Skip to content

Twitter nagle zawiesza kilku dziennikarzy, którzy relacjonowali Elona Muska; Wezwania CNN poruszają się „impulsywnie i nieuzasadnione”

16 de grudzień de 2022
Elon Musk Twitter

ZAKTUALIZOWANO z odpowiedzią CNN i New York Times: W czwartek Twitter nagle zawiesił konta kilku dziennikarzy, w tym z Washington Post, CNN i New York Times, a także znawcę mediów Keitha Olbermanna. Wszyscy zajmowali się w przeszłości Elonem Muskiem.

Wiadomości zaczęły się pojawiać tego wieczoru, gdy konta dziennikarzy na Twitterze zostały oznaczone jako „Konto zawieszone” na ich kanałach.

Wśród tych, których dostęp do serwisu społecznościowego został zablokowany, są m.in Washington PostDrew Harwell, the New York TimesRyan Mac, Donie O’Sullivan z CNN, PrzechwycenieMicha Lee, Matt Binder z Mashable oraz niezależni dziennikarze Tony Webster i Aaron Rupar. Konto Olbermanna również zostało zawieszone, a jego ostatni tweet przechwycony przez innych użytkowników Twittera, pokazujący, jak pracuje na rzecz wspierania Rupar i innych reporterów.

Konto na Twitterze konkurencyjnej platformy mediów społecznościowych Mastodon również zostało dziś wieczorem zawieszone.

Według Washington Post, gdzie Harwell jest reporterem technologicznym, konta zaczęły być offline około 19:30 czasu wschodniego. The Poczta powiedział, że większość dziennikarzy, których to dotyczy, niedawno relacjonowała spór Muska z użytkownikiem Twittera, który śledził podróż prywatnym odrzutowcem Muska.

@ElonJet, prowadzony przez studenta college’u z Florydy, Jacka Sweeneya, wykorzystał publicznie dostępne śledzenie lotów, aby poinformować obserwujących o lokalizacji odrzutowca Gulfstream Muska. Sweeney powiedział, że @ElonJet został zawieszony przez Twittera w środę, a jego własne konto pojawiło się dzisiaj.

Powyższe informacje podał między innymi zawieszony już O’Sullivan, korespondent CNN zajmujący się stykiem polityki i technologii.

„Impulsywne i nieuzasadnione zawieszenie szeregu reporterów, w tym Doniego O’Sullivana z CNN, jest niepokojące, ale nie zaskakujące” – powiedział rzecznik CNN. „Rosnąca niestabilność i zmienność Twittera powinna budzić niepokój każdego, kto korzysta z Twittera. Poprosiliśmy Twittera o wyjaśnienie i ponownie ocenimy nasze relacje w oparciu o tę odpowiedź”.

Dodano New York TimesDyrektor komunikacji zewnętrznej Charlie Stadtlander: „Dzisiejsze zawieszenie kont na Twitterze wielu wybitnych dziennikarzy, w tym Ryana Maca z The New York Times, jest wątpliwe i niefortunne. Ani The Times, ani Ryan nie otrzymali żadnego wyjaśnienia, dlaczego tak się stało. Mamy nadzieję, że wszystkie konta dziennikarzy zostaną przywrócone, a Twitter dostarczy satysfakcjonującego wyjaśnienia dla tej akcji”.

Sally Buzbee, redaktor naczelna The Washington Post, powiedziała: „Zawieszenie konta Drew Harwell na Twitterze bezpośrednio podważa twierdzenie Elona Muska, że ​​zamierza prowadzić Twittera jako platformę poświęconą wolności słowa. Harwell został wygnany z Twittera bez ostrzeżenia, procesu lub wyjaśnienia, po opublikowaniu jego dokładnych relacji na temat Muska. Nasz dziennikarz powinien zostać natychmiast przywrócony na stanowisko”.

Rupar potwierdził zawieszenie dziś wieczorem na swojej stronie Substack, która zawierała zrzut ekranu z Twittera informujący, że jego konto zostało trwale zawieszone. „Nie mam pojęcia, jakie zasady rzekomo złamałem” – napisał. „W ogóle nie słyszałem nic z Twittera”.

W odpowiedzi na tweeta krytykującego zawieszenia, Musk napisał: „Krytykowanie mnie przez cały dzień jest całkowicie w porządku, ale doxxowanie mojej lokalizacji w czasie rzeczywistym i narażanie mojej rodziny już nie”.

Popularny temat „Masakra w czwartkową noc” pojawił się, gdy wyszły na jaw zawieszenia. Musk nie skomentował tego ruchu na swoim koncie na Twitterze.

Na imprezie komisarzy FCC i specjalistów ds. Telekomunikacji komisarz Brendan Carr, który otwarcie wypowiadał się na temat wolności słowa na platformach, powiedział, że nie zna okoliczności zawieszenia, ale powiedział Wszykina: „Jedna osoba nie powinna decydować który uczestniczy w cyfrowym rynku miasta”.

Carr krytycznie odnosił się do wcześniejszych decyzji Twittera o usankcjonowaniu Donalda Trumpa i innych prawicowych głosów, ale w środę napisał na Twitterze: „Nie ma jednej osoby, która powinna mieć carte blanche, aby określić idee, które można omawiać na cyfrowym rynku miejskim. Dlatego Kongres powinien uchwalić pro-mowe reformy, które zabraniają dyskryminacji ze strony Big Tech w oparciu o poglądy polityczne, religijne lub naukowe”.

Erik Pedersen przyczynił się do powstania tego raportu.

Czy ten post był pomocny?