Skip to content
TV

Nieścisłości medyczne w Chicago Med, które zauważyli nawet fani

5 de czerwiec de 2022
l intro 1654437944
Podczas gdy przebojowa procedura medyczna NBC „Chicago Med” generuje zdecydowanie zdrowe oceny dla sieci (według linii telewizyjnej), fani dostrzegli fakt, że program czasami podaje niemałe dawki medycznie niedokładnych informacji.

Z jednej strony, jako chirurg urazowy, członek zespołu SWAT i doradca „Chicago Med” Andrew Dennis powiedział Science News for Students, procedury i protokół w fikcyjnym Centrum Medycznym Chicago Gaffney w programie osiągają wskaźnik dokładności, który szacuje na 85% (co oznacza, choć 15% rozciągania na potrzeby opowieści). Aktorzy naprawdę trenują z lekarzami, a wskazówki Dennisa zapewniają, że nawet ruchy aktorów podczas scen operacyjnych wyglądają autentycznie. Ale faktem jest, że chociaż przypadki, które są wtaczane przez drzwi oddziału ratunkowego serialu, mogą być oparte na rzeczywistych wydarzeniach, „Chicago Med” – podobnie jak wszystkie inne telewizyjne seriale medyczne – często wybiera dramat zamiast prawdziwości i kończy się błędna diagnoza lub leczenie w sposób, który po prostu nigdy nie miałby miejsca w rzeczywistych warunkach medycznych.

Mając to na uwadze, jakie są kilka rażących przykładów błędów medycznych wyłapanych przez bystrookich widzów „Chicago Med”?

Fani złapali błędy w procedurach oddziału ratunkowego Chicago Med

Od czasu premiery jako pierwszy wpis w trio serialu „One Chicago” producenta Dicka Wolfa w 2015 roku, „Chicago Med” rzucił wyzwanie swoim lekarzom i pielęgniarkom z oddziału ratunkowego wszystkim, od wraków pociągów masowych po ataki z użyciem broni biologicznej w całym mieście. Ale chociaż serial opiera się na udokumentowanych przypadkach medycznych w swoich odcinkach, to nie przeszkadza mu od czasu do czasu chybić znaku.

W związku z tym wielu widzów komentujących stronę IMDb z recenzjami użytkowników „Chicago Med” zwracało uwagę na konkretne momenty, które wydają się odbiegać od standardowych praktyk stosowanych w izbach przyjęć. Pizzygod z plakatu IMDb zastanawiał się na przykład, dlaczego pacjenci pooperacyjni czasami marnieją na oddziale ratunkowym, zamiast być zabierani na oddział intensywnej terapii, mówiąc: „Jestem pielęgniarką z oddziału ratunkowego […] Dlaczego, och, powiedz mi, dlaczego pacjent nigdy nie opuszcza izby przyjęć? Powinni być na OIOM-ie, ale z jakiegoś powodu dostają ECMO [Extracorporeal membrane oxygenation] w ER!”

W międzyczasie fan Reddita, użytkownik u/rosedewittbukater, skomentował subreddit programu, omawiając medyczne błędy. Mówiąc, że są studentami czwartego roku medycyny, użytkownik włączył się i powiedział: „[My] największym problemem jest to, ile rzeczy jest obsługiwanych w ED. ED służy do segregacji i stabilizacji. To niezwykle nierealne, jak często pacjenci pozostają w swoim pokoju przez wiele dni”.

Widzowie zauważyli również te gafy z Chicago Med

Brennan Brown w stroju chirurga

Dla kilku fanów „Chicago Med” błędy, które wyłapują, sięgają od błędnie przedstawianych szczegółów sytuacji chirurgicznej po niepotrzebne wezwanie do procedur awaryjnych podczas rutynowego porodu. Na stronie przeglądu programu IMDb użytkownik katmurphy-30027 stwierdził, że jako pielęgniarka uważa za „niepokojące”, że scenarzyści serialu nie otrzymują bardziej wnikliwego wkładu od doradców medycznych serialu. Następnie przytoczyli błędną diagnozę w odcinku serialu 7 sezonu, mówiąc: „Pacjent przechodzi operację, krwawi… Dr Archer mówi, że ma nadciśnienie. […] Wystarczy proste Google i podstawowa terminologia medyczna i zrozumienie”. Dla komentatora IMDb jeffwillard-63545, to protokół porodowy serialu w odcinku 12 sezonu 3 „Born This Way”, na który warto narzekać, jako na dystocję barkową, powiedzieli, że nie było to coś tak poważnego, jak się wydawało.

Zwracając uwagę na kolejną nieścisłość proceduralną, strona internetowa Bioethics Today wskazuje, że w odcinku „Kto wie, co przyniesie jutro” sezonu 5 dr Will Halstead (Nick Gehlfuss) narusza podstawową poufność pacjenta, kiedy omawia leczenie z całkowicie świadomym i sprawnym pacjentem w przed dziewczyną mężczyzny, która następnie próbuje podejmować decyzje dotyczące jego zdrowia, do których nie ma prawa.

Inni fani uważają, że Chicago Med ma niebezpieczny problem z narkotykami

Oliver Platt strzałem w głowę

Komentator IMDb, Iouann_wallace, wyróżnił odcinek „Choices” z 2016 roku za scenę, w której dr Daniel Charles (Oliver Platt) popełnia faux pas w kwestii wydawania leków: „Doradca medyczny musi uważać na psychiatrę, który podaje niewłaściwe leki na chorobę afektywną dwubiegunową […] kiedy wspomniał o innych lekach, które pacjent próbował, cytował SSRI [selective serotonin reuptake inhibitors] które nie powinny być przepisywane na chorobę afektywną dwubiegunową, ponieważ wprowadzają osobę w stan maniakalny.”

RoswAlien_lady napisała również na IMDb, aby argumentować, że pozorna nieznajomość lekarzy z lekami – lub w tym przypadku ich nazwami – jest również dla niej problemem. „Nie uczą ich, jak wymawiać żargon medyczny w swoich wierszach… koleś powiedział metoklopramid i musiałem to powtórzyć sobie […]Podobnie, spostrzegawczy post Redditor na subreddicie serialu złapał dr Ethana Choi (Brian Tee) mieszającego swoją terminologię podczas natleniania pacjenta w debiutanckim odcinku sezonu 6 „Kiedy zaczęliśmy się zmieniać”, wyjaśniając, że dr Choi twierdził używać podtlenku azotu, kiedy chciał powiedzieć azotowy tlenek, mimo że oba są całkowicie różnymi gazami.

Więc chociaż te błędy prawdopodobnie nie wpłyną na prognozy, że „Chicago Med” pozostanie przy życiu i zdrowiu w przewidywalnej przyszłości, spowodowały, że niektórzy fani domagają się drugiej opinii, jeśli chodzi o dokładność medyczną.

Czy ten post był pomocny?