z Południa, kiedy okazuje nowe zainteresowanie kowalstwem Celebrimbora po jego przybyciu do Eregionu, a rosnąca nieufność skłania ją do poproszenia lokalnych elfich uczonych o przeszukanie katakumb w poszukiwaniu wszelkie informacje, jakie mogli mieć na temat historii roszczenia Halbranda do jego wspaniałego nowego tronu. Kiedy odkopują starożytną kronikę, okazuje się, że ostatni król Southlands zmarł bez dziedzica ponad tysiąc lat temu. Kiedy Galadriel konfrontuje się z Halbrandem w tej sprawie, wszystko wychodzi na jaw.

Skręt polegający na tym, że zgryźliwy Halbrand jest samym Sauronem, jest interesujący. Jednak fakt, że ukrywa się w Śródziemiu jako człowiek, sprawia, że ​​nieco trudniej jest uwierzyć, że mógł przypadkowo wkroczyć i pomóc Elfom stworzyć Pierścienie Władzy. W materiale źródłowym Sauron pomaga, ale robi to w swojej bardziej wyrafinowanej postaci Annatara. Odkrycie tej postaci w postaci „śmiertelnego” Halbranda było odważnym podejściem do historii. To, czy zadziałało, czy nie, to pytanie na przyszłe sezony.

Kiedy nadejdzie sezon 2, odcinek 1 The Rings of Power?

Miasto Celebrimbor Ost-in-Edhil

Sezon 1 „Władcy Pierścieni: Pierścienie Mocy” był szaloną jazdą. Po latach ściśle tajnej produkcji marketing rozpoczął się wraz z ogłoszeniem Super Bowl na początku 2022 roku i nasilił się w ciągu następnego lata. Ośmiodcinkowy sezon trwał jesienią i trwał od września do października. Po tylu miesiącach narastającego rozmachu pytanie brzmi: co dalej? Jest to pytanie, na które można przynajmniej częściowo odpowiedzieć, nawet gdy sezon 1 oficjalnie dobiega końca.

Jeśli chodzi o produkcję, sezon 2 już ruszył na wyścigi. The Hollywood Reporter ogłosił na początku października, że ​​sezon 2 jest już w produkcji. Po dramatycznym przeprowadzce na całym świecie z oryginalnych lokalizacji filmowych w Nowej Zelandii, następny sezon będzie kręcony głównie w Wielkiej Brytanii – zmiana oparta na ekonomii, która, miejmy nadzieję, nie będzie miała żadnych negatywnych konsekwencji dla jakości scenografii i wizualizacji serialu (niektóre z jego dotychczasowych największych atutów).

W innym artykule z The Hollywood Reporter ujawniono, że do debiutu drugiego sezonu może nastąpić za kilka lat. Po zauważeniu, że prędkość produkcji znacznie wzrosła od wczesnych dni pandemii (kiedy kręcono większość pierwszego sezonu), pub cytuje showrunnera Patricka McKaya, mówiąc, że spodziewa się pracować nad drugim sezonem dla „innej pary”. [of] Ten długi harmonogram produkcji daje fanom mnóstwo czasu na przetrawienie pierwszych ośmiu godzin opowieści o Śródziemiu w drugiej erze. Daje to również twórcom czas na wysłuchanie opinii, dopracowanie swojego podejścia i, miejmy nadzieję, przeniesienie spraw na wyższy poziom dzięki ryzykowny hazard w Śródziemiu, który do tej pory wywarł wrażenie i zdenerwował spolaryzowanych fanów Tolkiena.

Czy ten post był pomocny?