Skip to content
TV

Pisanki i odniesienia, które przegapiłeś w Secret Invasion

21 de czerwiec de 2023
l intro 1687184508

Telewizja

Nick Fury wyglądający zza rogu

Od czasu „Captain America: The Winter Soldier” Marvel Cinematic Universe (znany również jako MCU) nie próbował stworzyć paranoicznego thrillera politycznego, w którym bohaterowie nie wiedzą, komu można zaufać. Zapewniamy, że fani, którzy kochają ten gatunek, nie będą zawiedzeni „Secret Invasion”, serią MCU z Nickiem Furym (Samuel L. Jackson) w roli głównej.

Fani poszukujący pisanek w tej serii będą mieli dla nich robotę, ponieważ Marvel nie trzyma się za ręce. Przykład: w tygodniach poprzedzających premierę serialu Marvel udostępnił zapowiedź pierwszych pięciu minut, ale dostęp do klipu można było uzyskać tylko za pomocą hasła. I (przynajmniej do czasu, gdy fani o oczach orła upublicznili te informacje) to hasło można było znaleźć tylko poprzez połączenie sześciu połączonych ze sobą zdjęć, które Marvel opublikował w mediach społecznościowych, by wkrótce potem je usunąć. Fani mogli odgadnąć hasło tylko przy użyciu ponownie opublikowanych wersji usuniętych obrazów. Mów o podstępnym!

Ten moment właściwie nadał ton całej serii; „Secret Invasion” jest tak zawiły, że zawiera pisanki w pisankach. Program jest wypełniony wystarczającą ilością wskazówek i ukrytych powiązań, aby fani mogli wypełnić całą ścianę wycinkami z gazet, tak jak robi to Prescod (Richard Dormer) w sekwencji otwierającej program.

Czy jesteś gotowy, aby zostać teoretykiem spisku? Jeśli tak, oto wszystkie pisanki i odniesienia ukryte w nowym thrillerze spiskowym Marvela.

Napis na ścianie

Różne skrawki, które Prescod zebrał na swojej tablicy spiskowej, ujawniają wiele o tym, co knują Skrulle. Na przykład Prescod wspomina, że ​​Skrullowie stali za pięcioma atakami terrorystycznymi w pięciu różnych krajach. Trzy z nich opisuje Everettowi Rossowi (Martin Freeman): Argentyna, Kolumbia i Filipiny. Pozostałe dwa można wywnioskować z badania ściany — czwartym celem była uroczystość Oktoberfest w Monachium. Miejscem piątego ataku jest prawdopodobnie Londyn, ponieważ inny nagłówek wspomina o osobach rannych w londyńskiej eksplozji.

W jednym z wycinków z gazet czytamy: „Wzrost poparcia dla Partii Nacjonalistycznej po ataku terrorystycznym: były polityk z Kolumbii, były rebeliant, widzi ogromny wzrost liczby młodych wyborców”. Jak zauważyli niektórzy fani, może to albo wskazywać, że wielu z tych „młodych wyborców” to w rzeczywistości Skrulle, albo tylko polityk jest Skrullami, ale udało mu się przekonać koalicję Kolumbijczyków do głosowania na niego, grając na strachu wywołanym przez Atak terrorystyczny Skrullów.

Jeśli przyjrzysz się uważnie, zauważysz także dokument CIA ze zdjęciem kogoś, kto prawdopodobnie jest Skrullem. Dokument nosi tytuł „Treadstone – Operacja”. Może to nawiązywać do „Tożsamości Bourne’a” i innych filmów z serii Bourne. „Operacja Treadstone” to nazwa organizacji Black Ops, która szkoli Jasona Bourne’a na zabójcę. Być może „Secret Invasion” dała czubek kapelusza innemu thrillerowi szpiegowskiemu.

Napisy początkowe inspirowane twórczością Edvarda Muncha

Półabstrakcyjne postacie policji

Chociaż w rzeczywistości zostały zaprojektowane przy użyciu sztucznej inteligencji, animowane napisy początkowe „Secret Invasion”, które dają fanom przebłyski Skrullów ze zmieniającymi się twarzami, zostały zaprojektowane tak, aby wyglądały, jakby były ręcznie malowane. W rzeczywistości warto zauważyć, że serial faktycznie zawiera motyw plastyczny i malarski. Moskiewska kryjówka Nicka Fury’ego ma na ścianie plakat promujący wystawę sztuki w Brixton Community Gallery zatytułowaną „Island Art”. W międzyczasie agent Skrull w odcinku 1 udaje człowieka imieniem Poprischchin (Uriel Emil), który odnawia stare obrazy. Jednak fani mogą nie zdawać sobie sprawy, że napisy początkowe są w rzeczywistości inspirowane klasyczną grafiką.

Początkowe napisy zostały wyraźnie zaprojektowane w stylu malarstwa ekspresjonistycznego z początku XX wieku. Obrazy z tego ruchu były znane z nienaturalnych kolorów, grubych warstw farby i zniekształconych twarzy, z których wszystkie są obecne w animowanej sekwencji z „Secret Invasion”. Czołowe napisy mogą przypominać widzom twórczość takich artystów jak Ernst Ludwig Kirchner i Erich Heckel – ale przede wszystkim Edvarda Muncha, który słynie z kultowego obrazu „Krzyk”. Ekspresjonistyczne obrazy przyjęły podmiotowość sztuki, więc idealnie pasują do „Secret Invasion”, gdzie Fury i inne postacie nie mogą już wierzyć własnym oczom i uszom.

Sonya może pochodzić od Wyjącego Komandosa

Sonya Falsworth trzymająca igłę podskórną

Niechętna sojuszniczka Nicka Fury’ego, Sonya Falsworth (Olivia Coleman), to postać stworzona na potrzeby serialu telewizyjnego „Secret Invasion”. Nie pojawia się w żadnym komiksie Marvela, ale jej nazwisko jest strasznie znajome.

Sonya ma takie samo nazwisko jak James Montgomery Falsworth, postać z komiksów, która przybiera płaszcz brytyjskiego superbohatera Union Jack. Uważni fani będą wiedzieć, że James Falsworth pojawił się już w MCU jako jeden z Wyjących Komandosów w „Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie”, chociaż w filmie nie nazywał się Union Jack. Jest prawdopodobne, że Sonya ma być bezpośrednim potomkiem tego sojusznika Kapitana Ameryki. Warto zauważyć, że Joseph Chapman, postać z komiksów, która później zastąpił Falswortha jako Union Jack, faktycznie walczyła ze Skrullami. Być może MCU zamierza połączyć elementy obu postaci z podejściem Colemana do postaci w „Secret Invasion”.

Użytkownicy Twittera zauważyli ten szczegół, a niektórzy nawet przewidzieli, że Sonya stanie się wersją Union Jack z MCU. W odpowiedzi na post wskazujący na połączenie Howling Commando, @MiamisOG napisał na Twitterze „kobieta związkowa”? Jednak nie wszyscy fani są optymistami, że Union Jack stanie się głównym graczem w MCU. „Znając MCU, Union Jack skończyłby jako nazwana kropla i nic więcej” – napisał na Twitterze @venom0408.

Ukłon w stronę Pulp Fiction

Nick Fury oglądający zegary

Scena z pierwszego odcinka „Secret Invasion” jest hołdem dla „Pulp Fiction”. W końcu nie byłby to pierwszy raz, kiedy MCU odwołuje się do tego filmu. Na nagrobku Nicka Fury’ego w „Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz” widnieje pseudobiblijny cytat wyrecytowany przez Julesa Winnfielda, bohatera „Pulp Fiction” – oczywiście granego przez Samuela L. Jacksona. Podczas gdy twórcy serialu mogli oficjalnie nie odwoływać się do „Pulp Fiction”, Jackson z całą pewnością przekazuje tutaj Jules.

Sekwencja, w której Fury przesłuchuje Poprischchina, przypomni widzom scenę z „Pulp Fiction”, w której zabójca Jules bawi się głowami swoich przyszłych ofiar. Tak jak w „Secret Invasion”, Jules wchodzi do środka, jakby był właścicielem tego miejsca. Udaje zainteresowanie burgerem Big Kahuna swojej ofiary, a następnie okrutnie zjada burgera na jego oczach. Fury nie jest tak osobisty, ale kopie w cennym antycznym krześle należącym do króla Ludwika XV, co wyraźnie sprawia, że ​​Poprischchin czuje się niekomfortowo. W obu przypadkach postać Jacksona wysyła bardzo jasny komunikat: ma całkowitą kontrolę. Tymczasem Talos (Ben Mendelsohn) pozostaje w tle, nie bawiąc się tak dobrze jak Fury, podobnie jak postać Johna Travolty z „Pulp Fiction”.

Biorąc pod uwagę wszystkie te ukłony w stronę klasycznego filmu, nic dziwnego, że niektórzy fani spekulowali, że „Pulp Fiction” i MCU są w rzeczywistości w tym samym wszechświecie, a Jules jest po prostu fałszywą tożsamością przybraną przez Nicka Fury’ego (lub odwrotnie).

Paralele zimnej wojny

Wzgórze i wściekłość przy stole

Każdy, kto ogląda „Secret Invasion”, od razu poczuje klimat zimnej wojny, ponieważ serial ma silne powiązania ze szpiegostwem z czasów zimnej wojny. Twórcy serialu noszą swoje wpływy na rękawach. Producent wykonawczy Jonathan Schwartz powiedział, że serial został zainspirowany thrillerami szpiegowskimi osadzonymi w czasach zimnej wojny, takimi jak powieści Johna le Carré i serial telewizyjny „Amerykanie”.

Podobnie jak podczas zimnej wojny, nad „Secret Invasion” wisi groźba wojny nuklearnej, choć jest jedna rzecz, która odróżnia ją od prawdziwych wydarzeń. Podczas zimnej wojny zawsze istniała jedna rzecz, która zatrzymywała obie strony: możliwość wzajemnie gwarantowanego zniszczenia, w którym Amerykanie i Sowieci zbombardowaliby większą część planety, nie pozostawiając nikogo żywego, by cieszyć się zwycięstwem. Ta możliwość uniemożliwiła obu światowym mocarstwom posunięcie się za daleko. Nie ma tu takich zapewnień; Skrullowie faktycznie chcą wzajemnie gwarantowanego zniszczenia. Ludzie mogą wysadzać się nawzajem w powietrze, bez względu na wszystko, ponieważ na Skrulle nie ma wpływu radioaktywność. To sprawia, że ​​”Secret Invasion” jest jeszcze bardziej przerażający.

Czy ten post był pomocny?