Skip to content

Recenzja „Big George Foreman”: boks biograficzny nabiera wagi średniej w historii wagi ciężkiej

27 de kwiecień de 2023
Big George Foreman

George Foreman, tak często uważany przede wszystkim za wielkiego luga, który został tak dramatycznie wysłany przez Muhammada Alego w słynnym „Rumble in the Jungle” w Zairze w 1974 roku, jest głównym wydarzeniem w Wielkiego George’a Foremana. Chociaż jest tu mnóstwo boksu, który zadowoli fanów sportu, film jest łagodny i genialny do granic możliwości, ponieważ przedstawia życie biednego teksańskiego dzieciaka z niszczycielskim ciosem, którego publiczny wizerunek zmienił się na przestrzeni lat z potężnego straszydła do dobrodusznego biznesmena i męża Bożego.

Ali był tak władczą, zabawną i (przeważnie) uwielbianą na całym świecie postacią, od pojawienia się samozwańczego „największego” do ostatecznego statusu jednego z najbardziej ukochanych i podziwianych ludzi na świecie, że nie jest łatwo obserwuj, jak zajmuje miejsce z tyłu, do młodszej, ale mniej charyzmatycznej postaci na ekranie. W końcu, jeśli lubisz boks i jesteś skłonny zaakceptować to jako oczyszczoną i okrojoną wersję pełnej historii, nie jest trudno usiąść i cieszyć się pełnymi wydarzeń aspektami życia wielkiego człowieka i jego wciągającą osobowością, nawet jeśli film jest nieuchronnie zaledwie glos na całą historię. Ponieważ w życiu Foremana jest wiele rzeczy, na które nie ma tu miejsca, można przypuszczać, że miniserial mógłby wygodniej opowiedzieć historię w pełniejszy, bardziej różnorodny sposób.

Napisane przez Franka Baldwina (Zimny ​​pościg) i George’a Tillmana Jr. (Pokarm duszy), który również reżyseruje, film już na wstępie sugeruje, że nastoletni George prawdopodobnie nie poradziłby sobie jako drobny przestępca, gdyby jego potencjał jako boksera nie został zauważony przez spostrzegawczego zwiadowcę i trenera, Doc Broadus (Forest Whitaker ), który przenosi go z ulicy na siłownię. „Masz cios, jakiego nigdy nie widziałem” — zwierza się stary zawodowiec i wkrótce każe dzieciakowi ćwiczyć i przyzwyczajać się do ringu.

Przed pojawieniem się Foremana na scenie dywizja wagi ciężkiej była zdominowana przez Ali, dopóki jego tytuł nie został wyrwany w czerwcu 1967 roku za odmowę wprowadzenia do wojska, a także został skazany na pięć lat więzienia federalnego. Udało mu się z tego wymanewrować, ale mimo to został wykluczony z boksu przez prawie cztery najlepsze lata, podczas których Ernie Terrell, Joe Frazier i wreszcie Foreman stali na czele dywizji wagi ciężkiej.

Fizycznie Frazier był niesamowicie onieśmielający i przynajmniej przez jakiś czas nie był lubiany przez fanów, którzy czekali na powrót Ali, który wprawił Foremana w długo oczekiwaną walkę o tytuł z 1974 roku. Fani boksu z pewnością będą zadowoleni z akcji ringowej na wystawie, choć nie ma jej wiele, a zainteresowane strony będą musiały wrócić do domu i zajrzeć do ksiąg rekordów, aby prześledzić nakładające się kariery tych trzech wielkich wojowników, a także innych.

Będziesz także musiał sprawdzić swoje źródła, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat życia prywatnego tych facetów. Zwłaszcza w przypadku filmu o Foremanie wydaje się, że scenarzyści nie mogli sprostać wyzwaniu włączenia 12 dzieci mężczyzny, oprócz jego czterech żon i kto wie ilu innych kobiet, w narrację. W tych nielicznych przypadkach, gdy widzisz jego rodzinę, to prawie jak żart, ponieważ wszyscy po prostu siedzą tam, nie robiąc nic szczególnego, podczas gdy wielki człowiek genialnie przewodniczy. Jakakolwiek próba dramatycznego zajęcia się rzeczywistością rodziny Foremanów sposób życia byłoby dużym wyzwaniem, ale bez wątpienia intrygującym do wyobrażenia lub zbadania.

Wybitne osobistości i niezwykłe style życia pokazane w filmie wystarczają, by wzbudzić zainteresowanie, ale można sobie tylko wyobrazić, że przy zaangażowaniu tak znanych postaci i potomstwa głębsza eksploracja tego, jak wyglądają te wszystkie życia — i jak uczestnicy prowadzą swoje życie — byłoby fascynujące, gdyby nie rodzaj dramatu, na który komercyjna rozrywka rodzinna odważyłaby się, a nawet chciała. To, co pozostało, to dość wciągający melodramat „inspirowany prawdziwymi wydarzeniami”, przedstawiający sporo akcji bokserskich i rodzin z klasy robotniczej, które nagle otoczyły się sławą i, przynajmniej przez jakiś czas, dużymi pieniędzmi. Jest to klasycznie amerykańska historia od pucybuta do milionera, która choć znośnie wciągająca, mogłaby być znacznie głębsza i bardziej odkrywcza na temat spełniania marzeń w młodości i tego, jak sobie z tym radzisz.

Zdecydowanie na plus są liczne przedstawienia akcji na ringu, które są realistyczne i, w tym przypadku, szczególnie dokładne w przedstawianiu prawdziwych i często dobrze pamiętanych walk, które niektórzy fani wciąż oglądają ponownie w domu.

Tytuł: Big George Foreman: Cudowna historia byłego i przyszłego mistrza świata wagi ciężkiej
Dystrybutor: Zdjęcia Sony
Data wydania: 28 kwietnia 2023 r
Dyrektor: George’a Tillmana Jr
Scenarzyści: Franka Baldwina, George’a Tillmana Jr
Rzucać: Khris Davis, Jasmine Mathews, Sullivan Jones, Lawrence Gilliard Jr., John Magaro, Sonja Sohn, Forest Whitaker
Ocena: PG-13
Czas trwania: 2 godz. 9 min

Czy ten post był pomocny?