Skip to content
TV

Kanon Gwiezdnych Wojen jest już bez znaczenia i to dobrze

14 de czerwiec de 2023
l intro 1686671300

Ekskluzywna opinia

Ahsoka staje twarzą w twarz z Inkwizytorem

Kiedy George Lucas sprzedał „Gwiezdne wojny” Disneyowi w 2012 roku, nowi właściciele zadeklarowali duże zmiany w ekspansywnym kanonie serii. Niezliczone powieści, gry wideo i komiksy spin-off, które składały się na stary „Rozszerzony wszechświat”, zostały zepchnięte na bok i zdegradowane do nowej, niekanonicznej osi czasu zwanej „Gwiezdne wojny” Legendy. To utorowało Disneyowi drogę do ustanowienia własnego oficjalnego porządku wydarzeń bez konieczności zmagania się z setkami pobocznych projektów.

Chociaż wielu długoletnich fanów opłakiwało utratę tych ukochanych historii, plan miał pewien sens. W ciągu dwóch dekad między wydaniem „Heir to the Empire” a przejęciem Disneya, Lucasfilm wydał oszałamiającą ilość materiałów uzupełniających obejmujących tysiące lat galaktycznej historii. Były klony Ciemnej Mocy, najeźdźcy z kosmosu w stylu Clive’a Barkera i więcej duchów Sithów, niż można zliczyć. Luke Skywalker ożenił się i sklonował, a Chewbacca został zabity przez księżyc. Podsumowując, oś czasu Legends to mieszanka, a Disneyowi trudno byłoby połączyć to wszystko w spójny sposób.

Ale teraz jesteśmy dekadą w wielkim eksperymencie Disneya „Gwiezdne wojny”, a nowy kanon, który firma ustanowiła w 2012 roku, jest już bez znaczenia. Dzięki tej samej starej marce retconningu i brakowi twórczej konsekwencji, oficjalna oś czasu stała się równie zagmatwana, jak Expanded Universe. I o dziwo, na dłuższą metę może to być dokładnie to, czego „Gwiezdne wojny” potrzebują.

Kanon Gwiezdnych wojen Disneya zaczął sobie zaprzeczać

Pozornie celem Disneya, który wyczyścił kanon „Gwiezdnych wojen” (z wyjątkiem sześciu filmów George’a Lucasa i „Wojen klonów”), było uproszczenie sprawy. The Expanded Universe miało zbyt wiele historii od zbyt wielu pisarzy i za mało nadzoru. A przynajmniej taka była myśl przewodnia. Ale teraz, po 10 latach, Disney padł ofiarą tego samego dylematu.

Weźmy „Opowieści Jedi”, krótkometrażowy spin-off Disney+ do „Wojen klonów”, którego reżyserem jest animowany maestro „Gwiezdnych wojen”, Dave Filoni. To wspaniała seria, która wypełnia luki zarówno dla Ahsoki Tano, jak i hrabiego Dooku, śledząc ich podobne, ale przeciwne ścieżki. Epizody Ahsoki szczegółowo opisują, w jaki sposób dołączyła do buntu Baila Organy po ukryciu się w następstwie Rozkazu 66. Dooku wyjaśnia, że ​​​​nadal był praktykującym Jedi podczas wydarzeń z „Mrocznego widma”.

To wszystko dobrze, z wyjątkiem faktu, że obie historie są bezpośrednio sprzeczne kanon powieści Disneya. Audiobook „Dooku: Jedi Lost” z 2019 roku twierdzi, że Dooku opuścił zakon wiele lat wcześniej, a powieść „Ahsoka” z 2016 roku opowiada wyraźnie inną wersję ścieżki tytułowego bohatera do Rebelii. Te nieścisłości można odczytywać po prostu jako różne wersje tych samych historii, co jest w porządku, ale przede wszystkim podważa cały sens wyznaczania kanonu. Nawet w erze Disneya jasne jest, że teksty pisane nie mają tyle wody, co filmy i programy.

Wiele historii z Gwiezdnych Wojen po prostu nie ma sensu razem

Cassian Andor leci na Rono

Poza jawnym powtórzeniem materiału kanonicznego przez franczyzę, „Gwiezdne wojny” są trochę bałaganem tonalnym. Kiedy porównuje się dwa programy, takie jak „Rebelianci” i „Andor”, które oba mają miejsce w tym samym punkcie na osi czasu i oba obejmują wczesne dni Sojuszu Rebeliantów, czasami można odnieść wrażenie, że istnieją w różnych wszechświatach. W pierwszym przypadku Imperium jest złym, ale karykaturalnym (dosłownie) reżimem, któremu (prawie) zawsze udaje się wymknąć bohaterom. W drugim, różne aspekty faszystowskich rządów są rozbite i szczegółowo przeanalizowane, tworząc naprawdę przerażający obraz tego, jak wygląda życie pod imperium.

Powód tej różnicy jest oczywisty: „Rebelianci” to kreskówka dla dzieci, a „Andor” zdecydowanie nią nie jest. Obydwa Móc współistnieją w tym samym kanonie po prostu dlatego, że mają miejsce w różnych zakątkach galaktyki, co można wykorzystać jako wyjaśnienie, dlaczego surowość rzeczy jest tak różna w każdym z nich. Ale mimo to nie ma wątpliwości, że te dwa programy wydają się niespójne ze sobą, gdy przyjrzysz się uważnie.

I to jest w porządku! „Gwiezdne wojny” zawsze były dla dzieci. Nigdy, przenigdy nie będzie dla dzieci. Ale ponieważ Disney stara się teraz zróżnicować rodzaj treści w serii, otrzymujemy również historie, które są przeznaczone dla różnych odbiorców. Ta różnorodność jest jedną z mocnych stron serii, ale nadal sprawia, że ​​surowość kanonu wydaje się nieco mniej ważna.

Współczesny kanon Gwiezdnych Wojen wciąż wraca do Rozszerzonego Wszechświata

Wielki admirał Thrawn patrzy

Być może najbardziej dziwaczną i, szczerze mówiąc, zabawną zagadką kanonu „Gwiezdnych wojen” Disneya jest to, że najczęściej czerpał swoje największe pomysły ze starego Rozszerzonego Wszechświata. Klonowanie Palpatine’a, tajemnicze imperium cieni, wielki admirał Thrawn, mroczni żołnierze, nowy Zakon Jedi, syn księżniczki Lei i Hana Solo przechodzący na ciemną stronę – wszystkie te główne wątki są wyrwane prosto z książek Timothy’ego Zahna lub stare komiksy „Gwiezdne Wojny”, sagę Yuuzhan Vongów lub jakąś grę wideo. Przez tyle energii i czasu, ile Disney poświęcił na wymazanie tego wszystkiego z kanonu, legenda Legends nigdy tak naprawdę nie opuściła rdzenia serii „Gwiezdne wojny”.

I znowu, to była dobra rzecz częściej niż nie. W starej UE są naprawdę świetne pomysły i fantastyczne postacie. Dekanonizując go, Lucasfilm był w stanie wybrać, które fragmenty zachować. Ale jednocześnie używanie tak wielu historii Legends utrudnia Disneyowi całkowite odrzucenie starego kanonu. Kontynuując wyciąganie rzeczy z niekanonicznych tekstów, firma subtelnie zachęca fanów do dalszego angażowania się w UE. Z pewnością są ludzie, którzy po raz pierwszy wybrali „Heir to the Empire” po tym, jak wypuszczono zwiastun „Ahsoka”. Jeśli wciąż w kółko opowiadamy te same historie, czy to naprawdę ma takie znaczenie, co nazywamy kanonem, a co nie?

Gwiezdne Wojny powinny całkowicie zignorować ideę kanonu

Jedi przygotowuje się do bitwy

Między niekonsekwencjami tonalnymi, jawnym retconingiem i ciągłym bieżnikowaniem starych historii UE, „Gwiezdne wojny” Disneya są dalekie od doskonałego przykładu kanonicznej czystości. A ponieważ franczyza wciąż się powiększa, problem ten będzie tylko narastał. Dlatego Lucasfilm powinien całkowicie odrzucić ideę kanonu i przyjąć to, czym zawsze były „Gwiezdne wojny”: piękną, niechlujną mieszanką z historiami wszelkiego rodzaju i dla wszystkich grup wiekowych.

Teraz jest po prostu zbyt wiele do śledzenia — zbyt wiele programów Disney+, komiksów Marvel „Gwiezdne wojny”, kanonicznych gier wideo i powieści typu spin-off. Jest za dużo postaci pobocznych. Jest zbyt wiele epok. Obiecujący prawdziwy kanon w obliczu wszystkiego, co tylko zachęci do kontroli i doprowadzi do rozczarowania wśród fanów, którym naprawdę zależy. Dla wszystkich innych franczyza byłaby bardziej dostępna, gdyby porzuciła fasadę posiadania jakiejś wielkiej, nadrzędnej osi czasu.

Widzieliśmy już przebłyski tego, jak mogłyby wyglądać „Gwiezdne wojny” – mniej poważny, bardziej kreatywny wszechświat pełen możliwości. „Star Wars: Visions” to jeden z najbardziej uznanych projektów wydanych pod szyldem Disneya, a żaden z jego odcinków antologii nie jest choćby w najmniejszym stopniu kanonem. Wyobraź sobie, jakie ekscytujące historie otrzymalibyśmy, gdyby cała seria przyjęła takie podejście; gdyby „Gwiezdne wojny” były wszechświatem, w którym wszystko było w pewnym sensie prawdą, ale tylko kilka wybranych głównych historii było niepodważalnych ponad wszelką wątpliwość.

Czy ten post był pomocny?