Skip to content

Spike Lee sprowadza „Malcolma X” z powrotem do Arabii Saudyjskiej; Rozmowy Colin Kaepernick Doc, Cameroon Ancestry & Slams American Foundations Based on Slavery – Festiwal Morza Czerwonego

4 de grudzień de 2022
DSC1757 20221204113611131

Spike Lee jest na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Morza Czerwonego w Arabii Saudyjskiej w portowym mieście Jeddah w ten weekend, aby zaprezentować pokaz swojego nominowanego do Oscara epickiego filmu biograficznego z 1992 roku Malcolm x i weź udział w wydarzeniu In-Conversation.

Wirująca podróż zbiega się z 30. rocznicą film, który był pierwszym filmem fabularnym nakręconym w Mekce, z udziałem muzułmańskiej ekipy do nakręcenia filmu B-roll do scen, w których działacz na rzecz praw człowieka odbywa pielgrzymkę hadżdż do świętego miejsca.

„Kręcenie było koniecznością, sfilmowanie Haj Malcolma, więc byliśmy pierwszym filmem, któremu pozwolono zabrać kamerę do starego miasta Mekki. nie mogłem iść. Zatrudniliśmy muzułmańską załogę. Najwyższy sąd nie zrobił tego dla mnie, zdali sobie sprawę, jak ważny był Malcolm dla islamu” – powiedział.

„Wczoraj mieliśmy pokaz. To jest pierwszy raz Malcolm x kiedykolwiek był pokazywany w kraju na ekranie kinowym. Zatoczyliśmy pełne koło”.

Zapytany, czy byłby zainteresowany przyjazdem do świata arabskiego lub filmowaniem w innym języku, Lee odrzucił ten pomysł.

„Ledwo mówię po angielsku. Mówię płynnie po brooklyńsku. Jest tak wiele rzeczy, które chcę zrobić, ale wchodzenie w kulturę, której nie znasz, jest niebezpiecznym terytorium. Widziałem to w wielu próbach kręcenia filmów o czarnych ludziach” – powiedział.

„Nie zamierzam robić filmu na temat, którego nie znam. Nie możesz polegać na innych ludziach, którzy opowiedzą twoją historię, która jest podstawowa 1O1”.

Dodał później na konferencji prasowej: „Nigdy nie powiedziałem, że nie da się tego zrobić, ALE myślę, że było więcej przykładów, w których kultura została zawłaszczona lub historia została przekręcona i opowiedziana z punktu widzenia kultury dominującej”.

Lee powiedział, że skupił się na ukończeniu wspieranego przez EPSN „wieloserialu dokumentalnego” pt Saga Colina Kaepernickao amerykańskim działaczu na rzecz praw obywatelskich i rozgrywającym futbolu amerykańskiego, który od 2016 roku jest odrzucany przez National Football League za klękanie przed meczami.

Kręcimy od ponad roku” – powiedział. „On nie grał. Ludzie używają terminu „z czarną piłką”, ale odwracając to, on był „z białą piłką”. To już siódmy rok, kiedy Colinowi nie pozwolono. W National Football League są 32 drużyny, każda z nich ma co najmniej dwóch rozgrywających, ale nadal żadna drużyna go nie podpisała.

„Pracuje sześć dni w tygodniu, czekając na ten telefon, ponieważ ukląkł, aby zwrócić uwagę na morderstwo, które przydarzyło się czarnym i brązowym ludziom w Ameryce, został uznany za pariasa”.

Zapytany, czy czuje podobieństwa między własną trajektorią a trajektorią Kaepernicka, Lee powiedział, że „nie ma porównania”.

„Zostałem pobłogosławiony. Nie minęło siedem lat bez zrobienia filmu lub dokumentu. To, co zrobił, to poświęcił swoją karierę, ponieważ powiedział, że musimy zwrócić na siebie uwagę – powiedział Lee.

„Klęknął w 2016 roku, a więc przed George’em Floydem. Ludzie klęczeli na całym świecie z zabójstwem George’a Floyda przez te osiem minut, a rasistowski gliniarz miał kolano przyłożone do szyi George’a Floyda.

Lee zdawał się jednak sugerować, że czasami czuł, że „smaki” są przeciwko niemu na nagrodach i festiwalach, kiedy pytano go, czy najważniejsze są dla niego pochwały, czy reakcja publiczności.

„Ta sprawa z nagrodami jest bardzo, bardzo skomplikowana. To, co kocham w sporcie, to to, że kiedy grają dwie drużyny, wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej punktów. Jeśli chodzi o sztukę, Oscary, Grammy, sprowadza się to do gustu, a Oscary i Grammy mają historię zdobywania mniejszych dzieł, ale wchodzisz w to, wiedząc, że to jest gra” – powiedział.

„Dla mnie zaczęło się wcześnie w Cannes, gdzie mój dobry przyjaciel Steven Soderberg, jesteśmy fajni, jesteśmy dobrymi przyjaciółmi, wiesz – Seks, kłamstwa i kasety wideos zwyciężył Robić co należy. Albo ostatnio Zielona Książka koniec BlaKkKlansmannale wiesz, o co chodzi, i po prostu musisz iść dalej.

Lee mówił także o swojej miłości do piłki nożnej, wyrażając rozczarowanie porażką Ameryki w meczu z Holandią na mundialu w Katarze w sobotni wieczór.

Reżyser powiedział, że nie będzie kibicował Brazylii, ale ujawnił, że ma również nadzieję, że Kamerun, który również przegrał w piątek na punkty, pomimo pokonania Brazylii w meczu, przejdzie dalej.

„Desperacko chciałem, żeby Kamerun wygrał, a oto powód. Wielu z was tutaj ma przywilej znać swój rodowód sięgający wieków wstecz” – powiedział.

„Moi przodkowie zostali skradzieni z Afryki, ale dzięki technologii afroamerykanie mogą poznać nasze pochodzenie. To niesamowite. wskazówka Q. Ze strony mojej matki przodkowie pochodzą z regionu znanego obecnie jako Sierra Leone. Ze strony ojca moi przodkowie pochodzą z Kamerunu”.

„Żarty na bok, to było jedno z najbardziej ekscytujących uczuć, kiedy wróciło to pocztą” – powiedział, zanim przeszedł do bardziej zapalnej refleksji na temat pochodzenia Stanów Zjednoczonych.

„Musisz to zapisać, założenie Stanów Zjednoczonych to kradzież ziemi rdzennej ludności i ludobójstwo tej ziemi, a ja sprowadzam moich przodków z Afryki do pracy na ziemi, która została skradziona… oto, czym jest fundacja United Stany Ameryki, na tym opiera się ten skurwysyn.

Poruszając ten temat, Lee wspomniał również w sobotę, że brazylijska legenda piłki nożnej Pelé, u którego w zeszłym roku zdiagnozowano raka okrężnicy, trafiła w weekend na oddział opieki paliatywnej i otrzymywała opiekę na końcowym etapie życia.

„Lubiłem błogosławić Pelé, który jest bardzo chory… Wszyscy powinniśmy odmówić modlitwy, zanim złożymy głowy” – powiedział.

Czy ten post był pomocny?