Skip to content
TV

The Rings of Power zawiera co najmniej trzy postacie, które pojawiły się w obu trylogiach Petera Jacksona

3 de wrzesień de 2022
l intro 1662060813

Drzewiec w filmach Petera Jacksona

Zawiera spoilery do odcinka 1 i 2 „Władcy Pierścieni: Pierścienie Mocy”

Mimo że sprowadza prawie 3500 lat historii Śródziemia do jednego okresu życia, „Władca Pierścieni: Pierścienie Mocy” wciąż rozgrywa się tysiące lat przed wydarzeniami zarówno z „Hobbita”, jak i „Władcy Pierścienie”. To znaczy, ogólnie rzecz biorąc, większość postaci, które wszyscy znamy i kochamy z ukochanej trylogii Tolkiena i filmów Petera Jacksona, nie będzie obecna w tej nowej iteracji Śródziemia.

Zamiast tego, serial śledzi epickie wydarzenia Drugiej Ery – czas, kiedy Sauron po raz pierwszy doszedł do władzy jako Czarny Pan, wykuł kilka fantazyjnych Pierścieni i stoczył swoją pierwszą walkę na śmierć lub życie o władzę z elfami, ludźmi, Krasnoludy i inne wolne ludy Śródziemia. Będzie epicki, ale będzie też wypełniony wieloma nowymi postaciami i twarzami (niektóre z książek Tolkiena i inne wymyślone na potrzeby serialu).

Mimo to mówimy o świecie fantasy z wieloma nieśmiertelnymi ludźmi. Oznacza to, że przynajmniej będzie trochę skrzyżowania fabuł „Władca Pierścieni”, „Hobbit” i „Pierścienie mocy”. W miarę emisji nowego programu znaleźliśmy już garść z tych przekazów, szczególnie w odniesieniu do nowego programu Prime Video i istniejącej pary trylogii Śródziemia stworzonych przez Petera Jacksona. Oto trzy różne postacie, które do tej pory pojawiły się we wszystkich trzech projektach.

Elrond jest wszędzie

Elrond jest kluczową postacią w świecie Tolkiena. Doradca półelfów może i jest nieśmiertelny, ale jest spokrewniony ze wszystkimi. Aktor „The Rings of Power” Robert Aramayo powiedział o swoim bohaterze Elrondzie: „Kiedy o nim czytam, zawsze interesuje mnie sposób, w jaki mówi Tolkien. [how Elrond is] zaliczany do nieśmiertelnych, co jest ciekawą rzeczą. Licząc, niekoniecznie oznacza to, że jest nim.”

Jasne, z biologicznego punktu widzenia Elrond jest nieśmiertelny. Ale jest spokrewniony ze śmiertelnymi ludźmi, nieśmiertelnymi elfami, a nawet anielskim Maiarem (myśl o Gandalfie i Sarumanie, ale nie w ich staroświeckich czarodziejskich postaciach). Kluczowa rola Elronda jako skrzyżowania wielu ludów Śródziemia, w połączeniu z jego wieczną naturą, sprawia, że ​​jest w centrum uwagi przez tysiąclecia.

W „Pierścieniach władzy” jest niezdarnym młodym politykiem. Kiedy widzimy go w filmach „Hobbit”, jest liderem Rivendell i członkiem Białej Rady. Kontynuuje tę funkcję we „Władcy Pierścieni”, pomagając również we właściwym kierunku postaciom takim jak Frodo i Aragorn. Opuszcza Śródziemie pod koniec tej historii na cichą emeryturę w Błogosławionym Królestwie na Zachodzie, ale nie można zaprzeczyć, że w tym momencie zarobił na to więcej niż zasłużył.

Ambicja i wędrówki Galadrieli prowadzą ją do wszystkich trzech historii

Galadriela w "Pierścieniach mocy”

Galadriela to ciekawa postać w świecie Tolkiena. Przez lata autorka zmagała się z rolą, jaką powinna pełnić w swoich opowiadaniach. Nie oznacza to jednak, że brakuje informacji. Książka „Niedokończone opowieści” — która składa się z wielu długich, ale fragmentarycznych fragmentów tekstu, których Tolkien nigdy nie ukończył, a zebranych i opublikowanych przez jego syna Christophera — zawiera cały rozdział zatytułowany „Historia Galadrieli i Celeborna”. A jednak, choć pełen ciekawych faktów i fragmentów opowieści, tekst zaprzecza sam sobie i przedstawia wielorakie wersje roli bohaterki.

Niemniej jednak nie ma wątpliwości, że Tolkien chciał, aby Galadriela odegrała kluczową rolę w Drugiej Erze, a showrunnerzy „Pierścieni mocy” wykorzystali to jako okazję do uczynienia z niej kluczowej postaci w swoim serialu. Galadriela była także członkiem-założycielem Białej Rady w Trzeciej Erze. To pozwoliło Peterowi Jacksonowi wstawić ją do filmów „Hobbit”, gdy ta grupa pokonała Nekromantę w Mrocznej Puszczy.

A potem, oczywiście, Pani Lorien odgrywa istotną rolę we „Władcy Pierścieni”, goszcząc i pomagając Drużynie Pierścienia w ich drodze do Mordoru. Połącz trzy razem, a Galadriel pojawi się we wszystkich trzech ekranowych adaptacjach.

Sauron jest wszechobecną obecnością

Sauron z personelem

Wszyscy znają Saurona jako wielkiego złoczyńcę z „Władcy Pierścieni”. W adaptacji Petera Jacksona Czarny Pan dosłownie siedzi na szczycie swojej ogromnej wieży Barad-dûr w Krainie Cienia, skanując okolicę w poszukiwaniu jakichkolwiek oznak kłopotów. Ale nie tylko widzimy złoczyńcę w tej wyraźnie widocznej formie.

Sauron pojawia się także w filmowej trylogii „Hobbit”, tym razem w postaci Nekromanty. Pierwotnie pomniejsza postać, która zaglądała z krawędzi narracji, Jackson wziął wróżącą obecność Saurona i umieścił ją jako główny punkt fabuły we własnej wersji tej historii.

A potem są „Pierścienie Mocy”. Sauron nie pojawia się od razu jako główny antagonista, ale jego obecność jest wyczuwalna po skoku. Widzimy go krótko w prologu pierwszego odcinka. Potem widzimy jego pieczęć pojawiającą się wszędzie, a nawet jest wielokrotnie wymieniany. Bez wątpienia, w miarę rozwoju serialu, zobaczymy więcej nemezis ze Śródziemia, chociaż kiedy w końcu się ujawni, prawdopodobnie przybierze bardziej atrakcyjną formę jako Annatar, Władca Darów.

Wyróżnienia i potencjalne uzupełnienia

Gil-galad w "Pierścieniach mocy”

Chociaż mieliśmy tylko trzy oficjalne powiązania między filmami Petera Jacksona a nową serią „The Rings of Power”, kilka innych nazwisk może dołączyć do tej listy w miarę rozwoju historii. Pierwszym z nich jest Gandalf. Fani na całym świecie zastanawiają się, kim może być człowiek w ogniu, odkąd po raz pierwszy pojawił się w marketingu. Chociaż ta tajemnica nie została rozwiązana we wczesnych odcinkach, jasne jest, że serial może wcielić Gandalfa w historię. Jeśli tak jest, byłby kolejną postacią, która pojawia się we wszystkich trzech ekranowych adaptacjach.

Legolas jest kolejnym. Chociaż technicznie jest tylko we „Władcy Pierścieni”, jeśli chodzi o materiał źródłowy, Jackson znalazł sposoby na zapewnienie leśnemu elfowi dużo czasu na ekranie w filmach „Hobbit”. Ponieważ historia Legolasa jest stosunkowo niejasna, istnieje szansa, że ​​postać pojawi się również w „Pierścieniach mocy”.

Na koniec musimy przynajmniej wyróżnić kilka innych postaci, które łączyły (lub przynajmniej mogły) połączyć „Pierścienie Mocy” i twórczość Jacksona. Gil-galad ma krótki epizod na początku filmu „Drużyna Pierścienia” i jest już w serii Prime Video. Thranduil jest królem Mrocznej Puszczy na długo przed tym, zanim zobaczymy go w „Hobbicie” i może również pojawić się w „Pierścieniach mocy”. A potem jest Drzewiec. Wiemy, że w nowej serii pojawią się Entowie, a zgodnie z tradycją, Drzewiec będzie ich liderem w tym czasie. To zabawny świat z ogromnym potencjałem crossoverów — niektóre z nich zostały już zrealizowane, podczas gdy inne połączenia dopiero zostaną nawiązane w przyszłości.

Czy ten post był pomocny?