Skip to content

Obi-Wan Kenobi kontra Obi-Wan Kenobi. Yoda: Kto wygrałby i dlaczego?

23 de wrzesień de 2022
obi wan vs yoda featured

Obi-Wan Kenobi był bez wątpienia jednym z najpotężniejszych Jedi, jaki kiedykolwiek żył. Niewiele postaci mogło mu nawet dorównać, nie mówiąc już o prześcignięciu Starego Bena. Jednak tym, który natychmiast przychodzi na myśl, jest Mistrz Yoda, nawet w jego starszej, przeszłej formie. Tak więc, jeśli premier Yoda zmierzy się z premierem Obi-Wan Kenobi, kto by wygrał i dlaczego?

Mistrz Yoda pokonał Obi-Wana Kenobiego w praktycznie każdym scenariuszu, jaki można sobie wyobrazić. Jest mądrzejszy, bardziej wszechstronny w walce na miecze świetlne, lepiej uzdolniony w Mocy i lepszy pod względem fizjologii. Kenobi jest niezwykle potężny, ale Yoda może być najsilniejszym Jedi w historii.

Biorąc to pod uwagę, widzę, jak Obi-Wan walczy lub pokonuje Yodę, gdy Wielki Mistrz jest już daleko poza swoją rozkwitem, w swoich dawnych czasach. Mimo wszystko byłaby to ciężka bitwa i nie jestem pewien, czy nawet wtedy można by wykluczyć Yodę. Zobaczmy, jakie są różnice między Obi-Wanem Kenobim i Yodą, aby zobaczyć, jak jeden będzie prosperował przeciwko drugiemu (nie żeby kiedykolwiek walczyli, ale jednak).

Pochodzenie i fizjologia

Obi-Wan Kenobi urodził się w 57 roku BBY jako ludzki mężczyzna ze świata zwanego Stewjon. Odkąd był dzieckiem, Kenobi wykazywał oznaki wysokiej wrażliwości na Moc, co doprowadziło do wprowadzenia go do Zakonu Jedi.

Obi-Wan wychował się na Coruscant w Świątyni Jedi, służąc jako padawan Qui-Gon Jinna. Jinn mógł być mistrzem Kenobiego, ale Kenobi trenował pod okiem wielu płodnych Jedi, w tym Wielkiego Mistrza Yody. Ostatecznie Obi-Wan Kenobi przewyższył swojego mistrza Qui-Gona Jinna i stał się jednym z najpotężniejszych Jedi, jaki kiedykolwiek żył.

Był już starszym facetem, kiedy zginął w 0 BBY w pojedynku z Darthem Vaderem. Obi-Wan poświęcił swoje życie, aby uratować Luke’a Skywalkera, który był wtedy jego padawanem. Jednak Obi-Wan stał się jednym z Mocą po śmierci, co pozwoliło mu pozostać u boku Luke’a nawet po śmierci.

ZWIĄZANE Z:

Obi-Wan Kenobi kontra Obi-Wan Kenobi. Mace Windu: kto wygrałby i dlaczego?

Z drugiej strony Yoda należy do nieznanego, tajemniczego gatunku z nieznanej planety. Jednak pomimo swojego dziwnego wyglądu i niskiego wzrostu Yoda stał się jednym z najpotężniejszych – jeśli nie najpotężniejszym – Jedi wszechczasów.

Urodził się w 894 BBY i zmarł w 4 ABY na Dagobah, dożywając 900 lat. Yoda, który był jednym z najbardziej wrażliwych użytkowników Mocy wszech czasów, spędził 800 lat na okiełznaniu wiedzy

o Mocy, będąc jednocześnie mistrzem i nauczycielem wielu pokoleń Jedi.

Yoda przez lata trenował wielu znanych Jedi, w tym hrabiego Dooku (który był jego padawanem, zanim przeszedł na Ciemną Stronę), Mace Windu, Obi-Wana Kenobiego, Anakina i Luke’a Skywalkera.

Ostatecznie Yoda został Wielkim Mistrzem Najwyższej Rady Jedi, uważanym za najwyższego rangą Jedi ze wszystkich. Mace Windu służył jako zastępca dowódcy.

Pomimo niskiego wzrostu, fizjologia, pochodzenie i historia Yody stawiają go ponad Obi-Wanem, który jest po prostu człowiekiem. Yoda żył 900 lat jako jedna z najmądrzejszych i najsilniejszych istot wśród Jedi, doczekała powstania i upadku Republiki Galaktycznej oraz powstania Imperium Galaktycznego. Mistrz Yoda zdobywa pierwszy punkt w starciu ze Starym Benem.

Punkt: Yoda (1:0) Obi-Wan Kenobi

Zmuszać

Płodne używanie Mocy to coś, co możemy powiązać zarówno z Obi-Wanem Kenobim, jak i Yodą. Obi-Wan praktycznie opanował Moc i wiele jej technik, będąc mocno oddanym Jasnej Stronie.

Przez lata Kenobi rozwijał się stopniowo. Posiadanie w sobie dużej liczby midichlorianów z pewnością pomogło Obi-Wanowi. Jego liczba wynosi 13 400, co jest jednym z najwyższych wskaźników midichlorianów w historii. Tylko kilka postaci przewyższało pod tym względem Kenobiego.

Mimo to Obi-Wan skupiał się bardziej na walce na miecze świetlne, ale używał Mocy, by go prowadzić. Kiedy chciał uniknąć fizycznej konfrontacji, Ben zastosował sztuczkę umysłową – technikę kontrolowania umysłów innych. Kenobi był również bardzo dobry w telekinezie i wielu innych technikach Mocy.

Biorąc to pod uwagę, Yoda jest jedną z niewielu postaci, o których wspomniałem, które były jeszcze bardziej wrażliwe na Moc niż Obi-Wan Kenobi. Jego liczba midi-chlorianów wynosi 17 700, co stanowi trzecią liczbę spośród znanych nam postaci. Tylko Palpatine miał więcej z 20 000 i Anakin Skywalker / Darth Vader, który był zdecydowanie najbardziej wrażliwym na Moc osobnikiem w historii z 27 700.

Jasne, liczba midi-chlorianów odgrywa pewną rolę w używaniu Mocy, ale jest to po prostu potencjał, który się posiada, a nie jego rzeczywista moc. Prawdziwa moc do używania Mocy pochodzi z treningu, uczenia się i zrozumienia Mocy w całości.

Pragnienie wiedzy Yody nigdy nie ustało, ponieważ kontynuował naukę i studiowanie Mocy przez całe swoje 900-letnie życie. Chociaż był bardzo podatny na Jasną Stronę, Yoda miał również głębokie zrozumienie Ciemnej Strony. Nikt nigdy nie wiedział tyle o Mocy co Yoda i nikt nigdy nie był tak potężny w jej użyciu. Yoda rozumie, o co chodzi.

Punkt: Yoda (2:0) Obi-Wan Kenobi

Mistrzostwo miecza świetlnego

Ten jest bardzo trudny do zmierzenia, ale spróbujmy porównać umiejętności miecza świetlnego Obi-Wana i Yody.

Obi-Wan Kenobi najbardziej skupił się na walce na miecze świetlne podczas treningu Jedi. Stał się niesamowicie płodnym bojownikiem – jednym z najlepszych w historii. Kenobi używał Soresu, znanego również jako Forma III, który koncentrował się na obronie, kontroli i kontrataku.

Soresu, czyli Forma Odporności, została opracowana jako technika odpierania blasterów. Mówi się, że prawdziwi mistrzowie Soresu nie mają słabości w swojej grze, a Kenobi był rzeczywiście mistrzem Soresu.

Potrafił odeprzeć brutalny atak generała Grievousa, który mógł dosłownie zadać dwadzieścia ciosów na sekundę. Widzieliśmy również, jak Obi-Wan używał technik Formy II, Makashi (choć w Wojnach Klonów). Hrabia Dooku, który był mistrzem mistrza Kenobiego, Qui-Gon Jinna, był płodnym posiadaczem Makashi, więc ma sens, że Obi-Wan przynajmniej zbadał ten styl.

Biorąc to pod uwagę, Yoda był prawdopodobnie jeszcze lepszym wojownikiem na miecze świetlne niż Obi-Wan, mimo że Stary Ben był tak potężnym szermierzem. Przez całe swoje długie życie Yoda stał się mistrzem we wszystkich sześciu regularnych formach miecza świetlnego, ale głównie używał Ataru, znanego jako Forma IV.

ZWIĄZANE Z:

Objaśnienie każdej formy walki mieczem świetlnym (i kto ich używa)

Forma Mistrza Yody zawierała dużo użycia Mocy w walce, co ma sens, biorąc pod uwagę, jak niesamowicie płodny był w Mocy. Ataru łączy akrobatykę z ofensywną postawą miecza świetlnego. Pomimo niskiego wzrostu Yoda używał Mocy do napędzania swojego ciała, wykonując zwinne ruchy i wspierając swoją strategię walki w każdej chwili.

Będąc jednym z najbardziej płodnych posiadaczy mieczy świetlnych wśród Jedi, trudno wymienić nikogo, kto mógłby dorównać pierwszemu Yodzie w pojedynku. Zmusił Dartha Sidiousa do odwrotu, a on już dawno minął swoje najlepsze lata walki. Mace Windu był jedynym, który zbliżył się do mistrzostwa Yody w posługiwaniu się mieczem świetlnym, gdy obaj byli członkami Najwyższej Rady Jedi.

Nie jestem pewien, czy pierwszy Obi-Wan Kenobi mógłby nawet dorównać pierwszemu Yodzie, nie mówiąc już o pokonaniu go, ale obaj są niewątpliwie jednymi z najlepszych posiadaczy mieczy świetlnych w historii, więc dam im oba punkty w tej kategorii.

Punkt(y): Yoda (3:1) Obi-Wan Kenobi.

Mądrość

Nie marnujmy zbyt wielu słów w tej kategorii. Nie stawiałbym nikogo powyżej Mistrza Yody pod względem mądrości. To znaczy, był znany ze swojej mądrości i nieśmiertelnego pragnienia wiedzy, które pozwalało mu przez całe życie odkrywać każdy aspekt Mocy i galaktyki jako całości.

W połączeniu z jego naturalnie wysoką inteligencją, Yoda prawdopodobnie zapomniał więcej o Mocy, niż kiedykolwiek wiedział Obi-Wan Kenobi. Był zdecydowanie przeciwny trenowaniu zarówno Anakina, jak i Luke’a Skywalkera, ponieważ wyczuwał, do czego może to doprowadzić. Sam Yoda stwierdził, że może zrozumieć historię swojej duszy poprzez Moc. Jego wiedza przewyższa wszystkich Jedi.

ZWIĄZANE Z:

Ilu Jedi przeżyło Zakon 66?

Nie zrozum mnie źle, Obi-Wan Kenobi nie jest w żaden sposób garbatym. W rzeczywistości sam Darth Vader / Anakin Skywalker powiedział kiedyś, że Kenobi był tak samo mądry jak Mistrz Yoda. Myślę, że to co najmniej przesada, ale świadczy o tym, jak niesamowicie mądry i inteligentny był Ben.

Trenował zarówno Anakina, jak i Luke’a, aw swoich dawnych czasach stał się niesamowicie mądry, niemal intuicyjny. Postawiłbym mądrość Obi-Wana ponad większość postaci – ale nie Mistrza Yodę.

Punkt: Yoda (4:1) Obi-Wan Kenobi

Najsilniejsi przeciwnicy

Aby rozstrzygnąć tę debatę raz na zawsze, zobaczmy, jak ta dwójka pasuje do innych postaci.

Yoda był daleko od swojej świetności, kiedy walczył z Darthem Sidiousem, znanym również jako Palpatine, znanym również jako Imperator, i wciąż zdołał go pokonać. Pomimo starości i niskiego wzrostu Yody, jego umiejętności, mądrość i biegłość w Mocy pozwoliły mu pokonać Palpatine’a w tym pojedynku.

Ponadto Yoda z łatwością rozmontował hrabiego Dooku w walce i zakończyłby go, gdyby nie pozwolił mu żyć, by uratować Anakina i Obi-Wana. W międzyczasie zarówno Anakin, jak i Kenobi zostali rzuceni przez Dooku, zanim zainterweniował Mistrz Yoda.

Biorąc to pod uwagę, Obi-Wan walczył więcej (a przynajmniej widzieliśmy więcej) i walczył z niesamowicie trudnymi przeciwnikami. Jego arcy-nemezisem był Darth Maul, którego nienawiść do Kenobiego wzrosła tak bardzo, że Sithowie postanowili zakończyć Obi-Wana za swój życiowy cel. Mimo to Kenobi pokonał go wiele razy i ostatecznie zabił Maula.

Mógł również nadążyć za generałem Grievousem, jednocześnie pokonując Anakina Skywalkera, najbardziej wrażliwego na Moc osobnika w historii.

Obi-Wan Kenobi kontra Obi-Wan Kenobi.  Yoda: Kto wygrałby i dlaczego?

Chociaż wierzę, że Mistrz Yoda był po prostu potężniejszy, widząc, jak przebiegały walki między nim a Darthem Sidiousem i hrabią Dooku, dam mu i Obi-Wanowi punkty tutaj, ponieważ Obi-Wan zasługuje na to we wszystkich ciężkich bitwach wygrał.

Punkt(y): Yoda (5:2) Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi kontra Obi-Wan Kenobi. Yoda: Kto wygrywa?

W końcu tablica wyników mówi wszystko. Podczas gdy Obi-Wan Kenobi jest jedną z moich ulubionych postaci w całym uniwersum Gwiezdnych Wojen i jednym z najpotężniejszych Jedi w historii, myślę, że Mistrz Yoda zniszczyłby go, gdyby naprawdę chciał, nawet gdy Yoda miał już za sobą swoje najlepsze lata.

Yoda jest po prostu lepszy w niemal każdej kategorii. Żył przez dziewięćset lat i większość z nich spędził wykorzystując wiedzę i mądrość. Jest lepszym i potężniejszym użytkownikiem Mocy, ma bardziej wszechstronne umiejętności miecza świetlnego i pokonuje przeciwników, którzy prawie zabili Kenobiego.

Z Obi-Wanem w kwiecie wieku i Yodą w dawnych czasach, widzę, że walka jest bliska. Jednakże, jeśli Mistrz Yoda jest w kwiecie wieku, przetarłby podłogę Obi-Wanem – albo kimkolwiek innym, jeśli o to chodzi.

  • Obi-Wan Kenobi kontra Obi-Wan Kenobi.  Yoda: Kto wygrałby i dlaczego?

    Luka Glavas Luka Glavas

    Luka uwielbia thrillery psychologiczne, horrory i tajemnice. Jednak jego głównym zainteresowaniem są fantasy i fikcja, zwłaszcza świat Śródziemia Tolkiena, Harry Potter, Gra o Tron i uniwersum Marvela. Amatorski filmowiec, scenarzysta, kinematograf i miłośnik ciekawostek.

Czy ten post był pomocny?