Skip to content
TV

Dlaczego nazywa się to prawdziwym detektywem (i cokolwiek się stało z magazynem)?

24 de kwiecień de 2023
l intro 1681793472

Telewizja

Mówi Rust Cohle

Tytuł „True Detective” HBO, powracającego teraz z czwartym sezonem jako „True Detective: Night Country”, to nie tylko odpowiednia nazwa dla szorstkiej, tajemniczej serii, ale także prawdziwy magazyn o miazdze.

Magazyn True Detective, pierwotnie zatytułowany True Detective Mysteries, powstał w 1924 roku i pierwotnie publikował fikcyjne historie, zanim przeszedł na treści oparte na faktach. Czasopismo odniosło ogromny sukces, tworząc wielu naśladowców, aw szczytowym okresie sprzedawało się w 2 milionach egzemplarzy miesięcznie. Początkowo True Detective wolał trzymać się faktów i unikać makabrycznych szczegółów, ale w latach 70. dodał więcej jaskrawych materiałów.

Ale w latach 90. te prawdziwe magazyny kryminalne po prostu nie mogły konkurować z tabloidową telewizją i najlepiej sprzedającymi się książkami z pulpy. True Detective został oficjalnie zamknięty w 1995 roku po ponad 50 latach w obiegu.

Sukces programu wywołał nowe zainteresowanie tymi oldskulowymi magazynami. Ale nazwa „True Detective” doskonale pasuje również do głębszych tematów serialu.

Tytuł True Detective nawiązuje do głównych bohaterów serialu

Podczas panelu pytań i odpowiedzi TCA w 2014 roku, cytowanego przez Assignment X, twórca programu Nic Pizzolatto powiedział: „[T]tytuł „PRAWDZIWY DETEKTYW” [sic] ma być, oczywiście, celowo kimś [sic] ogólny, zanim jeszcze przejdziesz do głębszych wskazówek.” Nazwa jest ironiczna, biorąc pod uwagę skojarzenie z magazynem, ale ma też sens.

„True Detective” serial jest znacznie bardziej dramatyczny i zawiera fikcyjne zbrodnie, a nie prawdziwe. Dekonstruuje również skomplikowane postacie stróżów prawa, takie jak Rust Cohle (Matthew McConaughey) i Wayne Hays (Mahershala Ali), zamiast dzielić się czarno-białą moralnością starszego magazynu. True Detective Magazine podzielił gliniarzy i przestępców na czyste dobro i zło, ale dramat sugeruje, że tak naprawdę nigdy nie jest to możliwe.

Jednak Pizzolatto zauważa w tym samym wywiadzie: „Słowo” prawdziwy ”może również oznaczać honorowy, autentyczny i tym podobne”. Główni bohaterowie serialu często dopuszczają się czynów wątpliwych, a nawet moralnie nagannych. Mimo to mogą również poświęcić się robieniu właściwych rzeczy i rozwiązywaniu głównych tajemnic za pomocą wszelkich niezbędnych środków. To właśnie czyni ich ostatecznie „prawdziwymi” detektywami.

Czy ten post był pomocny?