Skip to content

Kto grał Kathy Stabler w serialu Prawo i porządek: SVU?

11 de marzec de 2023
l intro 1678138478

Kathy Stabler w niebieskiej koszuli

Przez lata w „Law & Order: Special Victims Unit” pojawiało się i znikało mnóstwo postaci. Chociaż Olivia Benson (Mariska Hargitay) jest prawdopodobnie główną bohaterką serialu, widzowie dowiedzieli się również sporo o historii Elliota Stablera. Stabler, grany przez Christophera Meloniego, szybko wpada w złość, ale jego empatia i zamiłowanie do rozwiązywania przestępstw czynią z niego świetnego detektywa. Poza pracą jest niezwykle oddany swojej rodzinie, w tym matce Bernadette (Ellen Burstyn), żonie Kathy i pięciorgu dzieci.

Kathy Stabler w żaden sposób nie jest główną bohaterką, chociaż jej obecność dramatycznie wpływa na narrację. Jej istnienie jest często wymieniane jako główny powód, dla którego Elliot i Olivia nigdy nie próbowali się spotkać. Wzloty i upadki małżeństwa Elliota i Kathy to powracająca fabuła w całej serii. Mimo że para musiała stawić czoła wielu wyzwaniom, oddanie Kathy rodzinie nigdy się nie zmienia. Ta sama osoba gra Kathy Stabler od premiery serialu w 1999 roku, więc spójrzmy na aktora, który ją ożywia.

Isabel Gillies ożywiła Kathy Stabler

Isabel Gillies grała Kathy Stabler od jej wprowadzenia w pierwszym odcinku „Prawa i porządku: SVU” aż do tragicznej śmierci bohaterki w „Prawie i porządku: Przestępczość zorganizowana”. Jej śmierć skłoniła Elliota do powrotu z emerytury i rozpoczęcia pracy w grupie zadaniowej ds. Przestępczości zorganizowanej, niefortunny obrót wydarzeń, który kładzie podwaliny pod spin-off. Mimo że Kathy pojawiła się tylko w 32 odcinkach „Law & Order: SVU”, śmierć bohaterki wywołała falę negatywności skierowaną pod adresem Gilliesa. Jednak nie pozwoliła, by dramat fandomu ją dopadł.

„Chociaż kocham Mariskę i Chrisa, to czy ich postacie zakochiwały się w sobie, czy nie, nie było moim zmartwieniem” – powiedział wówczas Gillies (przez People). „Kiedy mnie pochowali, kontynuowałem swoje życie jako Isabel Gillies, mama, żona, gracz w mahjonga”.

Oprócz gościnnego występu w odcinku 1. sezonu „Seksu w wielkim mieście”, Gillies pojawił się w filmach takich jak „Metropolitan”, „Wishful thinking”, „Chocolate for Breakfast” i „The Girl Under the Waves”. Gillies jest także znakomitym autorem, napisał dwa wspomnienia, zatytułowane „Happens Every Day” i „A Year and Six Seconds”, a także powieść zatytułowaną „Gwiaździsta noc” i poradnik zatytułowany „Cozy: The Art of Arranging siebie na świecie”.

Jak się okazuje, Kathy Stabler nie jest jedyną postacią, którą Gillies zagrał w serii. Wcieliła się także w postać o imieniu Monica Johnson w odcinku „Prawo i porządek” z 1998 roku.

Czy ten post był pomocny?