Skip to content

Podsumowanie i zakończenie odcinka „Vinland Saga: sezon 2”: co pociąga za sobą przysięga Thorfinna?

7 de marzec de 2023
Diseno sin titulo 9 1024x576 1

Witamy w podsumowaniu i wyjaśnieniu zakończenia Sagi Vinland: sezon 2, odcinek 9, zatytułowany „Przysięga”. To bardzo oczekiwany odcinek dla tych, którzy czytali mangę. W nim Thorfinn, nasz główny bohater, przechodzi jedną z największych zmian w swojej historii. Mappa oddał odcinek sprawiedliwie, a ten bardzo ważny moment w życiu Thorfinna został pięknie przedstawiony dzięki talentom studia animacji, które wydaje się nie mieć ograniczeń co do tego, co może stworzyć.

Odcinek śledzi wydarzenia z poprzedniego odcinka, w którym Einar i Thorfinn dowiadują się, że pomocnicy rolników zniszczyli ich uprawy. Są to wolni ludzie pracujący jako rolnicy na farmie Ketila, ale z jakiegoś powodu uważają, że Einar i Thorfinn, jako niewolnicy, nie powinni otrzymać takiej samej szansy. Einar wpada w furię i rusza za winnymi, ale Thorfinn uderza pierwszy, łamiąc szczęki jednego ze sług i rozpoczynając bójkę między nimi a Einarem i Thorfinnem. To, co następuje, to niesamowita sekwencja w psychice Thorfinna.

Poniższe akapity zawierają spoilery dotyczące Vinland Saga: sezon 2, odcinek 9. Czytasz na własne ryzyko.

Czym jest Valhalla w mitologii nordyckiej?

W poprzednim odcinku, po tym jak Thorfinn uderza jednego ze sług, łamiąc przy tym szczękę mężczyzny, później również otrzymuje uderzenie w głowę. To uderzenie pozostawia go nieprzytomnego, podczas gdy Einar walczy sam. Odcinek 9 zaczyna się od młodszego Thorfinna śpiącego pod drzewem w miejscu, które wydaje się być jego ojczyzną. Środowisko jest wspaniałe, jak z wygaszacza ekranu. Wszystkie drzewa są zdrowe, trawa pokrywa każdy centymetr ziemi, a Thorfinn wygląda zdrowo, młodo i niewinnie.

Thorfinn budzi się i wierzy, że wszystko, czym żył, wojna, zabójstwa, a nawet czas spędzony jako niewolnik, to wszystko były sny. W oddali widzi swojego ojca, Thorsa. Szczęśliwy Thorfinn idzie na spotkanie z ojcem i opowiada mu o swoim dziwnym śnie, ale bardzo złowrogim tonem jego ojciec mówi, że czuje krew, a następnie pyta Thorfinna, kogo zabił tym nożem. Thorfinn spogląda w dół, a zamiast tego rajska wizja znika; widzi swoją dłoń na nożu wbijającą się w szyję młodego Einara, który reprezentuje wszystkich ludzi, których zabił będąc wojownikiem.

Thors mówi z żalem; czuje, że zawiódł Thorfinna, zostawiając go samego. Mówi też, że wielu rzeczy nie udało mu się nauczyć, dlatego Thorfinn poszedł tą ścieżką śmierci. Thors udziela synowi ostatniej lekcji; mówi mu, że nie ma wrogów. Thors mógłby mówić z punktu widzenia, że ​​nikt nie rodzi się z wrogami; są stworzone, a teraz Thorfinn jest w sytuacji, w której może rozpocząć nowe życie od zera. Cała krew i śmierć z jego przeszłości mogą zostać tam jako wspomnienie.

POWIĄZANY:

Czy Vinland Saga jest warta obejrzenia? Oto nasza uczciwa recenzja!

W tym momencie ręce zaczynają wychodzić z ziemi, wciągając Thorfinna w ziemię. To dość okropny widok, ale Thorfinn nie może nic na to poradzić. Zostaje sprowadzony w otchłań, aż jego ręce, całe połamane i zakrwawione, znajdują chwyt. Kiedy Thorfinn spogląda w dół, widzi piekielny widok i zastanawia się, czy to piekło to Valhalla.

W mitologii nordyckiej Valhalla to sala, w której przebywa połowa wojowników wikingów, którzy polegli w bitwie. Czekają tam na Ragnaröka, kiedy dołączą do jego walki z gigantami. Często Valhalla była przedstawiana jako swego rodzaju raj dla Wikingów; tam mogą jeść, pić i być z siebie zadowoleni po życiu pełnym zabijania i grabieży. Jednak Vinland Saga przyjmuje inne podejście, a ta Valhalla nie jest rajem.

Co pociąga za sobą przysięga Thorfinna?

Palce Thorfinna z całej siły chwytają klif, a sam Thorfinn jest przerażony tym, co widzi. Tam na dole jest wielka plama krwi, a w niej niezliczone ghule i kilku wojowników zombie, którzy zabijają się nawzajem. Podczas swojego życia skupiali się tylko na zabijaniu, więc po śmierci to jedyne, co mogą zaoferować. To wieczna wojna i będą czekać, aż nadejdzie Ragnarök. To dość piekielny widok, a Thorfinn zdecydowanie nie chce tam upaść.

Mówi do niego znajomy głos. Na skale leży Askeladd, zabójca swojego ojca. W poprzednim odcinku Thorfinn doszedł do wniosku, że tak naprawdę nie nienawidzi Askeladd. Wręcz przeciwnie, w pewnym momencie Askeladd został dla niego ojcem. Jednak kiedy Askeladd został zabity, Thorfinn wrócił do samotności, a cała jego nienawiść do mężczyzny zniknęła. Askeladd wyjaśnia, że ​​jest to miejsce dla tych, którzy mają w sercu nienawiść. To tutaj lądują wszystkie ludzkie śmieci.

1678151784 585 Podsumowanie i zakonczenie odcinka Vinland Saga sezon 2 co pociaga

Ghule zaczynają się wspinać i chwytają Thorfinna, próbując go powalić. Askeladd wyjaśnia, że ​​to ludzie, których zabił Thorfinn. Są setki tych ghuli i wszystkie chcą kawałka Thorfinna. Askeladd wyjaśnia jednak, że jest to moment, w którym Thorfinn musi zdecydować, co robić. Może popaść w rozpacz lub zaryzykować życie. Thorfinn jest teraz pustym człowiekiem i ma szansę zacząć uczyć się nowych rzeczy. Thorfinn zaczyna się wspinać i uciekać z Valhalli, gdy Askeladd krzyczy do niego, że życie to prawdziwa bitwa, a ta bitwa zaczyna się teraz.

POWIĄZANY:

Czy Askeladd jest wzorowany na kimś z prawdziwego życia?

Thorfinn jak zwykle budzi się z jednego ze swoich koszmarów i odkrywa, że ​​Einar może walczyć ze sługami i wygrać. Mężczyźni uciekają, ale ostrzegają Einara i Thorfinna, że ​​zostaną ukarani za atak na wolnych ludzi. To się nie zdarza. Ketil rozwiązuje problemy dzięki Paterowi, który odkrył dno jednego z płaszczy ustalającego w zniszczonych uprawach. Tymczasem Thorfinn składa przysięgę, że odtąd wyrzeknie się przemocy. Widzimy, jak Thorfinn i Einar ponownie uprawiają ziemię, próbując odbudować swoje uprawy.

  • Nelson Acosta

    Nelson Acosta

    Nelson Acosta jest zawodowym pisarzem i tłumaczem mieszkającym w Caracas w Wenezueli. Jest także członkiem Caracas Circle of Cinematographic Critics, stowarzyszenia krytyków filmowych w Wenezueli, którego celem jest ochrona i edukacja widzów na temat kina światowego i wenezuelskiego. on studiuje…

Czy ten post był pomocny?