Skip to content

Mistrzostwa Świata w Katarze: Protesty i brak protestów kręcą się nad Anglią kontra Iranem, gdy FIFA unieważnia opaskę LGBTQ + i irańscy gracze odmawiają śpiewania hymnu narodowego

21 de listopad de 2022
GettyImages 1243602822

AKTUALIZACJA (5:00 czasu pacyficznego): Irańscy piłkarze stanowczo odmówili zaśpiewania hymnu narodowego, gdy rozpoczyna się mecz otwierający mistrzostwa świata z Anglią.

Niektórzy z tłumu zdawali się kpić podczas hymnu, który pojawił się na tle protestów w związku ze śmiercią Irańczyka Mahsy Aminiego w areszcie we wrześniu oraz w dniu aresztowania dwóch wybitnych irańskich aktorek. Większość personelu zaplecza również zdawała się odmawiać śpiewania.

Reprezentacja Iranu w piłce nożnej odmówiła zaśpiewania hymnu narodowego Iranu #FIFAWorldCup w solidarności z trwającymi protestami przeciwko reżimowi w Iranie. pic.twitter.com/K8A0z6lj9a

— Ashok Swain (@ashoswai) 21 listopada 2022 r

Protest irańskich kibiców – wygwizdanie własnego hymnu narodowego przed meczem z Anglią. #Katar2022 #iranie pic.twitter.com/3YN5V2y7BO

— Jonathan Swain (@SwainITV) 21 listopada 2022 r

Kibice Iranu z wiadomością przed otwarciem mundialu: pic.twitter.com/icJ8E250wN

— B/R Football (@brfootball) 21 listopada 2022 r

Anglia uklękła, gdy gra się rozpoczęła, wspierając ruch Black Lives Matter, protest, który drużyna narodowa Garetha Southgate robi od dwóch lat. Kapitan Harry Kane nie nosi opaski One Love, jednak po podjęciu w ostatniej chwili decyzji FIFA o przyznaniu żółtych kartek graczom, którzy noszą kontrowersyjną opaskę. Osiem innych narodów planowało nosić opaskę.

WCZEŚNIEJ: Możliwość protestu i braku protestu jest duża w związku z popołudniowym meczem Anglii z Iranem na Mistrzostwach Świata (5:00 PST).

Wszystkie oczy będą zwrócone na irańską drużynę piłkarską podczas hymnu narodowego kraju przed meczem, gdy w kraju szaleją protesty wywołane śmiercią 22-letniego Mahsy Amini w areszcie we wrześniu ubiegłego roku.

Piłkarz Ehsan Hajsafi został wczoraj pierwszym członkiem reprezentacji Iranu, który przemawiał podczas mistrzostw świata w Doha, najwyraźniej wspierając antyrządowe protesty w kraju. „Powinni wiedzieć, że jesteśmy z nimi. A my ich wspieramy. I solidaryzujemy się z nimi w sprawie warunków” – powiedział zawodnik AEK Ateny na konferencji prasowej.

W ciągu ostatnich kilku dni kapitan Iranu Alireza Jahanbakhsh odmówił potwierdzenia, czy jego drużyna zaśpiewa hymn narodowy. „Pytacie o hymn narodowy – to jest coś, co również musi zostać ustalone w drużynie, o czym już rozmawialiśmy i oczywiście wszyscy o tym mówią” – powiedział na konferencji prasowej w środę.

Gra ma miejsce po aresztowaniu dwóch wybitnych irańskich aktorek, Hengameh Ghaziani i Katayoun Riahi, według wielu raportów powołujących się dziś rano na media państwowe.

Publiczne protesty wywołane śmiercią Amini nie wykazują oznak osłabienia, gdy wkraczają w 10. tydzień. W ten weekend odbyły się protesty w kilku miastach w całym Iranie, pomimo ostrego stłumienia przez siły bezpieczeństwa.

Opaski i klęczenie

W międzyczasie Anglia, Walia i siedem innych krajów europejskich przygotowywało się do noszenia opaski OneLove, aby pokazać poparcie dla różnorodności i integracji w kraju, który kryminalizuje związki osób tej samej płci, ale FIFA powiedziała teraz, że gracze otrzymają żółtą kartkę, jeśli zostaną zauważeni w opaskach . Dziś rano dziewięć narodów ugięło się pod presją i wycofało swój mini-protest.

„Jesteśmy bardzo sfrustrowani decyzją FIFA, która naszym zdaniem jest bezprecedensowa” – czytamy we wspólnym oświadczeniu siedmiu związków piłkarskich, w tym angielskiej FA. W osobistym oświadczeniu FA dodała, że ​​czuje się „zdradzona” przez FIFA. Decyzja FIFA trafiła dziś rano na pierwsze strony gazet na całym świecie, podczas gdy zejście organów narodowych wywołało frustrację wielu w mediach społecznościowych.

Grupa powiedziała, że ​​dwa miesiące temu napisała do FIFA, informując ich o opasce, a organ zarządzający nie odpowiedział, więc tacy jak kapitan Anglii Harry Kane i Gareth Bale z Walii przygotowywali się do noszenia opasek.

Narody wcześniej wierzyły, że zostaną ukarane grzywną tylko wtedy, gdy będą nosić opaski i zaznaczyły, że chętnie przyjmą taką karę.

Odpowiadając, FIFA powiedziała, że ​​zamiast tego przyspieszyła kampanię No Discrimination, która miała rozpocząć się od ćwierćfinałów, a kapitanowie mogą teraz nosić opaski No Discrimination na czas trwania turnieju.

Menadżer reprezentacji Anglii, Gareth Southgate, powiedział również, że jego zawodnicy uklękną przed meczem, okazując wiarę w ruch Black Lives Matter – coś, co zespół robi od dwóch lat wraz z angielskimi drużynami z Premier League.

„Uważamy, że to mocne stwierdzenie, aby objechać świat, zwłaszcza młodych ludzi, aby zobaczyć, że integracja jest bardzo ważna” – powiedział Southgate. „Rozmawialiśmy o klęknięciu i czujemy, że powinniśmy”.

Jak dotąd nie ma sugestii, że reprezentacja Anglii zostanie ukarana za ukłucie kolanem.

Czy ten post był pomocny?