Skip to content

Notatki z sezonu: Oscar w Overdrive, pytanie o płeć i Will Smith ponownie tworzy scenę

3 de grudzień de 2022
Oscar Statuettes

Kolumna będąca kroniką rozmów i wydarzeń związanych z obwodem nagród.

Jeśli nie sądziłeś, że sezon nagród jest już w pełnym rozkwicie, bądź pewien jest. Z dzisiejszymi szczególnie i przewidywalnie dziwacznymi zwycięzcami New York Film Critics Circle, Gotham Awards na początku tego tygodnia, Oscary w zasadzie potwierdzające ich 95. ceremonię starają się wymazać wszystkie zeszłoroczne błędy, a ostatni z potencjalnych pretendentów albo wysysa cały tlen swoich premier – lub przygotowanie do (tzn TY, Awatar: Droga Wody), nie ma wątpliwości, że miasto jest w overdrive, gdy uderzyliśmy w grudzień.

I nic z tego nie bierze pod uwagę nieskończonej liczby pokazów, pytań i odpowiedzi oraz towarzyszących im przyjęć z gwiazdami w celu przyciągnięcia wyborców. Kiedy to piszę, właśnie otrzymałem swoją kartę do głosowania Critics Choice, która będzie oddana za tydzień od dzisiaj, 9 grudnia. Ale zanim że Program Critics Choice 15 stycznia, w poniedziałkowy wieczór w Fairmont Century Plaza odbędzie się piąte coroczne Critics Choice Celebration of Black Cinema and Television, podczas którego uhonorowanych zostanie wielu kandydatów, w tym Angela Bassett, Danielle Deadwyler, Jonathan Majors, Brian Tyree Henry i nie tylko .

Następuje to po dwóch innych listopadowych wydarzeniach Critics Choice: inauguracyjnym Celebration of Asian Pacific i drugim corocznym Celebration of Latino Cinema and Television Shows, które odbyły się w tym samym hotelu, w którym Akademia wręczyła 13. Nagrodę Gubernatorów, również zaledwie dwa weekendy temu. To przyniosło coś, co wyglądało na rekordową liczbę kandydatów do Oscara, którzy mieli gadać podczas koktajlu i przerw obiadowych z gniazdem os wyborców AMPAS. To była tradycja poboczna Gov Awards, która panowała, dopóki pandemia nie przestała prowadzić kampanii, tak jak ją znaliśmy. Ale teraz wydaje się, że „Pandemia? Jaka pandemia?Jeden z kierowników studia, na którego wpadłem następnego dnia (na kolejnym spotkaniu z pytaniami i odpowiedziami), wykrztusił: „Jak ci się podobało to super-rozpowszechnianie, na którym wszyscy byliśmy zeszłej nocy?” (Aby być uczciwym, było kilka doniesień o tym, że to się stanie).

A także dawno temu powróciła stara tradycja gwiazd i znanych filmowców, którzy użyczają swojej obecności i nazwy jako „gospodarz” specjalnych pokazów filmów, które mają nadzieję na Oscara (wiele z nich w Los Angeles odbywa się w CAA). Cher okazała się dla Do,i Kevin Bacon za jego Apollo 13 reżysera Rona Howarda Trzynaście żyć — tylko kilka na liście w ten weekend, ale było ich działka z nich. A ponieważ szybko zbliżają się terminy głosowania nominacyjnego do Critics Choice, Złotych Globów (tak, są baaa-aaack), SAG i nie tylko, presja na pojawienie się na tych ważnych prekursorowych wydarzeniach jest ogromna.

POMYŁKA KATEGORII

Nagrody Independent Spirit Awards i wspomniane Gothams, oba z nominacjami wybranymi przez komisje, wprowadziły w tym sezonie coś, co uważam za nieprzemyślany ruch w kierunku przecięcia ich kategorii aktorskich o połowę poprzez wyeliminowanie podziału na płeć męską i żeńską i po prostu pójście z jednym najlepszym liderem Wydajność i najlepsza wydajność wspierająca. Pomysł stojący za tym pomysłem był godny podziwu, ale wyniki, przynajmniej jak dotąd, są rozczarowujące, biorąc pod uwagę nieproporcjonalną liczbę wybitnych prac zarówno aktorów, jak i aktorek w tym roku, które zostały pominięte w tym podziale. Na przykład Duchy mają osiem — policz je, osiem — kobiety na czele i tylko dwóch mężczyzn (i hej, żaden Brendan Fraser nie jest przestępstwem). W filmie drugoplanowym jest niemal zupełnym przeciwieństwem, gdzie siedmiu mężczyzn wymieniło tylko trzy kobiety, a to w roku niesamowitych pretendentów do tytułu aktorki drugoplanowej. Z moich rozmów zarówno z przedstawicielami BAFTA, jak i Akademii wynika, że ​​na szczęście nie ma planów podążania tym kursem z ich strony, przynajmniej na razie. Na początku Oscary mają tylko cztery kategorie aktorskie, więc przecięcie ich na pół nie poprawiłoby ocen serialu. Chcesz jak najwięcej kategorii z „aktorem” lub „aktorką” w tytule, jak tylko możesz.

OSCAR CHCE ZMNIEJSZYĆ TEMPERATURĘ

A mówiąc o Oscarach, nowy dyrektor generalny AMPAS, Bill Kramer, oficjalnie ogłosił w rozmowie z branżą w tym tygodniu, że „wszystkie 23 kategorie zostaną zaprezentowane na żywo”. Było to odpowiedzią na katastrofalną decyzję z zeszłego roku, aby nagrać osiem z tych kategorii i później włączyć je do programu. Nie poszło dobrze i faktem jest, że Akademia nie miała zamiaru tego powtarzać, nawet jeśli nie powiedzieli tego w tak wielu słowach (tak, trzeba wziąć pod uwagę uczucia ABC). Co jeszcze AMPAS nie ma powiedział, jak będzie prezentować niektóre z tych mniej efektownych kategorii (w przeciwieństwie do czterech konkursów aktorskich, które wciąż ma) na antenie. Chociaż Kramer mówi, że wszystko będzie „na żywo”, co to oznacza? Czy jest tak jak za starych dobrych czasów – czy też Akademia ma coś niecoś przebiegły zaplanowane na prezentacje rękodzieła, coś, co nikogo by nie uraziło w te rzemiosła. Źródła zbliżone do myślenia powiedziały mi w tym tygodniu, że nie ma jeszcze dostępnych szczegółów i wszystko jest na wczesnym etapie. Bądźcie czujni.

ZAGADNIENIE WOLA SMITHA

Inna lepka, wciąż gotująca się kontrowersja z ostatnich Oscarów, uderzenie Willa Smitha i Chrisa Rocka, jest zdecydowanie czymś, co Akademia chce usunąć z naszych wspomnień i na pewno ma nadzieję, że nie stanie się tematem rozmów podczas ceremonii 12 marca. Cóż, człowiek stojący za tym niesławnym i wywołującym dreszcze momentem, pan Will Smith, najwyraźniej znów czuje się komfortowo, chodząc po czerwonym dywanie, jeśli jego działania rozmawiają z prasą podczas premiery jego nowego filmu w Westwood Village Emancypacja były jakieś wskazówki.

On i jego film znów są na pierwszym planie. Oczywiście od 10 lat ma zakaz udziału w jakichkolwiek ceremoniach oscarowych, musiał zrezygnować z pracy w Akademii iz pewnością nie wystąpi w kategorii Najlepsza Aktorka, czyli tradycyjnym miejscu ubiegłorocznego zdobywcy nagrody dla Najlepszego Aktora. Ale co najmniej jeden zbyt gorliwy ekspert od sezonu Oscara dla innego handlu reklamował swoją wiarę w szanse filmu i Smitha na chwałę Oscara, sugerując, że być może AMPAS mógłby ponownie rozważyć zakaz, odkąd film został nominowany jako najlepszy film. Smith jako producent znajdowałby się na terytorium historycznym w kategorii, w której było niewielu zwycięskich czarnych producentów. Co by to znaczyło odmówić wstępu komuś, kto mógłby dokonać takiego wyczynu? — a przynajmniej tak myśli ekspert. Wątpię, aby ten scenariusz się ziścił, ponieważ bardzo wątpię, aby ten film znalazł się w kategorii dla najlepszego filmu lub najlepszego aktora (zdjęcia Roberta Richardsona, dźwięk, charakteryzacja, wszystkie możliwości). Recenzje były mieszane, ale można się założyć, że jest to scenariusz, o który modli się Akademia nie dojść do skutku.

Czy ten post był pomocny?