Skip to content

Sundance rozpoczyna powrót do osobistego festiwalu z wyróżnieniem dla W. Kamau Bella, Ryana Cooglera, Nikyatu Jusu i Lucy Guadagnino + uderzenie w Armie Hammer

20 de styczeń de 2023
taste of sundance getty 2023

„Wolę przemawiać poprzez moje filmy” — powiedział Ryan Coogler do zamożnego tłumu podczas wieczornej kolacji A Taste of Sundance.

To może być prawda dla Kredo oraz Czarna pantera reżyser, ale przyjmując pierwszą doroczną nagrodę Sundance Institute Visionary Award pierwszego dnia festiwalu w 2023 roku, zdobywca nagród publiczności i jury z 2013 roku Coolger z pewnością miał coś do powiedzenia w czwartek. „Byłem dwa razy bardziej zdenerwowany niż teraz” — powiedział filmowiec podczas pierwszego dużego wydarzenia w ramach pierwszego osobistego Sundance od trzech lat swojej kariery, odwiedzając festiwal założony przez Roberta Redforda dziesięć lat temu. „Powodem, dla którego byłem zdenerwowany, było głębokie pragnienie, aby nie zawieść ludzi” — dodał Coogler.

Z rodziną zamordowanego Dolina Owocowa bohater Oscar Grant siedzi przed Cooglerem w Basin Recreation Center, prawdopodobnie nominacje do Oscara Czarna Pantera: Wakanda na zawsze i dokument o Steph Curry na tegorocznym Sundance, Coogler wydawał się daleki od zawiedzenia kogokolwiek. „Jest cichym członkiem rodziny królewskiej” — stwierdziła świeżo upieczona z Londynu Lena Waithe, wręczając Cooglerowi nagrodę. „Jest jednym z nas i to kwalifikuje go do opowiadania naszych historii” — kontynuował Waithe, który jest producentem dramatu Tysiąc i jeden w tym roku.

Zastępując wieloletnią ceremonię Artist at the Table jako wydarzenie rozpoczynające Sundance, dzisiejsze wydarzenie A Taste of Sundance mogło być daleko od zaśnieżonej, utartej ścieżki głównej ulicy w Park City, ale było w głównym nurcie ponad 40-letniego świecidełka W tym duchu do Cooglera dołączyli inni absolwenci Sundance, W. Kamau, Nikyatu Jusu i Luca Guadagnino jako uhonorowani. Reżyserzy We Need To Talk About Cosby i Nanny otrzymali odpowiednio nagrody Vanguard dla literatury faktu i fikcji, a reżyser Call Me By Your Name otrzymał nagrodę International Icon Award.

W krótkich przemówieniach pomiędzy serwowaniem dań skierowanych do widzów z miejscami siedzącymi, wszyscy członkowie kwartetu na swój sposób zastanawiali się, jak Sundance dopiero rozpoczęło ich kariery. „Przez tak długi czas miałem tak wiele odmów, że myślałem, że „nie” to moje drugie imię” — powiedział szczerze zdobywca nagrody US Dramatic Jury, reżyser niani. Deklarując, że Sundance sprawiło, że nie można mnie zignorować, Jusu podziękował festiwalowi „z uznaniem za bycie wyraźnie widzianym”. Bell, przeniesiony z powrotem do trybu stand-upu, był bardzo poważny, kiedy powiedział zgromadzeniu: „Nasza dziwność jest naszą supermocą”.

Jednak z festynem Bootsem Rileyem przedstawiającym Jusu i Rogerem Rossem Williamsem przedstawiającym Bella, jest to kolejna forma dziwactwa, delikatnie mówiąc, może być daniem na wynos na dobrze ugotowaną noc. Witając Guadagnino na scenie, Dakota Johnson wywołała więcej niż kilka jęków, okrzyków i śmiechu, kiedy w sposób dorozumiany poruszyła rzekome seksualne peccadillos zhańbionego teraz Armie Hammera.

„To było niefortunne, Luca poprosił mnie, żebym zagrał rolę brzoskwini, ale nasze harmonogramy były sprzeczne” — zauważyła gwiazda A Bigger Splash o debiucie Sundance Call Me By Your Name. „Dzięki Bogu, bo wtedy byłabym kolejną kobietą, którą Armie Hammer próbował zjeść” — powiedziała o sugestywnie wykorzystanym owocu współpracownika Hammera i Timothée Chalameta.

Podnosząc się z tłumu w związku z zarzutami niewłaściwego postępowania, którym gwiazda Social Network Hammer wielokrotnie zaprzeczał, gdy jego kariera w Hollywood się załamała, Johnson najwyraźniej nie mógł odpuścić

„Minęło pięć lat od premiery tego filmu w tym miejscu, a Luca nie przestaje zabierać nas w ekscytujące miejsca” — zauważył Johnson. „Kto by pomyślał, że kanibalizm jest tak popularny?” aktorka podkreśliła w podwójnym nawiązaniu do mięsa Guadagnino jedzącego A Bones and All z 2022 roku oraz rzekomej skłonności Hammera.

Podczas nocy celebracji doskonałości, wielu premierowych filmów z krótkiego koncertu Indigo Girls w Park City, który był bardzo popularny wśród darczyńców z głębokiej kieszeni na A Taste of Sundance, Jusu uchwyciła esencję uhonorowanych i samego festiwalu, mówiąc o jej „impuls do komunikowania się” – jak widać na poniższym filmie:

Nikyatu Jusu dzieli się z #Sundance jej potężny „impuls do komunikowania się”, gdy dyrektor niani odbiera nagrodę Vanguard dziś wieczorem podczas kolacji otwierającej festiwal pic.twitter.com/Ayu3gjTgON

— Dominic Patten (@WszykinaDominic) 20 stycznia 2023 r

Festiwal Filmowy Sundance na żywo potrwa do 29 stycznia. 24 stycznia większość filmów tegorocznego festiwalu zostanie pokazana online do końca miesiąca.

Parafrazując Aerosmith i Ryana Cooglera: „Niech przemówią filmy”.

Czy ten post był pomocny?