Skip to content

Końcówka Westworld Sezon 4 Odcinek 4 Wyjaśniony

18 de lipiec de 2022
l intro 1657939398

Maeve Millay o ataku na Rechoboam

Pierwsze trzy odcinki 4 sezonu „Westworld”, choć nie pozbawione tajemnic i niespodzianek, były zdecydowanie prostsze niż poprzednie rozdziały. Zniknęły nieodgadnione skoki między osiami czasu i ciągła potrzeba, by widzowie kwestionowali, czy postać jest żywa czy martwa, gospodarz czy człowiek. Ale w sezonie 4, odcinku 4, „Utrata pokolenia”, showrunnerzy Lisa Joy i Jonathan Nolan wracają do zabawy z osiami czasu i łukami postaci, które zapętlają się i przecinają, aż wszyscy poczują zawroty głowy.

Kiedy ostatnio opuściliśmy Caleba Nicholsa (Aaron Paul) i Maeve Millay (Thandiwe Newton), był człowiekiem, a ona gospodarzem, ale oboje mieli kłopoty. Caleb został porwany przez gospodarza Charlotte Hale (Tessa Thompson) i jest jej więźniem w laboratorium treningu behawioralnego w nowym parku, a Maeve została pokonana przez gospodarza Williama (Ed Harris) w ostatniej z ich wielu walk. Odcinek 4 zaczyna się od ataku Maeve i Caleba na ufortyfikowany serwer zapasowy Rehoboam na odległej wyspie, gdzie Caleb otrzymuje coś, co wygląda jak śmiertelna rana postrzałowa.

Z nasionami wątpliwości mocno zasianymi, czy Caleb naprawdę żyje w rozmytych ramach czasowych, które są obecnie uważane za teraźniejszość, Joy i Nolan zabierają widzów z powrotem na krętą i dezorientującą przejażdżkę kolejką górską w ciemności, jaką często może być „Westworld”.

Charlotte wydaje się mieć przewagę

Podczas gdy Caleb leży na ziemi, krwawiąc, Maeve włamuje się do jego implantu limbicznego i pokazuje mu, jak może wyglądać dla niego wolne i szczęśliwe życie. To krótkie spojrzenie na Sublime, co jeszcze bardziej podnosi prawdopodobieństwo, że Caleb jest gospodarzem. Ale zanim otrzymamy odpowiedź, Caleb budzi się po ataku much, by znaleźć się w laboratorium behawioralnym z gospodarzem Charlotte Hale, która mówi mu, że zrobiła mu „Co ja zrobię wszystkim waszego rodzaju. mój zwierzak.” Staje się coraz bardziej jasne, że jej plany obejmują coś więcej niż tylko zastąpienie ludzi gospodarzami na szczycie hierarchii społecznej i wykonawczej, i że jest nastawiona na zemstę i chce wyciągnąć jak najwięcej bólu z rasy ludzkiej.

Charlotte mówi Calebowi, że teraz, gdy jej gospodarze zarządzają parkiem, może go użyć do schwytania i przekształcenia większej liczby ludzi w to, co mu zrobiła. „Gdy tu skończą, będą mieli na pamiątkę swoje rozpustne wspomnienia o swoich wyczynach i moich pasożytach” – mówi. „Witamy na wydarzeniu superrozrzutników stulecia; jesteś pierwszą falą. Powinno ci to schlebiać”. Mówi jej, że nie pozwoli swojej córce dorosnąć w świecie, który kontroluje, ale w tym momencie nie jest w stanie wykonać takiego połączenia.

Maeve rzuca gęstą mgłę na rzeczywistość Caleba

Maeve prowadzi ciężarówkę przemytnika

Maeve ponownie wpłaca Caleba za kaucją, tymczasowo wyłączając własne czujniki słuchowe i przejmując dźwiękową wieżę kontrolną, aby unieszkodliwić Williama i Charlotte. Jej wiedza na temat pętli oryginalnego parku pomaga jej, Calebowi i ich więźniarce Charlotte bezpiecznie poprowadzić ulice wypełnione kulami z broni gospodarzy i gości.

Caleb zostaje dźgnięty w bok podczas ich ucieczki, prawie symetrycznie naprzeciwko miejsca, w którym został postrzelony podczas ataku jego i Maeve na wyspę, z bronią, która rzekomo może tylko zaszkodzić gospodarzom. Gdy odjeżdżają, a on ponownie się wykrwawia, wracamy do następstw ich ataku na Rehoboam i widzimy, jak Caleb w szpitalu dochodzi do siebie po odniesionych obrażeniach. Maeve mówi mu, że tygodniami siedziała przy jego łóżku, a potem wyobraziła sobie, jak by to było, gdyby był wolny. „To było niezwykłe” – kontynuuje. „Chciałem, żebyś zrobił więcej niż tylko walczył o przetrwanie; chciałem, żebyś miał coś, o co warto walczyć”.

Wydaje się, że wyznaje Calebowi, że jego ostatnie wspomnienia, w tym jego żony Uwade (Nozipho McLean) i córki Frankie (Celeste Clark), są jej pomysłem, opartym na jej własnej zaginionej córce i wstrzykniętej do jego układu limbicznego, aby dać mu iluzja szczęśliwego życia. Jeśli naprawdę zginął od tego postrzału, jego istnienie od tego czasu stało się gospodarzem jej projektu.

Hale ujawnia 23-letni skok do świata pod jej kontrolą

Sprawdzenie wierności Calebowi i Charlotte Hale

Po ucieczce z parku Caleb i Maeve jadą do kamieniołomu w parku, by rozegrać ostateczną rozgrywkę z Człowiekiem w czerni. Podczas gdy Maeve i William wymieniają się ostrzałem, Caleb zabiera wciąż skutą kajdankami Charlotte do bunkra do rozbiórki, gdzie woła o pomoc. Pokonuje muchy w mózgu, które każą mu zastrzelić Maeve, i usuwa Williama, który szybko dochodzi do siebie po licznych ranach od karabinu i atakuje Maeve. Ale po raz kolejny Maeve wydaje się być co najmniej pół kroku przed swoimi przeciwnikami i wysyła wystarczającą ilość materiałów wybuchowych, by zabić ich obu i pogrzebać w gruzach. Caleb, bezpieczny w bunkrze, ale wciąż nadmiernie krwawiący, myśli, że jest bezpieczny, gdy widzi światła helikopterów wypełnione, jak przypuszcza, jego ludźmi, ale okazują się sługami Charlotte.

Następnie dziwnie pyta go, czy pamięta ten moment, a następnie otrzymujemy wielkie ujawnienie sezonu 4 do tej pory: Caleb został zabity przez jej żołnierzy tego dnia i teraz przechodzi kontrolę wierności w biurach Olimpiady. Mówi mu, że jest 278-tą wersją samego siebie żywiciela, był w fazie rozwoju od 23 lat iw tym czasie ona i jej pasożyty zawładnęły światem. Caleb ucieka przed wywiadem dotyczącym wierności, by znaleźć wszystkich ubranych w parkową czerń lub biel bohatera. Widzi, że Charlotte jest w stanie dowolnie zamrozić i wznowić funkcje motoryczne wszystkich – z pomocą gigantycznej wieży kontrolnej, która teraz wyłania się tuż przy krańcu wyspy Manhattan. Ale pod koniec „Generation Loss” jest więcej wielkich rewelacji.

Bernard i C osiągają cel swoich poszukiwań na pustyni

Bernard odkrywa Maeve

Kiedy ostatni raz opuściliśmy Bernarda (Jeffrey Wright), był on z agentem ruchu oporu, znanym tylko jako C, w poszukiwaniu na pustyni broni, którą znalazł podczas eksploracji magicznej opaski na głowę wszystkimi możliwymi ścieżkami wszechświata. Tymczasem C szuka swojego prawdopodobnie zmarłego ojca i ma nadzieję, że zostanie tam pochowany. Odkrywają tylko Maeve, ale Bernard wydaje się być przekonany, że jej martwe ciało jest jedyną bronią, jakiej potrzebują. Następnie czeka nas wielkie ujawnienie nr 2: C to tak naprawdę Frankie, córka Caleba.

Siła i wpływ Charlotte rosną wraz z rojem much, a park działa jak skuteczna ludzka pułapka, więc wydaje się być nie do powstrzymania. Ale połączenie wiedzy Bernarda, mocy Maeve i kolegów z ruchu oporu Frankie może stanowić ogromne wyzwanie. W jednej chwili litości okazywanej przez Lisę Joy i Jonathana Nolana prawie wszechwiedzący Bernard i prawie wszechmocna Maeve wydają się współpracować w tej samej linii czasu, co Charlotte i gospodarz Caleb. 23-letni skok czasu pasuje do obecnego wieku C i znacznie uprości sprawę, gdy zbliżamy się do zbliżającego się pojedynku Bernarda, Frankie i Maeve z Charlotte.

Najważniejszym pytaniem dotyczącym tej fabuły jest tylko to, dlaczego dawny teren parku jest teraz znany jako Zakazane Ziemie i jest zakopany pod stopami piasku. Czy gospodarze tam powstali jak ci w pierwotnym parku, a jeśli tak, to przeciwko Charlotte, gościom, czy obu?

Świat Christiny jest prawie na pewno wirtualny, ale kto go zbudował?

Maya i Christina wychodzą na zewnątrz?

Pojawiają się również pytania dotyczące trzeciego wszechświata przedstawionego w „Generation Loss”. Christina (Evan Rachel Wood) wydaje się mieć psychiczne powiązania łączące ją z Dolores i jakoś może zamanifestować postacie z gry wideo, które tworzy do pracy, w to, co uchodzi za jej prawdziwe życie. Albo ktoś wymyślił, jak sklonować człowieka na podstawie danych gospodarza, albo Christina, Maya (Ariana DeBose), a ich świat to tylko kolejna symulacja działająca gdzieś na serwerze. Jeśli to drugie jest prawdą, to kto zaprojektował świat, w którym żyją?

Mógłby to być raj zbudowany przez łagodną i bardziej optymistyczną Dolores. Nadal nie wiemy dokładnie, ile kopii siebie zrobiła, a po tak bolesnej pozornej śmierci pod koniec trzeciego sezonu może bardziej martwić się o życie szczęśliwe niż o sprawiedliwość dla swojego gatunku. Ich świat może być poligonem doświadczalnym stworzonym przez Maeve lub Charlotte przy użyciu postaci, które już dobrze znają, aby pomóc ocenić postęp, za którym podążają. Może to być nawet symulowany test nowego parku działającego na serwerach William’s Hoover Dam, z nieco zmodyfikowanymi fabułami, takimi jak przystojny Teddy Flood (James Marsden) zgarniający szminkę Christiny zamiast puszki zupy.

Teraz wszystkie światy pojawiają się pod kciukiem Charlotte

Mówi Charlotte Hale

Wracając do tego, w co wierzymy, że jest obecna rzeczywistość „Westworld”, Charlotte wydaje się najbardziej kontrolować i prawdopodobnie miałaby gdzieś kilka symulacji testowych, aby pomóc zacieśnić kontrolę nad ludzkością. Nowy Jork Christiny jest zbyt podobny do tego, w którym znajduje się Caleb, gdy na chwilę ucieka przed wywiadem dotyczącym wierności, by był zbiegiem okoliczności, łącznie z latarniami ulicznymi i innymi rozproszonymi urządzeniami zewnętrznymi, które wydają się przekazywać lub wzmacniać sygnały wieży dźwiękowej.

Tytuł odcinka, „Generation Loss”, jest pozostałością po czasach nagrań analogowych i odnosi się do obniżenia jakości z każdą wykonywaną kopią. Widzieliśmy tę samą degradację po zbyt wielu kopiach Jamesa Delosa (Peter Mullan), a Charlotte zwróciła uwagę Williamowi, że jego podstawowe motywacje sprawiły, że był stosunkowo łatwy do skopiowania. Bardziej złożone osobowości, takie jak Caleb, który jest teraz na swoim 278 egzemplarzu, okazały się trudniejsze. Możliwe również, że Caleb był hostowany przez Maeve po tym, jak zginął podczas ich ataku na wyspę Rehoboam, a teraz jest podwójnie hostowany przez Charlotte — pierwszy w świecie Westworld, który może przedstawiać wszelkiego rodzaju problemy ze stratą pokoleniową. Co to oznacza dla jego przyszłości — i ostatniej malejącej pozostałości ludzkości — dopiero nadejdzie.

Czy ten post był pomocny?