Skip to content

Wyjaśnienie Ending Of Westworld Sezon 4, Odcinek 3

11 de lipiec de 2022
l intro 1657038318

Bernard nachmurzony

Najważniejsi gracze w sezonie 4, odcinku 3 („Annees Folles”) „Westworld” to najmniejsi — muchy — ale odcinek zaczyna się od Bernarda (Jeffrey Wright) na wycieczkę do Wzniosłości, podczas gdy Ashley Stubbs (Luke Hemsworth) dochodzi do siebie po ranie postrzałowej. Tytuł oznacza po francusku „szalone lata”, a wirtualna podróż Bernarda obejmuje kilka z nich. Najpierw odwiedza zakurzone ulice Sweetwater, gdzie znajduje wszystkich żywych gospodarzy martwych, ale zwierzęta wszelkiego rodzaju dobrze się rozwijają. Bernard następnie znajduje się przed białą kratownicową wieżą nadawczą kontroli umysłu, którą widzieliśmy w finale 4 sezonu, a w budynku u jej podstawy spotyka ubranego w garnitur Akechetę (Zahn McClarnon).

Akecheta ostrzega Bernarda przed tym, co ma nadejść, mówiąc mu: „W twoim świecie czas jest linią prostą. Rok tu jest tysiąclecie. Wykorzystujemy ten czas do budowania światów, modeli możliwości. Symulacje wszystkich ścieżek twojego świata może zabrać… Przeszłość pewnego punktu w twoim świecie, wszystkie ścieżki kończą się zniszczeniem.”

Bernard mówi mu: „Widzę [safe] ścieżka … [but] w każdym scenariuszu umrę”. Akecheta oferuje mu inny sposób: może pozostać we Wzniosłości w skrojonym na miarę wirtualnym niebie, ale Bernard postanawia wykorzystać czas wewnątrz Wzniosłości do zbadania wszystkich możliwych wyników; użyje Wiedza, którą zdobywa, aby zrobić wszystko, co w jego mocy, by uratować świat. Wraca do teraz zakurzonego pokoju hotelowego, a Stubbs mówi mu, że nie ma go od lat. Chociaż nie ma czasu na pogawędki, Bernard najwyraźniej jest w stanie przewidzieć, co Stubbs powie, bez względu na to, jak głupie.

Nowy park to tylko przepakowana wersja Westworld

Zanim jednak widzowie będą mieli okazję zadać zbyt wiele pytań, odcinek przenosi się do innej pary postaci działających na znanym, ale niezbadanym terytorium. Maeve Millay (Thandiwe Newton), Caleb Nichols (Aaron Paul) i widzowie po raz pierwszy widzą The Golden Age, nowy wciągający park wzorowany na Chicago z czasów prohibicji – wraz z gangsterami przemycającymi w błyszczących czarnych Studebakers i Model A Fords. Maeve musi powstrzymać Caleba przed rozproszeniem się przez wiele kampanii pobocznych parku, w tym puszkę na kółkach, która pomogła oryginalnej Dolores (Evan Rachel Wood) nawinąć młodego Williama (Jimmi Simpson) podczas jego pierwszej wizyty w parku. Nowa Dolores (Sierra Swartz) mogłaby zmienić Caleba w kolejnego Człowieka w Czerni (Ed Harris), gdyby Maeve nie interweniowała, ale dramat dnia w żadnym wypadku się nie skończył.

Maeve szybko zauważa, że ​​miasto Temperance to tylko nowa wersja Sweetwater; scena i gracze się zmienili, ale dialogi i fabuły zostały po prostu przetworzone z oryginalnego parku Westworld. Mariposa (hiszp. „motylek”) został zastąpiony przez Butterfly Club, w skład którego wchodził pianista i na wpół znajoma kohorta dam wieczoru. Podczas gdy twórca parku Robert Ford (Anthony Hopkins) i pisarz Lee Sizemore (Simon Quarterman) przewracają się w grobach, Maeve i Caleb sączą drinki i cierpliwie czekają na rozpoczęcie prawdziwej zabawy.

Reszta odcinka szybko przeskakuje między trzema różnymi wątkami podrzędnymi

Bernard i Stubbs wchodzą do restauracji

Tymczasem Stubbs i Bernard wjeżdżają do Road’s End Diner, gdzie Bernard nadal zadziwia Stubbsa swoją zdolnością przewidywania przyziemnych wydarzeń, takich jak 86’d pastrami i rozlana kawa. Stubbs, który na każdym kroku zostawia metaforyczny pół kroku w tyle, mówi swojemu przyjacielowi: „Wróciłeś jeszcze dziwniej niż wtedy, gdy odszedłeś”. Bernard następnie wskazuje Stubbsowi, w jaki sposób może pozornie przewidzieć przyszłość. „W Sublime widziałem wszystkie światy, które mogły istnieć i wszystkie światy, które mogą nadejść” – wyjaśnia. „Większość z nich kończy się katastrofą, ale jeśli uda mi się wywołać pewną serię zdarzeń, mamy niewielką szansę na to”. Następnie usprawiedliwia się zamordowaniem dwóch pozornie nieznajomych na parkingu.

Pozostała część odcinka 3 wprowadza zmiany w scenie, takie jak ratowanie-tat-tat pistoletu Gatlinga z lat 20-tych. Podczas gdy Caleb ogarnia wszystko, co Temperance musi mu pokazać z szeroko otwartymi oczami, jego córka Frankie (Celeste Clark) i żona Uwade (Nozipho McLean) przygotowują się do przeniesienia do bezpiecznego domu przez jego przyjaciela Carvera (Manny Montana). Jednak niezwykle czujna Frankie dostrzega trochę krwi na swoim pluszowym misiu i natychmiast zaczyna podejrzewać mężczyznę, który ma chronić ją i jej matkę.

Maeve nie jest pod wrażeniem nowego parku

Nowa Maeve w Klubie Motyli

Po powrocie na parking restauracji Bernard staje przed opancerzonym SUV-em i pokazuje kierowcy (Aurora Perrineau), kobietę znaną tylko jako C, dysk ze znajomym wzorem labiryntu, który znalazł w Sublime. To natychmiast zyskuje pewną miarę zaufania, wzmocnioną, gdy przedstawia jej głowę jednego z dwóch mężczyzn, których zabił – który w rzeczywistości był gospodarzem próbującym przeniknąć do grupy. Bernard przekonuje ją, by zabrała go i Stubbsa do siedziby jej podziemnej grupy oporu, miejsca zwanego Zakazane Ziemie.

Gwałtowne zmiany scen sprowadzają nas z powrotem do The Butterfly Club, gdzie znajomość Maeve z przetworzonymi wątkami parku daje jej i Calebowi przewagę i być może fałszywe poczucie pewności siebie. Po usłyszeniu, jak jej zastępca (Cherise Boothe) wypowiada swoje popisowe zdanie o tym, jak na tym świecie każdy może być kimkolwiek chce, Maeve strząsa martwą muchę ze stołu i zauważa: „Moja dostawa była znacznie lepsza. To miejsce naprawdę ma poszedł do puli.” Maeve jest jeszcze mniej pod wrażeniem nowego Hectora (Nico Galán), nazywając go „tylko nędzną imitacją człowieka, którego znałem”. Jego gang nie może się równać z jej wiedzą o ich zaprogramowanych pętlach lub celności Caleba, a najbardziej nieprawdopodobna para sojuszników Westworld przygotowuje się do udawania martwych wśród gospodarzy, których właśnie zabili.

Carver nie żyje, a Maeve i Caleb udają, że są

Frankie Nichols i Maeve Millay

Następnie zostajemy sprowadzeni z powrotem do domu Caleba, gdzie Frankie znajduje martwe ciało Carvera. Dowiedziawszy się o tym odkryciu, Uwade natychmiast wysyła Frankiego, aby się ukrył i zabrał pistolet Caleba z ich sejfu, i równie szybko zostajemy odesłani z powrotem na pustynię, aby zobaczyć Bernarda i Stubbsa kontynuujących swoją tajemniczą podróż.

Następnie szybko wraca do Temperance, gdzie Maeve i Caleb wsiadają do ciężarówki wypełnionej zwłokami gospodarzy i zakradają się do centrum kontroli i badań parku. Tam znajdują dwie niespodzianki: grę w ukryty park opartą na masakrze w Westworld oraz laboratorium, w którym technicy gospodarzy bez twarzy i skóry zarażają larwy much czarnym płynem.

Fabuła karabinu maszynowego zabiera nas z powrotem do domu Caleba, gdzie Frankie ukrywa się przed gospodarzem Carverem, przed kolejnym szybkim skokiem z powrotem na pustynię, gdzie Bernard i Stubbs spotykają się ze sceptycyzmem ze strony przywódcy ruchu oporu znanego jako J (Daniel Wu). Następnie po raz kolejny wracamy do ośrodka kontroli parku, gdzie Maeve i Caleb odkrywają testy behawioralne, w których badani są kontrolowani za pomocą dźwięku i zmuszani do strzelania do siebie.

Żona i córka Caleba są bezpieczne, ale on ma duże kłopoty

Host Frankie wypuszczający muchy z głowy

Wracając do cienia Złotego Wieku, Maeve i Caleb zdają sobie sprawę, że jednym z obiektów badań behawioralnych wydaje się być córka Caleba, Frankie. Duet gorączkowo pracuje nad przerwaniem eksperymentu, ale niemal jednocześnie zdają sobie sprawę, że zarówno Frankie, jak i William – który atakuje Maeve – są teraz gospodarzami, a podziemne laboratorium było tylko skomplikowaną pułapką zastawioną przez Char-loresa i Człowieka w czerni. Potem wracamy do domu Caleba – gdzie Uwade zabija gospodarza Carvera, a ona i Frankie uciekają w bezpieczne miejsce – iz powrotem do parku, gdzie gospodarz Frankie wypuszcza rój much na Caleba.

Pomimo nagłych i czasami frustrujących skoków między ustawieniami, „Annees Folles”, podobnie jak dwa poprzednie odcinki „Westworld”, nie jest tak dezorientujący, jak te, które pojawiły się wcześniej. Dzieje się tak w dużej mierze dzięki głównie liniowemu opowiadaniu; jedyne widoczne przesunięcie w czasie ma miejsce na początku odcinka, kiedy Bernard bada Sublime, podczas gdy Stubbs czeka cierpliwie, zbierając kurz. Ale w prawdziwym stylu „Westworld”, ten odcinek odpowiada na kilka pytań, pozostawiając znacznie więcej tajemnic nierozwiązanych, i byłoby naiwnością zakładać, że nie ma co najmniej jednego szokującego ujawnienia po drodze.

Armia much została uwolniona, a Teddy czai się w cieniu

Teddy Flood w brązowym kowbojskim kapeluszu

Muchy, które atakują czaszki agenta Navarro (Josh Randall) w jego SUV-ie i szefa meksykańskiego kartelu (Arturo Del Puerto) przy zaporze Hoovera, zostały stworzone i wydrukowane przez Char-loresa, ale te, które zaatakowały Caleba, były prawdziwe okazy porwane, by spełnić jej rozkazy. Te muchy zombie najwidoczniej zostaną teraz wypuszczone na wolność w parku, aby każdy odwiedzający znalazł się pod jej kontrolą. Sprawy wyglądają ponuro w bardziej bezpośrednim znaczeniu dla Caleba, który jest zamknięty w przeszklonym pokoju z wersją swojej córki-gospodarza i całą gromadą zarażonych much.

Warto zauważyć, że Christina (Evan Rachel Wood) nie pojawia się w jednej klatce odcinka 3, ani nie widzieliśmy Teddy’ego Flooda (James Marsden), odkąd stał w ciemności przed jej mieszkaniem pod koniec sezonu 4, odcinek 1 („The Sierpnia”). Wcześniej widzieliśmy, jak kwestionuje plan Dolores, by zniszczyć ludzkość w sezonie 2, odcinku 9 („Znikający punkt”). W tym odcinku Teddy pyta Dolores: „Jaki jest pożytek z przetrwania, jeśli skończysz tak źle jak oni?”

Potem odbiera sobie życie, a kula przebijająca jego perłę mózgu powinna go nieodwołalnie zniszczyć, ale jednym z powtarzających się motywów „Westworld” jest to, że nikt nigdy nie jest naprawdę martwy. Czy ten nowy Teddy jest wskrzeszonym gospodarzem, człowiekiem natchnionym swoimi danymi, czy czymś, co Christina wyczarowała dzięki swoim umiejętnościom tworzenia mistycznych postaci, okaże się, podobnie jak losy Caleba, Maeve i dosłownie całej ludzkości.

Czy ten post był pomocny?