Skip to content

Kim jest w gorszym więzieniu niż Jimmy pod koniec lepiej zadzwoń do Saula

22 de sierpień de 2022
l intro 1661196219

Kim siedzi na sali sądowej

Zawiera spoilery do „Better Call Saul” sezon 6, odcinek 13 — „Saul Gone”

„Better Call Saul” narodził się z popiołów „Breaking Bad”. Jest kroniką sagi Jimmy’ego McGilla (Bob Odenkirk), który schodzi przez tożsamości Saula Goodmana i Gene’a Takovica, ale rola Rhei Seehorn jako Kim Wexler uczyniła ją równie ważną dla serialu, jak Odenkirk, zanim pojawił się „Better Call Saul” koniec. Niezdolność Kim i Jimmy’ego do istnienia jako para bez pozostawienia śladu martwych ciał i zrujnowanego życia za sobą dostarczyła większości głównych punktów fabularnych w „Better Call Saul”, który ostatecznie zakończył się zarówno jako prequel, jak i kontynuacja „Breaking Bad”. ”.

Lista ofiar morderstw z dwóch programów jest długa, ale najbardziej niszczycielską dla stanu psychicznego Kim i jej relacji z Jimmym był niewątpliwie Howard Hamlin (Patrick Fabian) w sezonie 6, odcinek 7, „Plan i wykonanie. ” Nie mogąc pogodzić się z pobytem z mężem, Kim opuszcza Albuquerque i swoją licencję prawniczą za sobą, by rozpocząć ponure życie na Florydzie, produkując katalogi i broszury online dla firmy dostarczającej tryskacze.

Po latach ukrywania się w Omaha jako menedżer Cinnabon Gene Takovic, Jimmy w końcu kontaktuje się z Kim, uruchamiając łańcuch złych decyzji, które ostatecznie doprowadzają go do aresztowania i zamknięcia na 86 lat. Podczas gdy jego przeznaczeniem jest spędzenie reszty swoich dni za dosłownymi kratami więziennymi, Kim ucieka przed długim ramieniem prawa, ale zostaje uwięziona w znacznie bardziej restrykcyjnym więzieniu, które sama stworzyła.

Życie Kim jest tak nudne, jak paleta kolorów używana do jego pokazania

Istnienie Kim na Florydzie – nakręcone w czerni i bieli, jak sceny Gene’a w Omaha – nie jest całkowicie pozbawione życia, ale z pewnością jest nudne i musi być torturą dla kogoś z jej inteligencją, popędem i głębią. Nie może nawet podjąć decyzji co do majonezu, zamiast tego zleca swojemu chłopakowi odzianemu w skarpetki i sandały, Glennowi, którego gra Alvin Cowana, który doskonale zapomina. Światło w jej oczach, które błyszczało, gdy planowała drobną krzątaninę w barze z Jimmym lub rozmawiała z jednym z jej klientów obrony publicznej, zniknęło, zastąpione pustym spojrzeniem, którego potrzebuje, by odeprzeć wspomnienia morderstwa Howarda i jej utraconego życia w Nowym Meksyk.

Podczas gdy Gene utknął w biurze ochrony centrum handlowego, rozmawiając o futbolu w Nebrasce, starając się pozostać incognito trochę dłużej, Kim jest uwięziona w pułapce och i aachach nad jajkami w kolorze na Florydzie Uniwersytetu Stanowego podczas weekendowego grilla z tymi samymi trzema osobami, z którymi je lunch w pracy w ciągu tygodnia. W swojej najlepszej formie Kim była najjaśniejszym światłem w większości pomieszczeń, intelektualnie, etycznie i psychospołecznie. Na Florydzie zamknęła swoje emocjonalne i akademickie inteligencje w nieprzeniknionym pudełku, zakopała je i zjadła klucz wraz z sałatką z tuńczyka Miracle Whip.

Duch jego brata Chucka prawdopodobnie szepnął Jimmy’emu do ucha

Jimmy i Chuck w cieniu

Trójtwarzowa postać Boba Odenkirka była ustami serialu, ale Kim Wexler był jego sercem i duszą. Światło w jej oczach rozbłysło światło we własnym spojrzeniu Jimmy’ego i jest oczywiste, że poszedłby za nią w dowolnym kierunku, który uznałaby za najlepszy dla nich. To jej reakcja na jego wezwanie sprowadza go na ścieżkę rozrachunku i wszystko, co robi od momentu wejścia do budki telefonicznej, aż do jego przemówienia na sali sądowej „Przyjdź do Jezusa” w „Saul Gone” ma na celu odzyskanie jej uwagi i zadośćuczynienie za jego grzechy.

Po raz pierwszy w obu seriach schodzi z marnego piedestału, który zbudował, by wydostać się z cienia swojego starszego i obiektywnie bardziej odnoszącego sukcesy brata, Chucka (Michael McKean). Gdy paranoja Gene’a Takovica i arogancja Saula Goodmana znikają, Jimmy McGill wślizguje się z powrotem i pokazuje, że jest jedyną z trzech postaci zdolną do autorefleksji. Otrzymuje odkupienie w sposób, w jaki niewielu mieszkańców wszechświata Gilligan-Gould Albuquerque kiedykolwiek zrobiło, uczciwie przyznając się do swoich wykroczeń, chroniąc Kim przed wszelkimi dalszymi zmartwieniami prawnymi i płacąc dudziarzowi.

Nawet za kratkami Jimmy wydaje się mieć wszystko ustawione na swój sposób

Kim i Jimmy w więziennej sali wizyt

W więzieniu Jimmy znów staje się sobą, zachowując przy tym łupy z bycia Saulem. Jest celebrytą ze względu na swoją reputację pomagania uciskanym i prawdopodobnie wykorzysta swoją wiedzę prawniczą, aby pomóc niektórym współwięźniom. Kim nie jest otoczona płotami i drutem kolczastym, ale jako dziecko – w jej przypadku czysto emocjonalnym – żyje życiem dorosłego, uwięziona we własnym „Zakręconym piątku”. Gdzieś pod tym pustym spojrzeniem mieszka prawdziwa Kim Wexler, ale trudno będzie ją odkopać.

W wywiadzie dla AMC.com, Rhea Seehorn powiedziała: „[Kim] to powłoka osoby, która po prostu nie chce być już oglądana. Chce być po prostu szara, wtapiać się i znikać… Stworzyła tę inną postać i zdecydowała: „To wszystko, co dostaję w życiu. To wszystko, co dostaję. Nie można mi ufać w podejmowaniu decyzji. Nie można ufać, że jestem liderem. Nie można mi ufać, że osądzam rzeczy. Muszę tylko jechać samochodem dokładnie z maksymalną prędkością i trzymać głowę nisko, zarabiać na przyzwoite życie, mieć wystarczająco miłych przyjaciół, wystarczająco miłego chłopaka i układać puzzle, i na to zasługuję”.

Odnalezienie siebie zajmie Kim więcej niż przyznanie się do winy i wyrok więzienia

Kim w bezpłatnej klinice prawniczej

Teraz, gdy uniknęła kary ze strony systemu prawnego i prawdopodobnie pozwu cywilnego od Cheryl Hamlin (Sandrine Holt), Kim wciąż ma własną drogę do odkupienia. Wolontariat w bezpłatnej klinice prawniczej to pierwszy krok, a gdzieś dalej istnieje możliwość, że nawet ponownie zostanie pełnoprawnym prawnikiem, niezależnie od tego, czy wróci do Albuquerque, czy zostanie na Florydzie. Ale nawet jeśli uda jej się znaleźć drogę powrotną na szeroko otwartą granicę, którą praktykowanie prawa może być dla nowej Kim Wexler, nadal będzie emocjonalnie ograniczona swoimi uczuciami do Jimmy’ego.

Seehorn powiedział AMC.com: „Moim zdaniem zdecydowanie nie jest to ostatni raz, kiedy go zobaczy… Myślę, że absolutnie spróbuje wymyślić, jak skrócić jego wyrok! Nie wiem, czy są będzie żyć długo i szczęśliwie, ale myślę, że go kocha i myślę, że zamierza mu pomóc, ale w górę i w górę. Najmądrzejszy moment Kim w całej serii nadszedł, gdy powiedziała Saulowi: „Jesteśmy źli dla wszystkich wokół nas. Inni ludzie cierpią z naszego powodu”. Bez względu na to, co wyobrażamy sobie dla Kim poza „Saul Gone”, nigdy nie uwolni się od konfliktu między jej miłością do Jimmy’ego a świadomością, jak destrukcyjne może być ich partnerstwo.

Największą nadzieją Kim jest wyrwanie się z monochromatycznej egzystencji

Kim i przyjaciele jedzą lunch

Kim zmieniła się na zawsze w chwili, gdy zobaczyła, jak kula przeszła przez czaszkę Howarda, i bez względu na to, czy porzuci każdy ostatni skrawek swojego starego życia, czy powoli odzyska jego fragmenty, już nigdy nie będzie taka sama. Zniknęła tequila Añejo, tajskie jedzenie na wynos i lody z miłością jej życia, zastąpione randkami z sieciowych restauracji i stylem życia z myciem-płukaniem i powtarzaniem z Panem Cokolwiek. Jimmy dostaje tylko desery — choć może nie lody z kawałkami miętowej czekolady, o które prosił — i może spać spokojnie w nocy, wiedząc, że jest tam, gdzie jego miejsce. Niedługo znajdzie prawdziwego Jimmy’ego McGilla w tym więzieniu, jeśli jeszcze tego nie zrobił.

Droga Kim do siebie będzie długa i kręta, a ona nie będzie mogła poruszać się nią tak szybko, jak Jimmy na swojej. Najpierw będzie musiała zmyć to płaskie spojrzenie z oczu i być może jej praca wolontariacka w tym pomoże. Ale samo to nie rozwiąże jej problemu z Jimmym. Jest mało prawdopodobne, że kiedykolwiek będzie w stanie całkowicie odciąć go od swojego życia, ale byłoby głupio, gdyby poświęciła swoje dni na uwolnienie go po dziurze, którą wykopał swoją samooskarżającą przemową w sądzie. Niezależnie od tego, czy zobaczy go ponownie, prawdopodobnie jedyne, na co może liczyć, to przywrócenie swojej egzystencji na tyle wigoru, by usprawiedliwić fotografowanie go w kolorze.

Czy ten post był pomocny?