Skip to content

Recenzja odcinka 10 sezonu sukcesji: posiłek (i finał) odpowiedni dla króla

30 de maj de 2023
l intro 1685378055

Recenzje Recenzje telewizji

Rodzeństwo Roy robi drinka

OCENA REDAKCJI : 10 / 10

Zalety
  • Po prostu jeden z najwspanialszych finałów telewizyjnych w historii – odpowiednio tragiczny sposób na zamknięcie opowieści o rodzeństwie Roy.
  • Kieran Culkin i Sarah Snook, przyjdźcie i odbierzcie swoje nagrody Emmy.
Cons
  • Nie dotyczy — to już wydaje się być odcinkiem, o którym będziemy rozmawiać przez wiele lat.

W wywiadzie dla Los Angeles Times na początku ostatniego sezonu „Sukcesji”, Sarah Snook wyznała, że ​​nie miała pojęcia, że ​​serial się kończy, dopóki nie usiadła do finałowego stołu obsady. Odzwierciedla to niektóre obawy fanów (i mnie!) w ciągu ostatnich kilku odcinków; przyszłość WayStar mogła oddalać się od zasięgu rodzeństwa, ale możesz wydobywać jeszcze kilka sezonów, całkowicie opierając się na konsekwencjach ich działań.

Twórca Jesse Armstrong jest jednak znacznie bardziej wnikliwym pisarzem, a mistrzowskim posunięciem finału tego tygodnia jest sposób, w jaki żywo przedstawia rozczarowującą przyszłość swoich bohaterów, zamykając o nich książkę. Nigdzie nie jest to lepiej pokazane niż bezsłowna końcowa sekwencja z Shiv Royem (Snook) i Tomem Wambsgansem (Matthew Macfadyen), która oferuje druzgocący wgląd w to, jak potoczy się ich życie teraz, gdy ich fortuny zostały odwrócone, opowiedziane wyłącznie przez ich mowę ciała.

Terapia rodzinna

Kulminacyjny odcinek odcinka jest tym mocniejszy, że po raz pierwszy w serii Royowie wydawali się uwalniać z cienia swojego ojca. Być może najlepsza sekwencja w tym sezonie miała miejsce wkrótce po tym, jak Shiv i Roman (Kieran Culkin) niechętnie zgodzili się porzucić wszelkie aspiracje dyrektora generalnego, jakie mieli na rzecz wsparcia Kendalla (Jeremy Strong), nadając mu tytuł szlachecki jako prawdziwego następcy Logana (Brian Cox) w rytuale, który obejmował mieszając wszystkie resztki jedzenia z lodówki ich matki w przerażająco odpychający koktajl: „posiłek godny króla”, jak to nazywali.

Przez ułamek sekundy wydaje się, że między tą trójką nastąpił emocjonalny przełom, spojrzenie na to, jak mogłoby wyglądać szczęśliwe dzieciństwo między nimi, gdyby nie wszyscy zostali poinstruowani, że odziedziczą firmę od najmłodszych lat. To może być uroczystość mająca na celu zademonstrowanie przejęcia Kendalla, ale reprezentuje coś głębszego — ich młodsze życie zostało przyćmione przez rodzinny biznes (w przypadku Kendalla już od 7 roku życia), a teraz, kiedy w końcu mają oddech miejsca na konwencjonalnie szczęśliwe chwile, jakie miałyby dzieci, mogą to zrozumieć tylko z perspektywy firmy. Nie znali niczego innego przez całe życie i nie mieli innego punktu odniesienia, który mógłby wesprzeć ten niewinny moment więzi, ale był to najbliższy moment uchwycenia tego, jak powinno wyglądać ich dzieciństwo.

Nie popełnij błędu: Royowie zawsze byli przerośniętymi dziećmi, głównie dlatego, że nigdy nie mieli szansy na niezależność ze względu na przytłaczającą władzę ojca. Nawet gdy próbowali wyrwać mu moc z rąk podczas jego życia, jak Kendall miał w zwyczaju, walczyli, ponieważ zawsze byli postrzegani jako dzieci; ilekroć mieli realną szansę na przejęcie władzy, ich niezdolność do logicznego myślenia była zawsze przesłaniana przez fantazyjne strategie dążenia do władzy, które były martwe w momencie przybycia — biznes jako czas na zabawę. Czytając jego pochwałę w odcinku z zeszłego tygodnia, Kendall podkreślił, że ma nadzieję, że ma w sobie „wspaniałą, okropną siłę” Logana, co ma, ale nie w sali konferencyjnej. Jest okropnym ojcem, mającym obsesję na punkcie dojścia na szczyt za wszelką cenę, zdradzając każdy osobisty związek, jaki kiedykolwiek nawiązał. Czy można się dziwić, że Shiv wpada w panikę, widząc przebłysk Logana, który ożywa w jej bracie, gdy ten jest bliski objęcia funkcji nowego dyrektora generalnego?

Skomplikowana miłość

Rozmowa Matssona i Toma

To, co „In Open Eyes” bardzo dobrze pokazuje, to to, że są to rodzeństwo, które ostatecznie się kochają, bez względu na to, ile oszustw i zdrad pozostawiają po sobie. Uczucia Romana do rodziny są najbardziej widoczne, bez względu na to, jak owiany ironicznym dystansem jest cały jego światopogląd — ale dzięki przekręcaniu noża w ostatnich chwilach nieoczekiwana interwencja Shiva okazuje się prawdziwym aktem miłości. Widzi, że jej brat ma zamiar powtórzyć ten sam cykl, co ich ojciec, i wiedząc, że władza nie jest już dla niej perspektywą, dochodzi do świtającej świadomości, że tylko jeszcze bardziej zepsuje brata, którego kocha, ale od którego odeszła.

Rzucając wszystkie swoje karty na stół, wspomina, jak zabił kelnera (co, ponieważ są bogaci, nadal nie przyniosło żadnych konsekwencji) i wyraźnie oczywisty fakt, że po prostu nie byłby dobry jako dyrektor generalny — uderzając go tam, gdzie to boli i prawdopodobnie niszczy ich związek na dobre, ale wszystko w imię uratowania go przed nim samym. Bez względu na to, jak bardzo chce być postrzegany w tej samej formie, Kendall nie jest jego ojcem; niszczy wszystko przez przypadek w pogoni za umocnieniem swojego statusu, ponieważ ostatecznie jest dzieckiem, które nigdy nie dorosło. Wystarczy spojrzeć wstecz na jego gniewny wybuch z powodu decyzji Shiva: nadal traktuje biznes jak grę i jest bolesnym przegranym, ponieważ nie wygrał nagrody, którą, jak mu powiedziano, trzymano dla niego.

Nie jest jasne, czy rodzeństwo kiedykolwiek się pogodzi, ale potępienie Shiv, by skutecznie zostać jej matką – porzucenie wszelkich aspiracji przebicia szklanego sufitu, by po prostu zostać żoną dyrektora generalnego – jest boleśnie uświadomionym momentem wzrostu, nawet jeśli na zewnątrz się wydaje być zazdrosnym o brata. „Sukcesja” zawsze była serialem w dużej mierze opowiadającym o cyklicznej naturze emocjonalnego znęcania się w rodzinie, a Shiv próbowała przerwać ten cykl, zmuszając się do jego marginesu. Jak zauważyła, Tom zawsze był zasadniczo potakującym, chętnym do „obciągnięcia największego dupka w pokoju” w pogoni za wspinaniem się po korporacyjnej drabinie, co oznacza, że ​​zawsze będzie zbyt marionetką, by zostać Loganem. monstrualny plujący obraz. W tym sensie w tym finale jest o wiele więcej katharsis, niż może się początkowo wydawać, nawet jeśli nasi trzej główni bohaterowie albo stracili swoje marzenia, albo zostali porwani. Nie grozi im już po prostu powtórzenie błędów ojca.

To najbardziej satysfakcjonujące zakończenie „Sukcesji”, jakie mogłem sobie wyobrazić, dziedzictwo rodziny wymyka się im z jękiem w sali konferencyjnej, bez huku. Po czterech genialnych sezonach rodzeństwo Roy jest teraz uwolnione od firmy i musi liczyć się z tym, że w końcu będzie musiało wyrosnąć poza nią – idealna eliptyczna nuta do gry. Nazywanie tego jednym z najlepszych finałów wszechczasów zaledwie kilka dni po emisji nie wydaje się przesadą.

Czy ten post był pomocny?