Skip to content
TV

Wyjaśnienie Bloodwine w Star Trek: Strange New Worlds

15 de czerwiec de 2023
l intro 1686114844

Streaming Paramount +

Klingon uśmiecha się diabelsko

Zawiera spoilery dotyczące „Star Trek: Strange New Worlds”, sezon 2, odcinek 1

Jednym z najwspanialszych aspektów serii „Star Trek” jest możliwość eksploracji kosmosu i wprowadzania fantastycznych i różnorodnych kultur. Niektóre mogą być pokojowe i proste, podczas gdy inne mają ozdobne struktury władzy i żądzę walki. Innym może nawet brakować prostej i jasnej definicji.

Jedną z najbardziej kultowych kultur i gatunków w „Star Trek” są Klingoni, którzy kładą nacisk na walkę, honor i tradycję, a jedną z ich najbardziej zauważalnych cech jest spożywanie napoju z krwi oraz kompletny i działający język.

W pierwszym odcinku drugiego sezonu „Star Trek: Strange New Worlds” załoga USS Enterprise otrzymuje wezwanie pomocy od La’an Noonien-Singh (Christina Chong) z planety granicznej, która jest wspólna dla Federacji i Imperium Klingońskie. Po przybyciu na planetę załoga zastaje La’ana biorącego udział w konkursie picia z gburowatym Klingonem. Później nawet Spock (Ethan Peck) ma szansę spróbować po ujawnieniu operacji fałszywej flagi. Krwawe wino jest istotnym aspektem kultury Klingonów, ponieważ jest używane do świętowania ważnych zwycięstw. Klingoni często gromadzą napój na takie okazje, a płyn jest znany ze swoich niesamowicie odurzających właściwości, co prawdopodobnie pomaga wyjaśnić, dlaczego ten tłum w odcinku 1 jest tak zadziorny i ożywiony!

Bloodwine jest niezwykle ważne dla kultury Klingonów

Jak wspomniano wcześniej, krwawe wino to niesamowicie mocny napój, który nie jest przeznaczony dla okazjonalnego weekendowego wojownika. Biorąc pod uwagę jego genezę w kulturze Klingonów, krwawe wino jest często znakiem rozpoznawczym wielkich bitew i rytuałów przejścia. Oprócz tego, że jest używany do celebrowania chwalebnej walki, krwawe wino jest również ważne we wprowadzaniu do Zakonu Bat’leth i jest podawane tym Klingonom, którzy odznaczyli się w bitwie. Dla tych, którzy nie są całkowicie zainteresowani historią „Star Trek”, Zakon Bat’leth składa się z najbardziej znanych klingońskich wojowników, a ci wojownicy są wprowadzani raz w roku przez obecnego kanclerza Klingonów.

Co dziwne, picie krwawego wina ma miejsce na cały dzień przed ceremonią Zakonu Bat’leth; to samo w sobie jest częścią procesu. Jeśli ktoś może pić krwawe wino przez cały dzień przed wielką imprezą, z pewnością musi być przerażającym wojownikiem.

Z nazwą taką jak krwawe wino można podejrzewać, że napój jest warzony z krwią, co nie jest zbyt dalekie od prawdy. Chociaż nie jest to dokładnie określone, zasób „Star Trek” Memory Alpha odnotowuje pewne niejasności dotyczące procesu tworzenia napoju, a „Star Trek Encyclopedia” mówi, że krwawe wino jest odrębnym czerwonym winem. Tymczasem „Star Trek Cookbook” mówi, że krwawe wino jest warzone przez fermentację krwi i cukru. Jedyną konsystencją jest to, że napój jest zwykle podawany na ciepło, co wyraźnie kontrastuje z wieloma dostępnymi obecnie ziemskimi winami. Jedno jest jednak pewne; trzeba mieć żelazny żołądek, jeśli planują wypić trochę Klingońskiego krwawego wina.

Czy ten post był pomocny?