Skip to content

Obi-Wan Kenobi kontra Obi-Wan Kenobi. Qui-Gon Jinn: Kto wygrałby i dlaczego?

22 de wrzesień de 2022
qui gon obi wan featured

Obi-Wan Kenobi był płodnym, potężnym Jedi, który żył w Erze Republiki, stając się Mistrzem Jedi po tym, jak był padawanem Qui-Gon Jinna. Dziedzictwo Kenobiego przewyższyło jego mistrza, Jinna, ale jeśli chodzi o walkę, są bliżej, niż mogłoby się wydawać. Jeśli więc Obi-Wan Kenobi i Qui-Gon Jinn walczyli, gdy obaj byli w sile wieku, kto by wygrał i dlaczego?

Obi-Wan Kenobi ostatecznie wygrał ze swoim mistrzem, Qui-Gon Jinnem. Po tym, jak Obi-Wan został Mistrzem Jedi, przewyższył Jinna niemal pod każdym względem. Ich formy miecza świetlnego były zupełnie inne, ale w końcu Kenobi był potężniejszym użytkownikiem Mocy, dlatego ostatecznie wygrał.

Jest w tym znacznie więcej niż tylko użycie Mocy lub umiejętności miecza świetlnego. Należy również wziąć pod uwagę ich mądrość i pochodzenie, a także ich doświadczenie bojowe przez całe życie. Zanurzmy się głęboko w dwie niesamowite postacie z Gwiezdnych Wojen, aby zobaczyć, dlaczego i jak uczeń przewyższył swojego mistrza.

Obi-Wan Kenobi i jego moce

Obi-Wan Kenobi był człowiekiem wrażliwym na Moc, urodzonym w 57 roku BBY na planecie Stewjon. Zakon Jedi uznał, że dziecko jest bardzo wrażliwe na Moc – wśród najbardziej wrażliwych na Moc osób w tamtym czasie, więc zabrali Obi-Wana na Coruscant, gdzie zaczął trenować, by zostać Rycerzem Jedi.

W Świątyni Jedi Obi-Wan Kenobi zademonstrował niesamowity talent i umiejętność perfekcyjnego przestrzegania Kodeksu Jedi. Najpierw trenował pod okiem Mistrza Yody – największego Mistrza Jedi, jaki kiedykolwiek żył – a później został padawanem Qui-Gon Jinna.

ZWIĄZANE Z:

30 najpotężniejszych Jedi wszech czasów (RANKING)

Jinn wiele go nauczył i mocno wpłynął na całe życie Kenobiego, nawet po tym, jak jego mistrz odszedł i stał się jednym z Mocą. Później Obi-Wan rozwinął swój potencjał, stając się jednym z najlepszych mistrzów Jedi w historii, pokonując różnych potężnych przeciwników, takich jak generał Grievous, Darth Maul, a nawet Anakin Skywalker. Zobaczmy, co może zrobić Stary Ben.

Mądrość

Po zostaniu Mistrzem Jedi można śmiało powiedzieć, że mądrość Obi-Wana była niewiarygodnie rozległa. Uczył się od najlepszych, a jego umiejętność wchłaniania wiedzy doprowadziła go do tego, że stał się jednym z najmądrzejszych Mistrzów Jedi w historii.

Nawet sam Anakin Skywalker powiedział, że Obi-Wan był tak samo mądry jak sam Yoda. Chociaż to dla mnie krok za dużo – Yoda jest po prostu na innym poziomie – to naprawdę mówi wiele o tym, jak mądry Kenobi stał się przez lata.

Umiejętności miecza świetlnego

Ben był niesamowicie płodnym posiadaczem miecza świetlnego, przewyższając wielu fenomenalnych szermierzy w zakonie Jedi. Jak powiedział kiedyś Mace Windu, Kenobi był jedynym, który był w stanie wielokrotnie pokonać generała Grievousa, który miał prędkość uderzania dwadzieścia razy na sekundę.

Tak niesamowite umiejętności miecza świetlnego pochodziły z lat treningu, przestrzegania Kodeksu Jedi i Jasnej Strony Mocy oraz stylu walki używanego przez Kenobiego. Początkowo Obi-Wan specjalizował się w Ataru, czyli Formie IV, która obejmuje akrobacje na dużą skalę i czysto ofensywne podejście do walki.

Jednak po tym, jak był świadkiem śmierci Qui-Gon Jinna z powodu braku zdolności obronnych Ataru, Kenobi został praktykującym Soresu, znanym jako Forma III lub Forma Odporności. Jest to forma walki mieczem świetlnym, która skupia się prawie wyłącznie na walce defensywnej, odpierając ataki przeciwnika i wykorzystując dziury, które otwierają się w tym procesie.

Mówi się, że prawdziwy Mistrz Soresu nie ma słabych punktów w swojej grze, a kilku wysoko postawionych Jedi potwierdziło, że Obi-Wan Kenobi jest prawdziwym Mistrzem Soresu, w tym Mace Windu. Forma powstała w erze blasterów i pozwala praktykującemu odpierać bardzo dużą liczbę nadchodzących ataków.

Nie ma wielu Jedi ani Sithów, którzy mogliby pokonać Obi-Wana Kenobiego mieczem świetlnym, zwłaszcza w kwiecie wieku. Udało mu się pokonać w walce Anakina Skywalkera, a także Dartha Maula – faceta, który chwilę wcześniej zabił swojego mistrza.

Zmuszać

Obi-Wan Kenobi był mocno oddany Jasnej Stronie i przestrzegał Kodeksu Jedi. Jego spokojna postawa, medytacja i defensywny sposób myślenia często prowadziły go do używania Mocy w postaci sztuczek umysłowych, aby uniknąć fizycznej konfrontacji. W kwiecie wieku Kenobi był jednym z najpotężniejszych żyjących użytkowników Mocy.

Ben był bardzo wrażliwym na Moc osobnikiem, którego liczba midi-chlorianów wynosiła 13 400, więcej niż wielu potężnych osobników, takich jak Mace Windu (12 000), generał Grievous (12 000), Darth Maul (12 000), a nawet jego mistrz , Qui-Gon Jinn (10 000).

ZWIĄZANE Z:

Wszystkie 50 gatunków Gwiezdnych Wojen z filmów i programów telewizyjnych (w rankingu)

Dla tych, którzy nie wiedzą, midi-chloriany to mikroskopijne, czujące organizmy, które służą jako przewodniki Mocy we wszystkich żywych istotach. Im wyższa liczba, tym bardziej wrażliwy na Siłę jest osobnik. W szkoleniu Jedi należy wziąć pod uwagę liczbę midi-chlorianów co najmniej 7000.

Zauważ, że liczenie nie odzwierciedla prawdziwej mocy Mocy, ale potencjał osiągnięcia określonego poziomu mocy. Na przykład, liczba midi-chlorianów Anakina Skywalkera jest najwyższa w historii i wynosi 27 700, ale mimo to przegrał pojedynek z Obi-Wanem Kenobim, który był po prostu bardziej uzdolniony, mądry i potężny – przynajmniej w tej konkretnej sytuacji.

Qui-Gon Jinn i jego moce

Qui-Gon Jinn był osobą znacznie inną niż Kenobi, ale równie szanowaną wśród Jedi. Urodził się około 80 roku BBY na Coruscant, planecie, na której znajdowała się Świątynia Jedi. Jako dziecko wrażliwe na Moc, Jinn został padawanem Mistrza Jedi Dooku, zanim Hrabia Dooku przeszedł na Ciemną Stronę.

Qui-Gon Jinn miał nieco inne przekonania niż reszta zakonu Jedi. Chociaż szanował Zakon i jego przekonania, uznał, że celem Jedi nie jest ślepe przestrzeganie Kodeksu i poświęcenie się próbom przewidywania przyszłości.

Jinn wierzył, że prawdziwym celem Jedi jest żyć chwilą i znaleźć równowagę w Mocy między Jasną a Ciemną Stroną. Zajmiemy się tym później.

ZWIĄZANE Z:

Żołnierze śmierci w Gwiezdnych wojnach: kim są i co się z nimi stało?

Z biegiem czasu Qui-Gon Jinn zdobył swojego wygranego padawan w Obi-Wan Kenobi. Jinn był tak wspaniałym Rycerzem Jedi, że zaproponowano mu nawet miejsce w Najwyższej Radzie Jedi, ale Qui-Gon odmówił, chcąc kontynuować własną ścieżkę i dalej szkolić swojego padawana.

Ostatecznie zginął w bitwie z ręki Dartha Maula, ale był jednym z pierwszych Jedi, którzy zachowali świadomość po zjednoczeniu z Mocą. W swoim życiu pozagrobowym nauczył Yodę i Obi-Wana, jak to możliwe, co w następstwie miało ogromny wpływ na Luke’a Skywalkera.

Mądrość

Qui-Gon Jinn był niesamowicie inteligentnym człowiekiem z niezależnym myśleniem, często odnajdującym własne poglądy i myśli na temat pewnych rzeczy, w tym samej Mocy. Sam Jinn nazywa swój pogląd „złożonym”. Wierzył w znalezienie równowagi w Mocy. Jednak Jinn wiedział, że Ciemna Strona jest zbyt podatna na zepsucie, dlatego prawie nigdy nie udało się osiągnąć równowagi.

Obi-Wan Kenobi kontra Obi-Wan Kenobi.  Qui-Gon Jinn: Kto wygrałby i dlaczego?

Dlatego Qui-Gon wierzył, że Wybraniec przyjdzie i przywróci równowagę. Uważał, że nie wolno poddawać się Ciemnej Stronie, ponieważ deprawuje ona tego, kto jej używa. Z drugiej strony uważał, że Jedi nie powinni stać się zbyt sztywni, ponieważ to zaburza równowagę Mocy w innym kierunku.

Powiedziałbym, że był niesamowicie inteligentnym, mądrym osobnikiem, który miał mocne opinie, które być może nie zgadzały się z resztą Zakonu, ale zawsze szanował Kodeks Jedi.

Umiejętności miecza świetlnego

Były mistrz Qui-Gon Jinna, Dooku, był płodny w Formie II, znanej jako Makashi. Jednak Qui-Gon później zwrócił się do Formy IV, znanej jako Ataru – tej samej, której Mistrz Formy Yoda używał najczęściej.

Ataru to Forma Agresji, charakteryzująca się akrobacjami, skokami wzwyż i szybkim użyciem Mocy do ataku i przytłaczania przeciwnika. Mistrz Ataru był niesamowicie trudny do pokonania, a Qui-Gon rzeczywiście był prawdziwym mistrzem Formy. Mógłby rywalizować z Mace Windu w walce, co mówi wiele, wiedząc, że Mace Windu jest uważany za drugi po Mistrzu Yodzie.

Jednak Ataru miał swoje słabości, a mianowicie brak strategii obronnej, co ostatecznie doprowadziło do upadku Jinna z rąk Dartha Maula. Widząc, że Ataru nie wystarczał, by chronić swojego mistrza, Obi-Wan przeniósł się do Formy III, Soresu lub Formy Wytrzymałości.

Zmuszać

Jak wspomniałem, Qui-Gon miał wyjątkową postawę wobec Mocy, która czasami nie pasowała do reszty Zakonu Jedi. Jednak nikt nie może zaprzeczyć, jak płodny był, jeśli chodzi o używanie Mocy.

Jego liczba midi-chlorianów wynosi 10 000, ale wierzę, że jego mądrość, wiedza i wykorzystanie Mocy uczyniły go o wiele potężniejszą jednostką, niż mogłoby się wydawać. Ostatecznie jego przekonania okazały się w pewnym stopniu prawdziwe, ponieważ równowaga w Mocy była przepowiedziana i bardzo potrzebna.

ZWIĄZANE Z:

15 najlepszych planet Gwiezdnych Wojen według ważności

Ponadto Jinn był w stanie zrobić to, co potrafiło niewielu Jedi – zachować świadomość po zjednoczeniu się z Mocą i przekazaniu tej wiedzy Mistrzowi Yodzie i Obi-Wanowi, którzy ostatecznie przekazali ją jako nowe nauki w Zakonie Jedi.

Obi-Wan Kenobi kontra Obi-Wan Kenobi. Qui-Gon Jinn: Kto wygrywa?

W końcu uczeń staje się mistrzem – dosłownie iw przenośni. Po śmierci Qui-Gon Jinna, Obi-Wan Kenobi stał się jednym z najpotężniejszych Jedi w historii, przewyższając swojego mistrza niemal pod każdym względem – moc Mocy, umiejętności miecza świetlnego, mądrość i dziedzictwo.

Podczas gdy Darth Maul zdemaskował i zabił Qui-Gona, Obi-Wan był w stanie wielokrotnie pokonać potężnego Lorda Sithów, przecinając go na pół podczas pierwszego spotkania. A Kenobi nie był jeszcze w kwiecie wieku. Również jego Moc była silniejsza, zarówno na papierze (13 400 – 10 000 midichlorianów), jak iw praktyce.

Nawet jeśli ich Moc w jakiś sposób neutralizuje się nawzajem i sprowadza się to do walki mieczem świetlnym, Forma Obi-Wana jest defensywna i znacznie bardziej oszczędza energię. Natomiast Forma Jinna jest agresywna i pełna akrobacji. W końcu zmęczył się pierwszy, pozwalając Obi-Wanowi wykorzystać jego brak obrony i wygrać.

Powiedziałbym, że premier Obi-Wan za każdym razem pokonuje premiera Qui-Gona. Jednak musimy oddać uznanie Jinnowi, ponieważ bez niego Obi-Wan Kenobi nigdy nie stałby się tak potężny i mądry, jak w końcu.

Uczeń przewyższył swojego mistrza, ale wpływ Qui-Gon Jinna na zawsze zostanie wyryty w historii Obi-Wana Kenobiego, a także historii galaktyki. Ten wpływ i dziedzictwo mogą wzrosnąć jeszcze bardziej po nowym serialu telewizyjnym Obi-Wan Kenobi, który wkrótce pojawi się na Disney+, ponieważ w Internecie krążą plotki o potencjalnym powrocie Liama ​​Neesona/Qui-Gon Jinna do serialu.

  • Obi-Wan Kenobi kontra Obi-Wan Kenobi.  Qui-Gon Jinn: Kto wygrałby i dlaczego?

    Luka Glavas Luka Glavas

    Luka uwielbia thrillery psychologiczne, horrory i tajemnice. Jednak jego głównym zainteresowaniem są fantasy i fikcja, zwłaszcza świat Śródziemia Tolkiena, Harry Potter, Gra o Tron i uniwersum Marvela. Amatorski filmowiec, scenarzysta, kinematograf i miłośnik ciekawostek.

Czy ten post był pomocny?