Skip to content
TV

Teoria fanów Futuramy, która wyjaśnia dramatyczną zmianę Fry’a

30 de czerwiec de 2022
l intro 1656561639
Zwykły, przeciętny Joe nie mógłby wyróżnić się w serialu z tak barwną obsadą postaci, jak te z „Futuramy”. Niestety, animowany sitcom stworzony przez Matta-Groeninga zdołał trafić do domu z Philipem J. Frym. Fry jest przeciętnym dostawcą pizzy w 1999 roku. Jednak po omyłkowym zamrożeniu kriogenicznym budzi się w roku 3000. Stąd Fry znajduje pracę w planetarnej firmie kurierskiej i wraz z załogą składającą się z głośny robot, jednooki pilot, 160-letni profesor (który jest również bezpośrednim potomkiem Fry’a) i niekompetentny lekarz-obcy homarów.

W niewłaściwych rękach naiwna, niedojrzała i wiecznie leniwa natura Fry’a mogła stworzyć absolutny bałagan o charakterze nie do polubienia. Jednak dzięki przewodniemu oku Groeninga i zawsze gwiezdnemu głosowi Billy’ego Westa Fry stał się sercem zwariowanej komedii science-fiction. Pomimo niezliczonych niedociągnięć, ma w sobie naprawdę dobrą naturę i jest znany z tego, że dla swoich przyjaciół robi wszystko, co w jego mocy. W miarę upływu czasu pokazuje wiele godnych podziwu oznak dojrzałości. Ale skąd wziął się cały ten wzrost?

Celowe pasożyty Fry’a, które pomagają zmienić jego świat

Dla niektórych fanów jest jeden odcinek, który jest katalizatorem rozwoju Fry’a. Wątek autorstwa u/radford_6920 wskazuje na odcinek trzeciego sezonu „Pasosites Lost”. W tym odcinku Fry zostaje zarażony superrobaczkami po zjedzeniu kanapki z jajkiem na stacji benzynowej. Dzięki podwyższonej inteligencji i świadomości wygrywa z Leelą (Katey Sagal). Pod koniec Fry obawia się, że Leela lubi go tylko za to, co zrobiły pasożyty i kładzie kres ich kontroli, co również kończy atrakcyjność Leeli do niego. Użytkownik zasugerował, że chociaż Fry pozostał w większości taki sam, zdaje sobie sprawę ze swojego potencjału i od tego momentu stara się doskonalić.

Inni stwierdzili, że teoria fanów działa zaskakująco dobrze. Usunięty użytkownik i u/homestar1994 przyznali, że wcześniej o tym nie myśleli, ale widzieli, jak to ma sens. Co ciekawe, oryginalny plakat u/radford_6920 jeszcze głębiej zastanowił się nad tym pomysłem, mówiąc: „Lekcja, którą wziąłem, była taka, że ​​’największym prezentem, jaki możesz dać osobie, jest obietnica pracy nad swoim potencjałem’”.

Warto zauważyć, że byli nawet inni, którzy dodali do tej teorii. Na przykład, u/Lord_Folder zakwestionował, czy robaki rzeczywiście opuściły ciało Fry’a, ponieważ wyszedł on czysty z licznych fizycznych zadrapań w trakcie trwania programu: „Zatem zakładam, że robaki tak naprawdę nigdy nie opuściły Fry’a. Zamiast tego zdecydował, że w celu dalszego życia musieliby zająć tylne siedzenie i nie ulepszać już Fry’a. Po prostu wykonaj wystarczającą konserwację, aby utrzymać go (i ich) przy życiu.” W innym miejscu u/soylentsandwich zasugerował, że chociaż Fry musi popracować nad osiągnięciem dojrzałości, nie jest w stanie cofnąć całej pracy, jaką robaki wykonały, aby zmienić jego inteligencję. Równie interesująca jak ta chwila jest podróż, którą podejmuje Fry, aby znaleźć równowagę między dojrzałością i inteligencją.

Wymowny i płynący z głębi serca łuk Fry’a może nas wszystkich nauczyć

Fry i Leela biorą ślub

Podróż Fry’a przez „Futuramę” jest tak inspirująca, że ​​łatwo zapomnieć, że jest on tylko animowaną postacią, a nie prawdziwą osobą, którą mamy nadzieję być. Jego życie w XX wieku nie było przyjemne. Z twardym ojcem wojskowym, bratem, z którym toczył spory, dziewczyną, której nie można było zaufać, i niewdzięczną posadą dostawcy pizzy, Fry wydawał się skazany na porażkę i nigdy do niczego nie aspirował. Po przebudzeniu w roku 3000 po przypadkowym zamrożeniu kriogenicznym, Fry wydaje się nadal nie mieć realnej szansy na zrobienie czegokolwiek ze swojego życia, nawet będąc przydzielonym do tego samego rodzaju pracy z załogą Planet Express Delivery.

To właśnie stąd, po zaprzyjaźnieniu się z Benderem i zakochaniu się w Leeli, rozpocznie się prawdziwy rozwój charakteru Fry’a. Oprócz komediowych i science-fiction serialu, możemy być także świadkami przemiany Fry’a jako osoby. Zaczyna jako tępy, leniwy osobnik, który ma trudności z wyrażaniem swoich emocji Leeli. Ale dzięki swoim licznym związkom, różnorodnym zawodom, a nawet odkryciu, że został celowo wysłany w przyszłość, aby uratować planetę przed inwazją, Fry rośnie jako osoba. Uczy się swojej wartości i potencjału, który powoli, ale pewnie pod koniec wygrywa z Leelą. Fry przypomina nam wszystkim, że jest nadzieja na poprawę i otrzymanie nagrody na końcu, o ile pozostaniemy wierni sobie.

Prawdopodobnie nikt nie powiedział tego lepiej niż aktor głosowy Fry’a, Billy West, który powiedział Vanity Fair w 2020 roku, że Fry, mimo że nie jest zbyt bystry, nadal jest dżentelmenem na koniec dnia.

Czy ten post był pomocny?