Skip to content

Podsumowanie i zakończenie 1. sezonu Vinland Saga

17 de grudzień de 2022
VSS1

Pierwszy odcinek pt Saga Winlandzka wyemitowany 7 lipca 2019 r. Pierwszy sezon, składający się łącznie z 24 odcinków, zakończył się 29 grudnia 2019 r. Pierwszy sezon był adaptacją tylko niewielkiej części mangi, więc fani wiedzieli, że nadejdzie drugi sezon i to został ostatecznie ogłoszony na 10 stycznia 2023 r. Drugi sezon również ma mieć 24 odcinki. Podczas gdy czekamy na rozpoczęcie drugiego sezonu, przedstawimy wam pełne podsumowanie pierwszego sezonu Saga Winlandzka i wyjaśnić, jak to się skończyło, czyli gdzie się skończyło i czego możemy się spodziewać po nadchodzącym sezonie.

Saga Winlandzka Podsumowanie i zakończenie sezonu 1

Pierwszy sezon Winlandia Saga zaadaptował pierwsze osiem tomów mangi, tj. połowę rozdziału 54 i zapowiedź rozdziałów 55 i 56; następny tom, który będzie początkiem drugiego sezonu, zaczyna się od rozdziału 57 i trwa dalej. W tej chwili nie wiemy, jak bardzo drugi sezon będzie dostosowany, więc może to być dodatkowe osiem tomów, ale może to być kilka więcej lub mniej. Biorąc pod uwagę liczbę odcinków, na pewno będzie to około tej liczby. Zobaczmy teraz, co wydarzyło się w pierwszym sezonie Saga Winlandzka.

Przez pierwsze sześć lat Thorfinn mieszkał skromnie ze swoją rodziną w małej islandzkiej nadmorskiej wiosce. Dopiero gdy statek wikingów z Joms, dowodzony przez lorda Flokiego, zacumował w jego wiosce, odkrył, że jego ojciec, Thors Snorrisson, był niegdyś wybitnym wojownikiem, którego wszyscy się obawiali, i członkiem Jomsvikings, nazywanym „Trollem Joe”. Ten ostatni, choć gardził przemocą, został zmuszony przez Flokiego do przyłączenia się do kampanii inwazji na Anglię, w której mieli uczestniczyć Jomsvikingowie.

Z pomocą swojego przyjaciela, nawigatora Leifa Eriksona, Thors popłynął do Anglii, nieświadomy, że jest to pułapka zastawiona przez Flokiego. Po drodze zostają zaatakowani przez piratów z niejakiego Askeladda. Ten ostatni tylko sprytem udaje się zabić Thorsa na oczach Thorfinna, który potajemnie wszedł na statek swojego ojca. Żądny zemsty Thorfinn obiecał, że zabije Askeladd i dołączył do swojej grupy wojowników. Wiele lat później Thorfinn stał się zimnym, bezwzględnym zabójcą, kierującym się wyłącznie pragnieniem zemsty. W zamian za misje, które wykonuje dla Askeladd, otrzymuje prawo do uczciwego pojedynku, ale za każdym razem zostaje pokonany.

ZWIĄZANE Z:

Wiek, urodziny, wzrost i aktor głosowy każdej postaci Vinland Saga

Pod koniec 1013 roku banda Askeladda znalazła się w samym sercu walki o tron ​​Danii. Kilka tygodni wcześniej brali udział wraz z główną armią duńską w oblężeniu Londynu, miasta znakomicie bronionego przez Thorkella Wielkiego i jego ludzi, Jomsvikingów, przekazanych wrogowi angielskiemu, aby po prostu stawić czoła lepszym przeciwnikom.

Na rozkaz Askeladd, Thorfinn otrzymał zadanie objęcia prowadzenia Thorkella, ale poniósł całkowitą porażkę w obliczu potwornej siły przeciwnika. W obliczu powtarzających się niepowodzeń swojej armii król Sven I postanawia kontynuować podróż, pozostawiając zadanie utrzymania oblężenia swojemu niedoświadczonemu synowi, księciu Knutowi. I stało się to, co musiało się stać: Thorkell ostatecznie zaatakował oblegających i schwytał księcia i jego świtę.

Słysząc tę ​​wiadomość, Askeladd od razu dostrzegł korzyści, jakie mógłby odnieść, gdyby udało mu się uratować księcia i planował odbić Knuta z rąk Thorkella, który wyruszył w pościg za armią duńską. Po raz kolejny dzięki przebiegłości swojego lidera, zespołowi udaje się uratować Knuta. Askeladd nie podejrzewał jednak, że w osobie księcia odkryje nieśmiałego, wątłego i nieszkodliwego młodzieńca, zbyt rozmyślanego przez swojego opiekuna, Ragnara, i całkowicie niezdolnego do zostania królem.

Aby zasiać armię Thorkella, znacznie przewyższającą liczebnie jego własną, Askeladd zdołał skierować swoją drużynę do Walii, swojej pierwotnej ojczyzny, gdzie ma sojuszników, gdzie nie można ich ścigać. Następnie wyruszają w drogę do Gainsborough, położonego na terytorium kontrolowanym przez Danię. Niestety, zima nadchodzi wcześniej niż oczekiwano, zmuszając mały oddział do pójścia na skróty i wcięcia się w samo serce terytorium wroga.

Zatrzymują się na chwilę w wiosce, gdzie dokonują masakry całej ludności. Podczas ich pobytu Askeladd zamorduje Ragnara, aby zmusić Knuta do przejęcia władzy i rozwoju. Ale jeden ocalały wieśniak doprowadzi ich do zagłady, ostrzegając armię Thorkella o miejscu pobytu tej armii. Kiedy dowiadują się, że Thorkell jest w drodze, Askeladd i jego ludzie natychmiast wznawiają marsz. Mimo to w oddziale zaczynają pojawiać się niezgody, większość wojowników nie uważa już planu swojego przywódcy za korzystny.

A kiedy armia Thorkella ich dogania, zwracają się przeciwko Askeladdowi, żądając wydania księcia ich prześladowcom, aby uratować mu życie. Askeladd następnie powierza Knuta ochronie Thorfinna i Björna, jego wiernej prawej ręki, którym udaje się uciec. Ale bardzo szybko Thorfinn odwraca się, by szukać tego, za którego najbardziej pragnie zemsty, pozostawiając Björnowi samotną opiekę nad ochroną księcia przed grupą prześladowców. Z większością z nich uda mu się zatriumfować, ale wyjdzie z tego poważnie ranny.

ZWIĄZANE Z:

20 najlepszych anime, takich jak Vinland Saga, które musisz obejrzeć (ranking)

Kiedy Thorfinn ponownie łączy się z Askeladdem, armia Thorkella właśnie do nich dołączyła i morduje zespół z wyjątkiem ich przywódcy. Następnie Thorfinn wyzywa Thorkella na pojedynek, aby odzyskać życie Askeladd. Dzięki radom tego ostatniego, młodzieńcowi udaje się poważnie zranić gigantycznego przeciwnika i wygrać. To wtedy Knut pojawia się ponownie, ku zaskoczeniu wszystkich.

Podczas ucieczki, będąc świadkiem walki Björna, dzięki słowom towarzyszącego mu księdza Willibalda, książę doznał objawienia i uzyskał brakujący mu majestat. Pragnąc teraz przejąć tron ​​od swojego ojca, króla Svena, Knutowi udaje się pozyskać dla swojej sprawy armię Thorkella, a także Askeladd, który w ten sposób staje się mądrym doradcą w swojej przyszłej walce o władzę.

Na początku roku 1014 Knut w końcu dotarł do Gainsborough ze swoimi nowymi sojusznikami. Podczas ich wywiadu, jego ojciec szybko rozumie, że się zmienił i że teraz pożąda swojej korony. Następnie między dwoma obozami rozgrywa się gra znakomitych strategów. Sven proponuje Knutowi, aby dołączył do niego w Yorku, gdzie odbędzie się wielki bankiet z okazji podboju Anglii w obecności najpotężniejszych duńskich lordów. Wbrew wszelkim oczekiwaniom, właśnie podczas tej uczty zakończy się walka między królem a jego synem.

Sven ogłasza swojej armii, że planuje najechać Walię, ku konsternacji Askeladd. Kiedy ten ostatni próbuje go odwieść, król oferuje mu oszczędzenie kraju pochodzenia, jeśli sam zamorduje Knuta. W obliczu tego okrutnego dylematu Askeladd widzi tylko jedno rozwiązanie: poświęcić się. Następnie zabija króla, ku przerażeniu wszystkich, sprawiając, że jego czyn wygląda jak szaleństwo jednego człowieka. Thorfinn, który nie uczestniczył w bankiecie, został zaalarmowany przez tłum opuszczający pałac i dowiedział się, co się stało.

Próbował dołączyć do Askeladda, który zatriumfował nad wszystkimi strażnikami, którzy go zaatakowali, ale przybył za późno, aby zobaczyć, jak Knut śmiertelnie rani Askeladda, który następnie wydał ostatnie tchnienie w ramionach. Oszalały z żalu, widząc, że jego jedyny powód do życia, jego zemsta, znika w ten sposób, Thorfinn próbuje zabić Knuta, ale ledwo go obezwładnia. I kiedy Knut, okrzyknięty przez publiczność bohaterem za zabicie królobójcy, przejmuje koronę, Thorfinn zostaje wyciągnięty z pałacu i znika w otchłani Historii.

Kiedy sezon 2 Saga Winlandzka idzie na powietrze?

7 lipca 2021 roku, prawie dwa lata po zakończeniu pierwszego sezonu, oficjalnie to potwierdzono Saga Winlandzka otrzyma drugi sezon, co uszczęśliwiło fandom serialu. Później potwierdzono, że serial będzie miał premierę 10 stycznia 2023 roku i że będzie również składał się z 24 odcinków, podobnie jak pierwszy sezon.

Chociaż tak naprawdę nie wiemy, jak to będzie zorganizowane, sezon rozpocznie się prawdopodobnie półtora roku po zakończeniu pierwszego sezonu. To dzięki niejakiemu Einarowi, angielskiemu niewolnikowi, odnajdziemy ślad Thorfinna. Za próbę zabicia Knuta został zniewolony i sprzedany bogatemu duńskiemu właścicielowi ziemskiemu imieniem Ketil. To właśnie w gospodarstwie tego ostatniego młodzieniec, którego trudno rozpoznać, karczuje las i uprawia ziemię. Nawiedzany nocami przez koszmary swojego dawnego życia, dzień poci się od trudów nowego, służalczego życia.

ZWIĄZANE Z:

Vinland Saga Sezon 3 Data premiery: Oto, co wiemy!

Jeśli jednak uzna, że ​​nie chce już żyć, bardzo szybko odkryje swój błąd. Dzięki wsparciu kilku osób, Einara, jego pierwszego i jedynego przyjaciela, jego życzliwego pana, Ketila, lub jego ojca, Sverkera, przyjaźni niewolnika, takiego jak Arneis, w którym Einar się zakochał, Thorfinn idzie powoli odbudować się i wejść na drogę odkupienia, przysięgając, że odtąd wyrzeknie się wszelkiej przemocy. Daleki jest jednak od przewidywania, jaki obrót przybiorą wydarzenia.

  • Arthura S. Poe

    Arthura S. Poe

    Arthur S. Poe był zafascynowany fikcją, odkąd jako dziecko zobaczył Digimona i przeczytał Harry’ego Pottera. Od tego czasu obejrzał kilka tysięcy filmów i anime, przeczytał kilkaset książek i komiksów oraz zagrał w kilkaset gier wszystkich gatunków.

Czy ten post był pomocny?