Skip to content
TV

Kim dokładnie jest Anto Kreegyr w Andorze i dlaczego jest tak ważny?

16 de listopad de 2022
l intro 1668634615

Anto Kreegyr w postaci hologramu

„Andor” może nie gromadzi wielu widzów, ale wciąż jest jednym z najwyżej ocenianych tytułów „Gwiezdnych wojen”, które ukazały się w ostatnich latach – w tym zarówno filmów, jak i programów telewizyjnych (według Forbesa). Dla fanów „Gwiezdnych wojen” jednym z największych atutów „Andora” jest to, że daje nam wgląd w okres, który nie był szeroko omawiany w poprzednich mediach „Gwiezdnych wojen”: czas między upadkiem Republiki a formalnym początkiem Sojuszu Rebeliantów, który miał obalić Imperium Galaktyczne.

Zaufanie jest głównym tematem pierwszego sezonu. W tym czasie galaktyka jest pełna frakcji, które sprzeciwiają się Imperium, ale też niekoniecznie sobie ufają. Jest grupa, która stanie się Sojuszem Rebeliantów, na czele której stoją Luthen Rael (Stellan Skarsgård) i Mon Mothma (Genevieve O’Reilly). Są też partyzanci, na czele których stoi Saw Gerrera (Forrest Whitaker), a także Kongres Separatystów, ruch oporu Ghorman i setki niezależnych grup partyzanckich.

Gdy Cassian Andor (Diego Luna) porusza się po tym zdradzieckim i czasami zagmatwanym świecie, jedno nazwisko wciąż pojawia się: Anto Kreegyr. Chociaż nie pojawił się jeszcze osobiście na ekranie, nadal jest główną postacią w sezonie 1.

Anto Kreegyr podkreśla podziały w powstającym ruchu oporu

Jak widzimy w odcinku 11, „Córka Ferrixa”, Anto Kreegyr jest dużym, brodatym mężczyzną, który przewodzi grupie 30 bojowników o wolność. Przez cały sezon 1 Kreegyr planował nalot na imperialną bazę zlokalizowaną na planecie Spellhaus. Ale Kreegyr ma również powiązania z Wojnami Klonów. We wcześniejszym odcinku, kiedy Luthen zasugerował, aby Saw połączył siły z Kreegyrem, Saw stanowczo odmówił, twierdząc, że Kreegyr jest członkiem Konfederacji Separatystów. Chociaż Konfederacja i partyzanci Sawa mają ten sam cel, jakim jest przeciwstawienie się imperium, mieli bardzo różne sposoby, aby tam dotrzeć.

Podczas Wojen Klonów Konfederacja Separatystów oderwała się od Republiki Galaktycznej. Została założona przez hrabiego Dooku (Christopher Lee), wspierana przez potężne korporacje handlowe i opierała się na armii droidów. Po upadku Republiki i powstaniu Imperium, Imperium wchłonęło większość Separatystów, z wyjątkiem garstki oporów, takich jak komórka Kreegyra (za Star Wars Wiki). Tymczasem Saw pochodzi z planety Onderon, którą Konfederacja próbowała kiedyś podbić. Podczas walk Konfederacja zniszczyła rodzinę Sawa. Dlatego Saw tak bardzo sprzeciwia się współpracy z Kreegyrem, przynajmniej na początku.

Sytuacja Kreegyr to tylko jeden z przykładów niezliczonych punktów tarcia w powstającym Sojuszu Rebeliantów. Powstanie Imperium stworzyło sojuszników z byłych wrogów i nic dziwnego, dlaczego Rebelianci potrzebują tak dużo czasu, aby oderwać się od ziemi.

Jak Anto Kreegyr pasuje do pierwszego sezonu Andora

Widział, jak Gerrera kłócił się z Luthenem Raelem

Pierwsza wzmianka o Anto Kreegyr pojawia się w odcinku 8, kiedy Dedra Meero (Denise Gough) informuje swojego przełożonego w Cesarskim Biurze Bezpieczeństwa, Partagaza (Anton Lesser), że schwytała pilota, który przewoził zaopatrzenie dla Kreegyr na planecie Kafrene (jest to również planeta, na której Andor spotyka swojego kontaktowego Tivika w filmie „Łotr 1: Gwiezdne wojny – historie”). Meero odkrywa, że ​​Kreegyr planuje nalot na imperialny obiekt energetyczny na planecie Spellhaus. To stawia Imperium na tropie Kreegyra. W tym momencie imperialiści mają problem z odróżnieniem od siebie różnych antyimperialnych frakcji. Nie są pewni, czy Kreegyr to ten sam operator, który wcześniej dokonał napadu na Aldhani w pierwszym sezonie „Andor”, ale wiedzą, że zbliża się nalot na Spellhaus i zastawili na niego pułapkę.

Luthen dowiaduje się o pułapce od swojego szpiega wewnątrz ISB, Lonniego Junga (Robert Emms). Następnie dowiaduje się od Saw, że sukces napadu na Aldhani sprawił, że Saw zmienił zdanie na temat współpracy z Kreegyrem. Teraz Saw chce dołączyć do rajdu Kreegyra. Aby uratować życie Sawa, Luthen jest zmuszony ujawnić, że ma źródło w ISB – co oczywiście sprawia, że ​​naturalnie paranoiczny Saw zastanawia się, czy Luthen ma również źródło w partyzantach. Luthen nie, przynajmniej nic o tym nie wiemy. Ale to kolejny przykład nieodłącznej nieufności między sojusznikami, którzy są zmuszeni do współpracy.

Ostatecznie Saw zgadza się nie pomagać Kreegyrowi i skazuje go na swój los. Być może nigdy nie zobaczymy Kreegyra na żywo, ale mimo to był ważną częścią sezonu 1.

Czy ten post był pomocny?