Skip to content

Peter Bart: Zapał mediów nad „Nie martw się kochanie” Olivii Wilde utrudnia bardziej krytyczną inspekcję

29 de wrzesień de 2022
Olivia Wilde Dont Worry Darling e1664488163159

Jej pierwszym filmem był Mądrala, a jej drugi powinien być zatytułowany Mediasmart. Zamiast tego jest Nie martw się kochaniei od początku było to zmartwieniem.

Olivia Wilde, filmowiec/gwiazda filmowa, urodziła się z natychmiastowym dostępem do mediów dzięki swoim znakomitym rodzicom — feministka mama była kandydatką do Kongresu, a tata utalentowanym powieściopisarzem. Ale Nie martw się kochanie miał swoje problemy od samego początku. Zarówno jego fabuła, jak i promocja wydawały się zbyt ambitne, a jego premiera nieprawdopodobnie wiązała się z Festiwalem Filmowym w Wenecji z jego artystycznym popisem i wybrednymi krytykami.

Nastąpiło to po kłótniach o casting podczas preprodukcji i łuszczących się wybryków podczas postu. Wilde’a Mądrala był mądry i zabawny, ale Martwić się wydawał się ożenić Przedstawienie Trumana do Żony ze Stepfordniełatwe połączenie.

Szum w mediach był intensywny. Jeśli to wszystko zadziała, czy Wilde zostanie następną Elaine May? Albo chciałby? Nie martw się zostań nią Isztar?

Liczby na otwarcie biletów są obiecujące – prawie 20 milionów dolarów w USA z 66% publicznością płci żeńskiej, połowa poniżej 25 roku życia. Nie martw się gdyby był hitem, czy jego sukces obaliłby teorię, że tylko sub-marki Marvela mają szansę przezwyciężyć mrok streamerville?

Przy budżecie 35 milionów dolarów Nie martw się był rodzajem filmu niezależnego, którego wytwórnie unikały. Ale biorąc pod uwagę szum, czy był on również przeznaczony do szerokiej widowni w przypadku ewentualnej emisji na małym ekranie?

Recenzja Wenecji „Don’t Worry Darling”: Nie martw się plotkami, sen Olivii Wilde z lat 50., który zmienił się w koszmar jest trochę zabawny

Odbiór krytyków był skomplikowany, ale nawet pedantyczni krytycy NPR niepewnie chwalili „autentyczny prezent” Wilde’a. Inni recenzenci odróżnili jego konwulsje fabularne w trzecim akcie, ale w jego obronie Harry Styles, jego gwiazda pop, zauważył: „To ma być film”.

W zeszły weekend zdecydowałem się zobaczyć Nie martw się kochanie w jego najkorzystniejszej lokalizacji — teatr przylegający do modernistycznych świątyń Palm Springs, gdzie został nakręcony.

Nabywcy biletów, głównie młodzi i kobiety, wydawali się mieć nadzieję na ponowne nawiązanie kontaktu z Mądrala ale zamiast tego zostały wprowadzone do Florence Pugh z Lady Makbet; Chris Sosna z Star Trek; i Styles, którzy niedawno zapełnili LA Forum.

Fabuła Nie martw się nawoływał, by kobiety były szykowne i służalcze w stosunku do męskich automatów, które codziennie paradowały do ​​ich tajemniczego biura. Ale nie do końca: aktorzy grali wiele postaci w podobnej do Felliniego paradzie simulcastów. Jedyne nakładanie się na siebie to czarno-biała, zsynchronizowana scena taneczna, mająca być może zakotwiczenie publiczności w sprawdzalnej rzeczywistości.

„Kim chce zostać Olivia Wilde?” zapytał jeden z młodych kinomanów na moim pokazie. Mądrala zasugerował krzemienny humor Maya, którego reputacja zdawała się zrastać dalej Nowy liść z Walterem Matthau.

Ale wtedy May odpowiedział na namowy Warrena Beatty’ego i Dustina Hoffmana, by nakręcić mroczny film drogi, którego akcja rozgrywa się na Bliskim Wschodzie. Dwie gwiazdy Isztar zostali obsadzeni jako sympatyczni śpiewacy salonowi, którzy, jak się okazało, byli przebiegli i narcystyczni. Śmiech zaginął w niejasnym spisku z udziałem CIA i rewolucji na Bliskim Wschodzie.

Jako drażliwy wykonawca, który pozostawił w Paramount ślad sporu sądowego z powodu nieporozumień montażowych, a także nie lubił kontaktów z mediami, May mógł sobie jednak pozwolić na tak głośną klapę, jak Isztar. Dzięki współpracy z Mike’iem Nicholsem zyskała znakomitą pozycję w komedii.

Ale kinowa tożsamość Wilde’a wydaje się bardziej niejednoznaczna w następstwie Nie martw się kochanie — zamieszanie spotęgowane wszechobecnością jej współpracowników na Instagramie.

Tyrania mediów społecznościowych może podbijać wyniki kasowe w weekend otwarcia, ale czy w subtelny sposób podważa pozycję zawodową filmowców?

Czy ten post był pomocny?