Skip to content

Diuna kontra Gwiezdne Wojny: który wszechświat jest lepszy i jak się porównuje?

29 de październik de 2022
DuneVS Sw 1024x857 1

Powieść Franka Herberta z 1965 r. Wydma uruchomił historię, która do dziś urzeka fanów, często nazywana jedną z najlepszych w historii science fiction. Z drugiej strony, długo po tym George Lucas rozpoczął pracę nad swoją space operą pt Gwiezdne Wojny, który stał się jedną z lukratywnych serii filmowych w historii. Ale już, Gwiezdne Wojny miał premierę po Wydmaale czy to wystarczyło?

The Wydma oraz Gwiezdne Wojny wszechświaty są, pomimo wielu podobieństw między nimi, zasadniczo zupełnie różne i dlatego nie możemy określić wyraźnego zwycięzcy; wszystko sprowadza się do osobistych preferencji. Wydma to głębsza, bardziej symboliczna praca z wieloma intrygami, podczas gdy Gwiezdne Wojny jest bardziej jak saga o superbohaterach, a wszystko sprowadza się do tego, co w końcu bardziej lubisz.

Pozostała część tego artykułu zostanie podzielona na trzy sekcje. Pierwsze dwie sekcje dostarczą ci odpowiednio przeglądu dwóch serii, dzięki czemu poznasz wszystkie niezbędne informacje. Na koniec przedstawimy szczegółową analizę dwóch pokazów, aby określić, który z nich jest lepszy z dwóch iteracji.

Jak zrobić? Wydma oraz Gwiezdne Wojny Porównywać?

Obie Wydma oraz Gwiezdne Wojny są filarami nowoczesnej fantastyki naukowej i dzieł, których wpływ kulturowy jest niezmierzony. Wydma jest dla literatury co? Gwiezdne Wojny jest dla kina.

Są jednymi z najbardziej znanych i trwałych dzieł swojego gatunku i słusznie uważane są za klasyki. Jak się do siebie porównują? Cóż, jak już powiedzieliśmy, wszystko sprowadza się do osobistych preferencji.

Wydma to głębsza praca, pełna filozofii, polityki i intryg, a póki mamy to w Gwiezdne WojnySpace opera Lucasa to dzieło, które opiera się na heroizmie, nadziei i odwiecznej walce dobra ze złem. Te aspekty są obecne w Wydmaale te dwie prace mają po prostu inny cel i to jest ich główna różnica.

W następnej sekcji zbadamy ich podobieństwa.

Wszystko Gwiezdne Wojny Pożyczone od Wydma

Teraz, kiedy Gwiezdne Wojny zadebiutował w 1977 roku, Wydma był tam już od ponad dekady i jest całkiem oczywiste, że epicka praca science-fiction Franka Herberta miała wpływ na pracę Lucasa.

I chociaż Lucas nigdy bezpośrednio nie przyznał się do tego wpływu, twierdząc, że w rzeczywistości zainspirował go film Akiry Kurosawy z 1958 roku. jidaigeki klasyczny Ukryta twierdza (co prawda, filmy mają wiele wspólnych elementów), podobieństwa są dość oczywiste.

Sam Frank Herbert, po obejrzeniu twórczości Lucasa, naliczył łącznie 37 podobieństw między filmem a jego twórczością literacką. W tej sekcji wymienimy je dla Ciebie. Niektóre są bardziej oczywiste, inne nieco interpretacyjne, ale nadal uważamy, że można je zaliczyć do podobieństw. Pozwól nam zobaczyć:

Tatooine i Arakis

W rzeczywistości jest to najbardziej oczywiste podobieństwo, chociaż Lucas mocno rozszerzył swój atlas planetarny w filmach. Dwie z najsłynniejszych planet w obu Gwiezdne Wojny oraz Wydma są podobne pod wieloma względami.

U Lucasa Gwiezdne WojnyLuke Skywalker został zabrany przez Obi-Wana Kenobiego na opustoszałą i prawie nadającą się do zamieszkania pustynną planetę w odległych zakątkach galaktyki o nazwie Tatooine, gdzie również urodził się jego ojciec.

U Franka Herberta WydmaPaul Atreides i jego rodzina przeprowadzają się na opustoszałą i prawie nadającą się do zamieszkania pustynną planetę w odległych zakątkach znanego wszechświata zwanego Arrakis. Brzmi znajomo?

Zarówno Tatooine, jak i Arrakis są niezwykle ważne dla fabuły obu uniwersów i są poniekąd centralną lokacją, choć – jak powiedzieliśmy – Lucas badał swoją galaktykę bardziej niż Herbert.

Sandcrawlery

Skoro już przy tym jesteśmy z Tatooine wyczynem. Arrakis, mamy dla ciebie kolejną. Mianowicie, obie planety są domem dla pojazdów znanych jako sandcrawlers, chociaż różnią się one bardzo konstrukcją i funkcją.

W Gwiezdne Wojnyurocze Jawowie używają tych dużych środków transportu „pozostałych z zapomnianej epoki górniczej dawno temu”, aby podróżować i handlować.

W Wydmajednak mieszkańcy Arrakis używają ich do wydobywania melanżu przyprawowego narkotyku.

Rolnicy wilgoci i zbieracze rosy

Jest to również podobieństwo związane z pierwszym.

Mianowicie, wujek Luke’a, Owen, pracuje jako rolnik wilgoci na Tatooine; w zasadzie wszczepia urządzenia na pustyni, aby pobierać wilgoć z atmosfery, co, jak można się domyślić, jest dość trudne do zrobienia na pustyni.

Z drugiej strony na Arrakis znajduje się urządzenie zwane kolektorem rosy, które spełnia dokładnie tę samą funkcję.

Sarlacc i Sandworm

OK, ten zajęło trochę czasu, zanim się pokazał, ale w Gwiezdne wojny: Powrót Jeditrzeci film z oryginalnej trylogii, spotykamy gigantycznego, zamieszkującego piasek, podobnego do robaka stwora z gigantyczną i wielozębną paszczą zwaną Sarlacc.

Jak można wywnioskować, nie są zbyt przyjaźnie nastawieni. Te stworzenia są bardzo, bardzo podobne do gigantycznych robaków piaskowych z Wydma. Sarlacc mieszka na Tatooine, a robaki piaskowe na Arrakis.

Przyprawa

Przyprawa jest obecna w obu wszechświatach i jest właściwie narkotykiem w obu, chociaż nie jest równie ważna.

W Gwiezdne Wojny, kopalnie Kessel są dobrze znanym i bogatym źródłem „przyprawy”, bardzo niebezpiecznego narkotyku; nie służy to jednak jako główny element fabuły.

W Wydma, przyprawowy melanż jest najpotężniejszą i najbardziej pożądaną substancją w znanym wszechświecie i ma kluczowe znaczenie dla serii; melanż przyprawowy to lek, który daje użytkownikowi prekognicję wśród innych korzyści psychicznych i fizycznych.

Moc i Głos

Ten nie jest bezpośredni i wymaga trochę wyobraźni.

Jak wszyscy wiemy, w Gwiezdne Wojnyistnieje mistyczna moc zwana Mocą, która jest źródłem mocy zarówno dla Jedi, jak i Sithów.

W WydmaBene Gesserit mają podobne źródło zwane Głosem, które nabyli poprzez mentalne uwarunkowanie.

Jedi Bendu i Prana-Bindu

Teraz jest to właściwie kawałek historii, a nie bezpośrednie podobieństwo, ale w oryginalnym szkicu scenariusza George’a Lucasa Jedi byli nazywani „Jedi Bendu”, a ich połączenie z siłą zachowało się jako element. W projekcie nazywano ich również „najbardziej przerażającymi wojownikami we wszechświecie”.

Ostatecznie Gwiezdne Wojny canon przetworzył termin Bendu w serialu animowanym Rebeliancigdzie spotykamy wrażliwe na Moc istoty o tej samej nazwie, które są ucieleśnieniem źródła Mocy.

W WydmaPrana-Bindu to metoda treningu, która prowadzi do całkowitej kontroli nad własnym ciałem, co znacznie zwiększa umiejętności bojowe danej osoby. To główna zasada Bene Gesserit, o której już mówiliśmy.

Co ciekawe, oba terminy wywodzą się z symbolu Bindu, który z kolei wywodzi się z sanskryckiego słowa oznaczającego „kropkę”. Bindu kojarzy się z czakrą i oznacza również „punkt, w którym zaczyna się tworzenie i staje się jednością”.

Imperium i Imperium

Głównym antagonistą w oryginalnej trylogii Gwiezdnych wojen było Imperium Galaktyczne, rządzone przez bezlitosnego Imperatora Palpatine’a.

W Dune znanym wszechświatem rządzi nikczemne Imperium.

Obie te franczyzy ostatecznie skupiają się na upadku tych tyrańskich form rządów.

Księżniczka Leia i Księżniczka Alia

Księżniczka Leia Organa, która w rzeczywistości okazuje się być siostrą Luke’a Skywalkera, była jedną z najlepszych i najbardziej lubianych postaci w całej serii i jednym z symboli nadziei w serii.

To oczywiście jest podobne do księżniczki Alii z Wydmaktóra jest siostrą Paula Atreides, z którą łączy go bardzo silna duchowa i psychiczna więź.

Luke i Leia w końcu dowiadują się, że są dziećmi Dartha Vadera, głównego antagonisty serii.

W Wydmatakże Paul i Alia w końcu dowiadują się, że są wnukami głównego złoczyńcy tej sagi, Vladimira Harkonnena.

Han Solo i Duncan Idaho

Bardzo podobne są również postacie Duncana Idaho i Hana Solo. W powieści Idaho jest całkowicie lojalny wobec Domu Atrydów, ale jest postacią nieco marginalną i indywidualistą. Jest też kobieciarzem, co daje mu aż nadto do porównania z legendarnym Hanem Solo.

Ślimaki

W Gwiezdne wojny: Powrót Jedi, zostajemy zapoznani z Jabbą the Hutt, ohydnym, podobnym do ślimaka stworzeniem, które żyje jak król na Tatooine (w porządku, w porządku, zmontowana wersja filmu przedstawiła go wcześniej, ale to nieistotne). Jabba, choć pogardzany, jest jedną z najbardziej znanych postaci z serii.

w Wydma Jednak we wszechświecie syn Paula Atreides, Leto II Atreides, w końcu, aczkolwiek powoli, zmieni się w stworzenie przypominające robaka piaskowego, niesione na podwyższeniu, które jest dosłownie królewskim, podobnie jak Jabba.

Czy Wydma oraz Gwiezdne Wojny Osadzony w tym samym wszechświecie?

Franka Herberta Wydma i George’a Lucasa Gwiezdne Wojny nie są w tym samym wszechświecie. Są to dwa całkowicie indywidualne fikcyjne wszechświaty, które tak naprawdę nie mają nic wspólnego. Mogą mieć wspólne elementy narracyjne i strukturalne, jak widzieliśmy, ale nie są częścią tego samego fikcyjnego wszechświata i są całkowicie oddzielne.

  • Artur S. Poe

    Artur S. Poe

    Artur S. Poe

    Arthur S. Poe był zafascynowany fikcją, odkąd jako dziecko zobaczył Digimona i przeczytał Harry’ego Pottera. Od tego czasu obejrzał kilka tysięcy filmów i anime, przeczytał kilkaset książek i komiksów, zagrał w kilkaset gier wszystkich gatunków.

Czy ten post był pomocny?