Skip to content
TV

Czy musisz oglądać Star Wars Rebels przed Ahsoką?

26 de maj de 2023
l intro 1685128323

Streaming Disney+

Ahsoka zapala swoje miecze świetlne

Jest teraz tak wiele kanonicznych treści „Gwiezdnych wojen”, że może być trudno wiedzieć, co obejrzeć, a co pominąć. Jest to podwójnie prawdziwe w przypadku „Ahsoka”, nadchodzącego serialu aktorskiego Disney+ z udziałem tytułowego byłego rycerza Jedi. Sterowany przez twórcę „Gwiezdnych wojen: Wojen klonów” i „Star Wars: Rebelianci”, Dave’a Filoniego, „Ahsoka” stara się połączyć wątki z obu seriali animowanych, a także wątki z „The Mandalorian” i kontynuacji trylogii. To ambitny cel i nasuwa się pytanie: ile naprawdę musisz obejrzeć z wyprzedzeniem?

Według samego Filoniego odpowiedź brzmi: brak. Kiedy showrunner został zapytany przez Collidera, które wątki „Rebeliantów” należy obejrzeć w „Ahsoce”, odpowiedział po prostu: „Nie musiałbyś żadnego oglądać”, choć szybko dodał: „Naprawdę powinieneś”. Chociaż nowa seria ma dobrze grać dla widzów, którzy nie znają „Rebeliantów”, Filoni polecił kilka konkretnych części programu każdemu, kto chce pełniejszego doświadczenia. „Gdybyś tylko obejrzał sezon 4, byłbyś ustawiony” – powiedział. „Możesz zacząć od tego, a zrozumiesz, że ci rebelianci walczą z tym tyrańskim imperium, a to zapewni ci wszystko i wszystkich, których potrzebujesz”.

Podczas gdy Filoni wyraźnie stworzyła „Ahsoka”, aby była dostępna dla wszystkich fanów „Gwiezdnych wojen”, z pewnością wyciągniesz więcej z serialu, jeśli śledziłeś całą jej podróż do tej pory. Nadal nie wiesz, od czego zacząć? Czytaj dalej.

Jak Rebels łączy się z Ahsoką: wszystko, co musisz wiedzieć

„Star Wars Rebels” rozgrywa się mniej więcej w tym samym czasie, co „Andor”, obejmując pięcioletni okres poprzedzający „Nową nadzieję”. Podczas gdy jej historia obejmuje wszystkie zakątki galaktyki, w tym okresy z żołnierzami-klonami i zhańbionym byłym Lordem Sithów Maulem, skupia się głównie na jednej szczególnej komórce rebeliantów znanej jako Widma. Oparta na statku o nazwie Duch grupa składa się z Rycerza Jedi Kanana Jarrusa, asa pilota Hery Syndulli, droida astromechanicznego Choppera, Mandaloriańskiej ekspertki od materiałów wybuchowych Sabine Wren, stażysty Jedi Ezry Bridgera i brutala Lasat Zeba Orreliosa.

Grupa ma kilka spotkań z Ahsoką Tano podczas całego serialu, ponieważ ona również pracuje z rozwijającym się Sojuszem Rebeliantów. Chociaż nie jest główną bohaterką, gra w kilku kluczowych momentach. Pod koniec serii okazuje się, że po klęsce Imperium odszukała Sabine, aby spróbować wytropić zaginionego Ezrę. To poszukiwanie łączy się z jej pogonią za Wielkim Admirałem Thrawnem w „The Mandalorian”, który ma być głównym antagonistą serialu „Ahsoka”.

Oprócz samej Ahsoki, większość głównych postaci „Rebeliantów”, w tym Hera, Ezra i Sabine, pojawi się w nadchodzącej serii. Dlatego jeśli chcesz w pełni zrozumieć wszystkie międzyludzkie relacje i historie, zdecydowanie powinieneś obejrzeć „Rebeliantów” lub przynajmniej ostatni sezon, jak zalecił Dave Filoni. Ale nawet wtedy zarysowałbyś tylko powierzchnię historii Ahsoki.

Skrócony przewodnik po Ahsoce Tano

Anakin patrzy na Ahsokę

Chociaż pojawia się w „Rebeliantach”, Ahsoka jest znacznie bardziej znana ze swojej głównej roli w „Gwiezdne wojny: Wojny klonów”. Po raz pierwszy wprowadzony w filmie animowanym poprzedzającym serię jako nowy uczeń Anakina Skywalkera, Ahsoka stał się de facto bohaterem serialu przez siedem sezonów. Spektakularnie wyrażona przez Ashley Eckstein, przedstawia jedną z najbardziej fascynujących postaci w całej „Gwiezdnych wojnach”. Przechodząc od porywczej padawanki z uszczerbkiem na ramieniu do pomarszczonego weterana wojennego ze skomplikowanym spojrzeniem na Jedi, historia Ahsoki jest jedną z głównych atrakcji całej serii.

Aby być w pełni przygotowanym do pokazu na żywo, powinieneś obejrzeć przynajmniej niektóre z jej dużych wątków z „Wojen klonów”. Zacznij od filmu animowanego i wątku fabularnego „Malevolence” sezonu 1, a następnie obejrzyj „Cloak of Darkness”, wątek fabularny Geonosis (sezon 2, odcinki 5-8), „Zaginiony miecz świetlny” i ostatnie trzy wątki sezonu 3 (odcinki 15-22). Następnie obejrzyj ostatnie cztery odcinki sezonu 5 i osiem ostatnich odcinków sezonu 7. A potem, po tym wszystkim, obejrzyj „Opowieści Jedi”.

Oczywiście, aby w pełni zrozumieć wszystko w podróży Ahsoki „Wojny klonów”, możesz także obejrzeć łuki Rexa, łuki Mandalore i łuki Dartha Maula. I to nawet nie obejmuje wspomnianych odcinków Rebeliantów. W pewnym momencie, na dobre lub na złe, właściwą odpowiedzią jest po prostu zacząć teraz i obejrzeć to wszystko. Lub, według Dave’a Filoniego, nie oglądaj tego!

Jakie są najważniejsze wątki fabularne dla Ahsoki?

Ahsoka Tano przygotowuje się do bitwy

Chociaż wszystkie poprzednie wątki Ahsoki Tano z pewnością zwiększą wrażenia z oglądania jej zatytułowanego programu, nie wszystkie z nich będą prawdopodobnie bardzo ważne.

Jak powiedział Dave Filoni, oglądanie 4. sezonu „Star Wars Rebels” uwydatni główne postacie „Ahsoki” i pokaże, jak wielki admirał Thrawn ostatni raz opuścił galaktykę. Nowy program prawdopodobnie poruszy również czas Ahsoki w świecie między światami, tajemniczy wymiar poza czasem, który ona i Ezra Bridger odkrywają w „Rebeliantach”. Największym pytaniem wokół Ahsoki jest teraz to, gdzie była podczas oryginalnej trylogii. Jej czas w świecie między światami prawdopodobnie wyjaśnia tę nieobecność, a także jej zauważalną zmianę osobowości między serialem animowanym a „The Mandalorianin”. W związku z tym sensowne byłoby obejrzenie najpierw większości jej odcinków „Rebeliantów” – listy zawierającej większość sezonu 2 oprócz wspomnianego wcześniej materiału z sezonu 4.

Przy odrobinie szczęścia nowa seria może zapewnić satysfakcjonującą kontynuację dla fanów i jednocześnie pełne doświadczenie dla nowicjuszy. Ahsoka pozostaje jedną z najbardziej ukochanych postaci z „Gwiezdnych wojen”, a jej serial ma szansę stać się prawdziwym punktem kulminacyjnym ery Disneya. Czas pokaże.

Czy ten post był pomocny?