Skip to content
TV

The Time Bill Whitaker stanął twarzą w twarz z ogromnym niedźwiedziem grizzly w 60 minut

12 de sierpień de 2022
l intro 1660282614

Bill Whitaker uśmiechnięty

Wielkie białe rekiny, lwy, niedźwiedzie polarne… to tylko niektóre z wielu różnych drapieżnych zwierząt, które naturalnie budzą w nas niepokój dzięki licznym filmom o potworach i programom telewizyjnym. Ale w rzeczywistych sytuacjach te przerażające drapieżniki zazwyczaj atakują ludzi tylko wtedy, gdy czują się zagrożeni przez ludzkie zachowanie lub cierpią z powodu braku dostępnych źródeł pożywienia. Dla amerykańskiego niedźwiedzia grizzly bezpieczne i odpowiedzialne spotkania z tymi pięknymi i tajemniczymi zwierzętami mogą sprawić, że nie skończysz jak Timothy Treadwell z filmu dokumentalnego Wernera Herzoga „Grizzly Man” z 2005 roku.

Ale niedźwiedzie grizzly są zbyt często przedstawiane jako dzikie, ludożerne bestie, które polują na ludzi w bliskim sąsiedztwie. Prawda jest taka, że ​​ataki niedźwiedzi grizzly na ludzi są prawie zawsze spowodowane okolicznościami, gdy ludzie wędrują do ich domeny, tak jak w „Zjawisku” z 2015 roku. Rzeczywistość spotkania niedźwiedzia grizzly znacznie różni się od tego, co przedstawia fikcja.

Tak było w 2020 roku, kiedy Bill Whitaker z „60 Minut” napotkał niedźwiedzia grizzly podczas zadania śledczego w Mission Valley w Montanie.

Używanie sprayu na niedźwiedzie jest bardziej skuteczne w odstraszaniu niedźwiedzia grizzly niż śmiercionośnej siły

W październiku 2020 r. Bill Whitaker przebywał na przydziale w północno-zachodniej Montanie, aby zdać relację z udanych wysiłków na rzecz ponownego zaludnienia amerykańskich niedźwiedzi grizzly na tym obszarze. Podczas wyprawy do lasu, on i grupa ekologów natknęli się na 300-kilogramowego niedźwiedzia grizzly złapanego we wnyki, który już miał poczucie zagrożenia w stanie najwyższej gotowości.

Grizzly zaatakował Whitakera i drużynę, ale na szczęście użycie repelentów nie było konieczne, ponieważ niedźwiedź demonstrował tylko pokaz siły. W swoim komentarzu do programu specjalnego „60 minut” dziennikarz stwierdził: „oni są… [grizzlies] nie chce nas dorwać. To niedźwiedzie, a życie niedźwiedzia polega na jedzeniu, jedzeniu i jedzeniu. Whitaker wyjaśnił, że spray na niedźwiedzie jest najskuteczniejszym narzędziem do noszenia ze sobą na tereny zamieszkane przez niedźwiedzie grizzly, ponieważ odstraszy niedźwiedzia od myślenia ludzie są pożywieniem lub że żywność, którą mamy, „jest warta zaatakowania nas”.

Spray na niedźwiedzie może odstraszyć niedźwiedzie do punktu, w którym śmiertelna siła nie jest konieczna, co może naruszać ustawę o zagrożonych gatunkach w zależności od okoliczności. Relacja Whitakera z szeroko oglądanego programu informacyjnego wykazała zarówno odwagę, jak i zrozumienie rzeczywistości tych dzikich, ale w dużej mierze niezrozumianych, drapieżnych zwierząt.

Czy ten post był pomocny?