Skip to content

Wyjaśnienie zakończenia nad ścianą ogrodu

26 de wrzesień de 2021
l intro 1632686189

Kultowy miniserial animowany „Over the Garden Wall” stał się Halloweenowym klasykiem od czasu premiery w 2014 roku, a fani powracają do niego każdej jesieni. Pięknie ilustrowane krajobrazy i delikatnie przerażający ton nadają odcinkom nieskazitelną atmosferę staroświeckiej gotyckiej bajki, która zabawi dzieci tak samo jak dorosłych. W świecie Nieznanego nic nie jest takie, jak się wydaje, a serial ma niespodzianki na każdym kroku.

Bracia Wirt, nastoletni zmartwiony (Elijah Wood) i Greg, wesoły młody optymista (Collin Dean), wędrują po lesie zwanym Nieznanym, napotykając dziwny zestaw postaci. Jest miasto szkieletów przebierających się za dynie, prom pełen żab, przerażające damy o wątpliwych zamiarach i tajemnicza bestia przemierzająca każdy ich krok, żeby wymienić tylko kilka. Tylko 10 odcinków – każdy o długości około dziesięciu minut – jest szybkim obejrzeniem i ściśle stworzonym przez Patricka McHale, który był scenarzystą serialu „Adventure Time” Cartoon Network.

Stawka wzrasta w ostatnich odcinkach: Wirt próbuje zabrać ich do domu, ale po zdradzie ich przyjaciółki Bluebird Beatrice (Melanie Lynskey) traci nadzieję i prawie zostaje zajęty przez Bestię (Samuel Ramey). Aby uratować brata, Greg oferuje siebie, ale Beatrice i Wirt przychodzą mu na ratunek. Wreszcie wracają do domu.

Ale to nie było takie proste, prawda? Oto wyjaśnienie zakończenia „Over the Garden Wall”.

Beatrice zawarła mroczny układ dla swojej rodziny

Gadający ptak Beatrice jest pierwszą oznaką fantastyki, gdy Wirt i Greg wpadają w Nieznane. Oferuje im pomoc, a także po raz kolejny po tym, jak Greg wypląta ją z krzaka. Mówi, że ma zaszczyt pomóc mu w zamian i staje się ich przewodnikiem przez Nieznane, prowadząc ich do kobiety o imieniu Adelaide. Po drodze dowiadujemy się, że Beatrice była kiedyś człowiekiem, ale ona i cała jej rodzina zostali zamienieni w niebieskie ptaki z powodu jej błędu.

Podczas gdy prawie każdy, kogo bracia spotykają podczas swojej podróży, okazuje się mniej groźny, niż pierwotnie się wydawało, Beatrice jest odwrotnie. Wydaje się godna zaufania, ale w rzeczywistości ma ukryty cel: zawarła umowę z przerażającą wiedźmą Adelaide, aby wymienić dziecko służącej na parę nożyczek, które mogłyby zmienić jej rodzinę z powrotem w ludzi. Jednak po spędzeniu czasu z Wirtem i Gregiem, Beatrice zaczyna się o nich troszczyć, a tym samym stara się ich powstrzymać przed uwięzieniem przez Adelajdę.

Beatrice nęka wstyd, że skrzywdziła swoją rodzinę i odmawia powrotu do nich, dopóki nie naprawi wszystkiego. Po ujawnieniu jej zdrady Wirta i Grega, nie ucieka, ale ratuje Wirta z lodowatego jeziora i szuka Grega. Pozostanie w pobliżu się opłaca, ponieważ Wirt daje jej nożyczki, a ona zamienia swoją rodzinę z powrotem w ludzi. Są widziani razem w jednej z ostatnich scen, która ujawnia, że ​​wilczy potwór z pierwszego odcinka był w rzeczywistości jej psem.

Wirt przyznaje się do odpowiedzialności i mierzy się ze swoimi obawami

Wirt może być romantykiem i artystą, który zna się na swojej architekturze, ale zachowuje się też jak palant, zwłaszcza wobec swojego młodszego brata. W pierwszym odcinku Leśniczy (Christopher Lloyd) mówi Wirtowi, że musi wziąć odpowiedzialność jako starszy brat. Wirt przejmuje dowodzenie jako ten, który próbuje zabrać ich do domu, ale przez całą serię nieustannie obwinia Grega za wpędzenie ich w kłopoty. Potem, gdy dowiadują się, że Adelaide nie zaprowadzi ich do domu, traci wszelką nadzieję i poddaje się.

To Greg naraża się na niebezpieczeństwo, aby uratować brata. Oddaje się Bestii, która próbuje sprawić, by stracił nadzieję, by zamienić go w drzewo Edelwood. Kiedy Wirt odkrywa, że ​​Greg zaginął, przyznaje, że nie był zbyt dobry dla swojego młodszego brata. Po stwierdzeniu, że Greg staje się Edelwoodem, Wirt przeprasza i mówi, że to jego wina, że ​​się zgubili – biorąc tę ​​odpowiedzialność. Następnie, w słodkim momencie, który pokazuje, że po raz pierwszy gra razem z Gregiem, Wirt w końcu dołącza do gry w nazywanie żab. Ten, „Jason Funderberker”, trzyma się.

Opierając się na retrospekcji, widać wyraźnie, że Wirt zmaga się z pewnością siebie, niepewnością i mierzy się ze swoimi lękami. Pozostali uczniowie witają go, ale sabotuje się na każdym kroku. Jednak fantastyczne Nieznane zmusza go do stawienia czoła strachowi przed przyziemnymi nieznanymi. Po powrocie do domu zaprasza Sarę (Emily Brundige), aby posłuchała z nim taśm. Pod koniec serii Wirt wyszedł z własnej dramatycznej introspekcji, aby bardziej zaangażować się w otoczenie.

Bestia oszukiwała Leśnika

Podczas gdy wiele dziwnych postaci, które spotykają chłopcy, pojawia się i odchodzi, Bestia i Leśniczy są częścią historii Grega i Wirta od odcinka 1 do finału. Długo nie jest jasne, czy Leśniczowi można ufać, bo czasem wydaje się życzliwy… a jednak jest tajemniczy. Tymczasem Bestia była nieznanym zagrożeniem, które prześladuje ich podczas ich podróży.

W finale Wirt prawie oddaje się Bestii ze względu na Grega, zanim zorientuje się, że Bestia manipuluje nimi wszystkimi: Bestia powiedziała Leśnikowi, że musi utrzymać lampę oświetloną olejem z drzew Edelwood, aby utrzymać ducha córki przy życiu. ale w rzeczywistości latarnia utrzymuje ducha Bestii przy życiu. Kiedy Wirt to rozpoznaje, zyskuje władzę nad Bestią i ratuje Grega. Daje latarnię Leśnikowi, który ją zdmuchuje. Przez cały ten czas Leśniczy nie wiedział, że drzewa powstały z zagubionych dusz, ale teraz Bestia zniknęła – miejmy nadzieję – na dobre.

Pod koniec odcinka Leśniczy wraca do swojego domu i spotyka się z córką, która doskonale żyje. Więcej jego historii ujawnia się w komiksach: żona Leśnika zmarła po tym, jak coś w lesie ją zaatakowało. Potem, znacznie później, jego córka poszła nocą do lasu, aby zebrać drewno na opał, gdzie ledwo uciekła przed Bestią. Leśniczy poszedł za nią, odkrył jej płaszcz, zobaczył Bestię i doszedł do wniosku, że Bestia ją zabiła – wtedy odebrał mu latarnię. Bestia wykorzystała jego nieporozumienie, ale Leśniczy przez cały czas chciał chronić przed nim dzieci.

Wirt i Greg cały czas tonęli

Dopiero w przedostatnim odcinku dowiadujemy się, jak Wirt i Greg zgubili się w Nieznanym. To była noc Halloween: Greg dał zakochanej Wirt Sarze taśmę, którą dla niej zrobił, więc oboje spędzili noc próbując ją odzyskać, zanim zauważyła. Wylądowali na cmentarzu, ale wpadli na mur, kiedy pojawił się gliniarz. Bracia wpadli do rzeki.

Cała historia łączy się po tym, jak Wirt ratuje Grega przed Bestią. Rozstają się z Beatrice, a potem wraca do nich w rzece — Wirt budzi się i płynie do Grega. Wyciąga ich oboje z wody razem z żabą i zostają uratowani.

Od samego początku sugerowano, że bracia są bliscy śmierci. Szkielet przebrany za dynię mówi Wirtowi, że jest trochę za wcześnie. Inny pyta, czy chce zostać, a kiedy Wirt odmawia, mówi: „Pewnego dnia do nas dołączysz”. Bestia jest więc podobna do śmierci próbującej je zdobyć, dlatego porzucenie nadziei czyni ich podatnymi na niego. Oznaczałoby to, że przestaną walczyć, aby uniknąć utonięcia i poddać się wodzie. W całej serii istnieją paralele do „Inferno” Dantego (jak wyjaśnia CBR), epickiego poematu opisującego podróż przez piekło.

Jednak zakończenie nie zmienia całej serii w dziwny sen: zarówno Wirt, jak i Greg pamiętają, co się stało. Po drugie, żaba wciąż ma świecący dzwonek w brzuchu, kiedy są w szpitalu. Ostatecznie Nieznane wydaje się być życiem pozagrobowym lub stanem pośrednim. Wystarczy spojrzeć na grób, który Greg ukrywa na cmentarzu: to Quincy Endicott, mężczyzna w rezydencji, którą odwiedzili. Najwyraźniej przez cały czas był duchem.

Czy ten post był pomocny?