Skip to content

Niszczycielska śmierć Nichelle Nichols

31 de lipiec de 2022
l intro 1659293304

Uśmiechnięta Nichelle Nichols

Według Variety, Nichelle Nichols, najbardziej znana z roli Nyoty Uhury w „Star Trek: The Original Series”, zmarła w wieku 89 lat. Według PR Newswire jej syn, Kyle Johnson, pracował przez ostatnie kilka lat jako jej pełnoetatowy opiekun. Nichols ożenił się wcześniej dwukrotnie — z Fosterem Johnsonem przez kilka miesięcy w 1951 roku i Duke Mondy od 1968 do 1972 roku.

Johnson opublikował oświadczenie na Instagramie w niedzielę rano, informując o tym miliony fanów Nicholsa na całym świecie. Oświadczenie Johnsona brzmiało po części: „Z przykrością informuję, że wielkie światło na firmamencie nie świeci już dla nas tak, jak świeciło od tylu lat”. Oświadczenie nie potwierdziło dokładnej przyczyny śmierci aktorki, ale stwierdziło, że „uległa przyczynom naturalnym i zmarła”. Johnson poprosił również o poszanowanie prywatności jego rodziny w czasie ich żałoby.

Nichols prowadziła niezwykłe życie, a jej rola Uhury w telewizji otworzyła nowe możliwości dla reprezentacji czarnych w popularnych mediach. Kontynuowała aktorstwo przez swoje złote lata i utrzymywała masową rzeszę fanów, którzy zaczęli ją pamiętać, słysząc rozdzierające serce wieści.

Nichelle Nichols przekroczyła granice

Grace Dell Nichols urodziła się 28 grudnia 1932 roku na małym przedmieściu Chicago. Po spędzeniu czasu na studiach w Chicago, przeniosła się między Nowym Jorkiem a Los Angeles, gdzie pracowała jako aktorka i modelka. Widziała sukces w różnych formach, ale nic nie zbliżyło się do poziomu uwagi, którą otrzymała jako Uhura w „Star Trek”, w tym ze strony lidera praw obywatelskich, dr. Martina Luthera Kinga Jr.

W wywiadzie dla NPR przypomniała sobie rozmowę, którą odbyła z doktorem Kingiem, gdy program był u zenitu: „Powiedziałem coś w stylu: 'Dr King, chciałbym być tam z tobą maszerować’. Powiedział: „Nie, nie, nie. Nie, nie rozumiesz. Nie potrzebujemy cię na… maszerować. Maszerujesz. Odzwierciedlasz to, o co walczymy”.

Jej obecność na mostku statku kosmicznego Enterprise nie była też jedyną barierą, którą złamała. Była także częścią jednego z pierwszych pocałunków międzyrasowych, które pojawiły się w telewizji w tym czasie. Omówiła przełomowy moment w Great Big Story: „Dla młodej, czarnoskórej kobiety w sytuacji, która nigdy nie miała miejsca w telewizji, zdałam sobie sprawę, jak to było ważne”.

Nadal dobrze się zachowywała w XXI wieku, ale to jej rola jako Uhury nadal inspirowała pokolenia kinomanów. W 2021 roku Paramount+ wypuściło film dokumentalny „Kobieta w ruchu”, który skupia się na niesamowitej, prawdziwej historii tego, jak Nichols współpracował z przedstawicielami NASA, aby rekrutować więcej kobiet i osób kolorowych do kariery w nauce i matematyce.

Nichelle Nichols nie tylko zmieniła „Star Trek”; zmieniła świat, a nasze myśli kierują się do jej bliskich w tym trudnym czasie.

Czy ten post był pomocny?