Skip to content

Plan Erena kontra plan Zeke’a: który był lepszy?

6 de marzec de 2023
eren and zeke 1

Jedną z rzeczy, o których często dyskutują fani Attack on Titan, są dwa plany, które dwie najważniejsze postacie chciały wprowadzić w życie podczas wydarzeń z ostatniego sezonu. Wiemy, że zarówno Eren, jak i Zeke zgadzają się, że Moc Tytanów musiała się skończyć, ponieważ powodowała tylko niekończące się wojny i konflikty między Erdianami a ludźmi na świecie. Ale mieli różne plany, aby osiągnąć ten cel. Więc który plan był lepszy?

Żaden plan nie jest lepszy z subiektywnego punktu widzenia. Ale obiektywnie plan Zeke’a był lepszy, ponieważ nie wiązał się ze śmiercią milionów, a nawet miliardów ludzi i nie spowodowałby zniszczenia całego świata. Jednak plan Erena jest lepszy pod względem zapewnienia Wyspie Paradis i jego przyjaciołom prawdziwej wolności.

Prawda jest taka, że ​​żaden z tych planów nie był właściwie dobry pod względem tego, czy faktycznie przyniosą światu prawdziwy pokój. Oba wiązały się z ofiarami i zniszczeniem, a pokoju nigdy nie można osiągnąć poprzez śmierć i przemoc. Jednak zarówno Eren, jak i Zeke mieli dobre powody, by chcieć, aby ich plany się powiodły. A teraz porozmawiajmy więcej o planach Erena i Zeke’a.

Jaki jest plan Erena?

Eren, choć wydawał się zgadzać z planami Zeke’a, w rzeczywistości miał inny plan, kiedy nawiązał kontakt ze swoim przyrodnim bratem i był w stanie uzyskać dostęp do mocy Tytana Założyciela. Prawda była taka, że ​​jego plany znacznie różniły się od planów Zeke’a, chociaż miały również na celu wytępienie tytanów przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa Erdianom.

POWIĄZANY:

Wszystkie rasy (narody) w Attack on Titan, uszeregowane według ważności

W rzeczywistości Eren chciał użyć Dudnienia do zniszczenia większości części świata, aby upewnić się, że mieszkańcy Paradis są bezpieczni. Zasadniczo popełnił masowe ludobójstwo, niszcząc świat poza wyspą Paradis. A powodem tego było sprawienie, by świat zobaczył w nim jedynego wroga ludzkości, jednocześnie zmuszając jego przyjaciół do działania, aby mogli powstrzymać jego ludobójstwo.

Ale prawda była taka, że ​​był to jego sposób na odwrócenie nienawiści świata od Erdian ku niemu, ponieważ wiedział, że jego przyjaciele, którzy byli Erdianami, nigdy nie zgodziliby się na rzeczy, które robił. W związku z tym, pozwalając Erdianom go zabić, świat zobaczyłby, że nie są tak źli, jak myśleli. Co więcej, jego śmierć oznaczałaby koniec Mocy Tytanów.

Jaki jest plan Zeke’a?

Plan Zeke obejmował eutanazję i sterylizację. Zasadniczo plan obejmował zabijanie Erdian z litości w powolny sposób, aby tytani nigdy więcej nie stanowili zagrożenia dla świata. W związku z tym chciał uczynić Erdian bezpłodnymi, aby cała rasa zakończyła się wraz z obecnym pokoleniem.

Jednak Zeke chciał również zorganizować ograniczone Dudnienie przeciwko sprzymierzonym siłom świata, aby siły zbrojne głównych supermocarstw rozpadły się i upadły. Spowodowałoby to również, że świat przestraszyłby się Erdian i zostawił ich w spokoju z powodu zagrożenia ze strony Dudnienia. A ponieważ ich siły zbrojne zostałyby zniszczone przez Dudnienie na małą skalę, potrzebowaliby dużo czasu, aby dojść do siebie, zanim ponownie staliby się zagrożeniem dla Erdian.

W międzyczasie, podczas gdy reszta świata zostawiła Erdian w spokoju ze strachu przed Dudnięciem, pozostali Erdianie mogliby spokojnie żyć i umrzeć ze starości. Ze względu na ich sterylizację nie byliby już w stanie rozmnażać się i produkować więcej Erdian, którzy przekazaliby Moc Tytanów następnemu pokoleniu. W związku z tym Moc Tytanów zakończy się wraz z ich pokoleniem.

Plan Erena kontra plan Zeke’a?

Licznik zabójstw

Plan Erena miał szacunkową liczbę zabójstw na 1,6 miliarda, ponieważ zabił 80% światowej populacji za pomocą dudnienia na szeroką skalę, które zamontował. Oznaczało to, że był odpowiedzialny za bliskie wyginięcie rasy ludzkiej, ponieważ chciał zabić cały świat, jednocześnie utrzymując mieszkańców wyspy Paradis jako jedynych ludzi na planecie.

Plan Zeke obejmował ograniczone Dudnienie, które zabiłoby tysiące żołnierzy, ponieważ chciał użyć Dudnienia do zniszczenia siły militarnej sprzymierzonych sił świata. Jednak niewinni ludzie zostaliby oszczędzeni przed skutkami Dudnienia, a to oznaczałoby, że ci, którzy prowadzili normalne życie, nie musieliby umierać.

Eren zabił miliony, a nawet miliardy istnień ludzkich. Tymczasem plan Zeke’a zabiłby tylko tysiące żołnierzy.

Eren 0, Zeke 1

Skala zniszczenia

Dudnienie Erena zasadniczo zrównało z ziemią cały świat i zniszczyło prawie wszystkie miasta poza wyspą Paradis. Para wydobywająca się z Tytanów Muru spaliła całe miasta i pozostawiła w rezultacie jałowe lasy. Pod tym względem plan Erena nie tylko wpłynął na populację rasy ludzkiej, ale także zmusił społeczeństwo do powrotu do epoki kamienia łupanego, ponieważ zniszczył prawie wszystkie pozostałości ludzkiej cywilizacji swoim Dudnieniem.

Plan Erena kontra plan Zekea ktory byl lepszy

Jak wspomniano, Zeke chciał tylko ograniczonego Dudnienia, które nie zniszczyłoby świata. Zamiast tego chciał tylko zniszczyć sprzymierzone siły, które zebrały się w jednym miejscu. Pod tym względem plan Zeke zniszczyłby tylko niewielką część świata, ponieważ wyeliminowałby tylko siły zbrojne wszystkich narodów za jednym zamachem.

POWIĄZANY:

Oto wszystkie powiązania z atakami Tytanów i II wojną światową

To kolejny no-contest, ponieważ Eren zniszczył prawie cały świat swoim planem. Z drugiej strony plan Zeke’a zniszczyłby jedynie wojsko aliantów.

Eren 0, Zeke 2

Czy to jest prawdziwa wolność?

Powodem, dla którego Eren nie zgodził się na plan Zeke’a, był fakt, że było to podobne do całkowitego poddania się. To może być prawda, że ​​świat zostawiłby Erdian na Paradis samych z planem Zeke’a, ale mieszkańcy wyspy nie byli całkowicie wolni, ponieważ nie mogli się rozmnażać i byli bezpieczni tylko dlatego, że reszta świata się ich bała . Pod tym względem Eren pragnął prawdziwej wolności dla swojego ludu.

1678086858 945 Plan Erena kontra plan Zekea ktory byl lepszy

Plan Zeke’a wcale nie przypominał prawdziwej wolności, ale pozwoliłby Erdianom żyć w pokoju, zanim wszyscy wymarli ze starości. Ale wcale nie zamierzali być wolni, ponieważ cały świat nadal nienawidziłby Erdian ze strachu przed Dudnięciem. Jako taka była to sztuczna forma wolności, której pragnął Zeke.

Chociaż plan Erena zakładał śmierć i zniszczenie, dał Erdianom prawdziwą wolność od nienawiści świata i Mocy Tytanów.

Eren 1, Zeke 2

Co stanie się z przyjaciółmi Erena?

Plan Erena pozwolił jego przyjaciołom stać się bohaterami świata, pracując razem, aby go pokonać. Pozwoliło im to również uwolnić się od Mocy Tytanów i nienawiści świata. jak wspomniał Eren podczas scen retrospekcji przed atakiem na Liberio, kochał swoich przyjaciół bardziej niż cokolwiek na świecie, a to oznaczało, że nie chciał niczego więcej, jak tylko zapewnić im pokój, wolność i bezpieczeństwo.

Czy Armin ginie w Attack on Titan Co sie z.webp

Plan Zeke w pewnym sensie zapewniłby bezpieczeństwo przyjaciołom Erena, ponieważ zmusiłby siły sprzymierzone do trzymania się z dala od wyspy Paradis. Ale problem polega na tym, że Moc Tytanów utrzyma się jeszcze przez kilka dziesięcioleci, aż wszyscy Erdianie wymrą. W związku z tym przyjaciele Erena nie byli całkowicie wolni od klątwy tytanów, ponieważ nawet Armin umarłby za dziewięć lat z powodu Klątwy Ymira.

Plan Erena prawie gwarantował wolność i pokój jego przyjaciołom. Z drugiej strony nie było żadnej gwarancji bezpieczeństwa i spokoju przyjaciół Erena, gdyby zgodził się na plan Zeke’a.

Eren 2, Zeke 2

Następstwa

Po śmierci Erena cały świat zobaczył, że Erdianie nie byli całkowicie złymi ludźmi. To pozwoliło mieszkańcom wyspy Paradis żyć życiem wolnym od nienawiści reszty świata. Jednak plan Erena nie gwarantował prawdziwego pokoju na świecie, ponieważ różne narody wyruszyły na wojnę, aby zdobyć ograniczone zasoby pozostałe po Dudnieniu. Jako taki, plan Erena nigdy nie gwarantował pokoju na świecie.

1678086858 200 Plan Erena kontra plan Zekea ktory byl lepszy

Plan Zeke’a pozwoliłby całemu światu żyć tak, jakby nigdy nic się nie wydarzyło. Ale jego plan doprowadziłby do całkowitego wyginięcia rasy Erdian. Tak więc, z perspektywy osób z zewnątrz, plan Zeke po prostu pozwoliłby na kontynuację status quo. Jednak wszyscy Erdianie byliby zmuszeni umrzeć ze starości bez możliwości znalezienia szczęścia w postaci swoich dzieci.

POWIĄZANY:

Attack on Titan: Jaka jest płeć Hange?

Nie możemy się zdecydować, które z dwóch następstw byłoby lepsze. Chociaż plan Zeke’a byłby lepszy dla świata, nie był całkowicie dobry dla Erdian. Tymczasem plan Erena nie zadziałał, jeśli chodzi o pokój na świecie.

Eren 2, Zeke 2

Który plan był lepszy?

Prawda jest taka, że ​​ani plan Erena, ani plan Zeke’a nie były lepsze od drugiego. Obiektywnie rzecz biorąc, plan Zeke’a był lepszy, jeśli spojrzeć na liczbę osób, które zostałyby oszczędzone. Zamierzał poświęcić Erdian dla dobra reszty świata. Ale plan Erena, jakkolwiek destrukcyjny, dał Erdianom wolność, jednocześnie powodując zniknięcie Mocy Tytanów z powierzchni planety.

Jeśli więc na to spojrzysz, staje się to subiektywną dyskusją, która sprowadza się do perspektyw i opinii różnych ludzi. Dlatego tak naprawdę nie możemy powiedzieć, który z tych dwóch planów jest lepszy od drugiego, i właśnie ta otwarta konkluzja sprawia, że ​​Attack on Titan jest tak piękny.

  • Ysmael Delicana

    Ysmael Delicana

    Ysmael „Eng” Delicana jest pisarką mieszkającą w mieście Davao na Filipinach. Uzyskał tytuł licencjata z ekonomii na Uniwersytecie Ateneo de Davao, po czym kontynuował nauczanie w niepełnym wymiarze godzin na tej samej uczelni. Podczas gdy nauczanie było zabawnym zajęciem, bycie maniakiem i pisarzem wydawało się być jego powołaniem…

Czy ten post był pomocny?