Skip to content

Joe Biden ostrzega przed ciągłą dewastacją, gdy huragan Ian ląduje w Karolinie Południowej

30 de wrzesień de 2022
GettyImages 1243604776

AKTUALIZACJA, PIĄTEK, 10:17 CET: Prezydent Joe Biden ostrzegł, że huragan Ian nadal stanowi zagrożenie, ponieważ ponownie się wzmocnił i w piątek wylądował w Karolinie Południowej.

„Proszę wysłuchać wszystkich ostrzeżeń i wskazówek od lokalnych urzędników i postępować zgodnie z ich instrukcjami” – powiedział Biden z Białego Domu.

Według National Hurricane Center huragan wylądował w pobliżu Georgetown, SC o godzinie 14:05 czasu wschodniego, przy maksymalnych ciągłych wiatrach o prędkości 85 mil na godzinę.

Biden powiedział, że zniszczenia spowodowane huraganem na Florydzie „prawdopodobnie będą zaliczane do… najgorszych w historii narodu”.

„Wszyscy widzieliście w telewizji domy i nieruchomości zniszczone. Odbudowa zajmie miesiące, lata”.

Według CNN w wyniku huraganu zginęło co najmniej 25 osób, podczas gdy zdjęcia lotnicze pokazują ogromne fragmenty domów i firm zniszczonych w Fort Myers Beach.

Biden powiedział, że „serce Ameryki dosłownie pęka”, gdy sieci i lokalne stacje pokazały obrazy zniszczenia.

Powiedział, że 117 osób w południowo-zachodniej Florydzie zostało uratowanych przez urzędników federalnych i stanowych. Opowiedział o rozmowie, którą odbył z dowódcą porucznika Straży Przybrzeżnej Christopherem Hooperem, który opowiadał o uratowaniu 94-letniej kobiety, która została wciągnięta do helikoptera, a także o uratowaniu miesięcznego dziecka.

Powiedział również, że 44 000 pracowników użyteczności publicznej zostało rozmieszczonych w celu przywrócenia władzy w stanie.

WCZEŚNIEJ, CZWARTEK, 9:59 CET: Prezydent Joe Biden powiedział, że huragan Ian „może być najbardziej śmiercionośnym huraganem w historii Florydy”.

„Liczby są nadal niejasne, ale słyszymy wczesne doniesienia o tym, co może oznaczać znaczną utratę życia”, powiedział podczas wizyty w siedzibie FEMA.

Miliony są bez prądu w państwie, a władze informują o licznych próbach ratowania mieszkańców przed powodzią. Burza uszkodziła również mosty w Fort Myers na Florydzie, a gubernator Florydy Ron DeSantis powiedział dziennikarzom, że „patrzysz na burzę, która zmieniła postać znacznej części naszego stanu”, według Orlando Sentinel.

Później powiedział, że Wyspa Sanibel „została dotknięta prawdziwie biblijną falą sztormową. Zmył drogi. Zmył struktury… Zidentyfikowano wiele osób i bezpiecznie wywieziono je z wyspy”.

Dziennikarze w czwartek rozrzucili po całym stanie, aby uchwycić zakres szkód. Wiele sieci skupiało się na Fort Myers, gdzie niektórzy z tych, którzy pozostali podczas huraganu, sądzili, że burza uderzy dalej na północ, w Tampa. Zamiast tego ich społeczności znalazły się w centrum burzy i jej fali.

Randi Kaye z CNN przeprowadziła wywiady z niektórymi mieszkańcami parku przyczep kempingowych, których własność została zniszczona przez powódź. — Nie wiedzą, od czego zacząć — powiedziała, mając w tle porozrzucane szczątki. Jedna z mieszkanek, która przeprowadziła się w te okolice rok temu, powiedziała jej, że „wszystko jest zalane. Wszystko jest zrujnowane. Chwyciliśmy, co mogliśmy. Nie sądziliśmy, że będzie tak źle”.

„Nigdy wcześniej nie widziałem burzy, która spowodowała tak wiele szkód na tym obszarze” – powiedział później burmistrz Fort Myers Kevin Anderson w wywiadzie telefonicznym dla sieci, która wyświetlała obrazy zniszczenia z lokalnej stacji nadawczej.

Sieci pokazywały obrazy całych dzielnic z rozległymi zniszczeniami. Jedna z kobiet opisała NBC News, jak chroniła swojego sparaliżowanego męża, przywiązując go do łóżka szpitalnego i przykrywając poduszkami i plastikowymi torbami, a także ubierając go w kamizelkę ratunkową. – Był przerażony – powiedziała ze łzami w oczach. „Nie byłem tam, żeby go pocieszyć. Ukrywałem się. Byłem tchórzem. Ukrywałem się pod stołem”.

WINK-TV w Fort Myers przeniósł się na Facebooka i inne portale społecznościowe po tym, jak na stacji wysiadło zasilanie. Zalane zostało całe piętro. Meteorolog Dylan Federico opublikował na Twitterze niszczycielskie zdjęcia przedstawiające zniszczenia. „Fort Myers Beach zniknął” – napisał.

David Muir zakotwiczy Dzisiejsze wiadomości ze świata z Florydy w czwartek wieczorem, aby omówić szkody spowodowane huraganem Ian i trwające zagrożenie burzą.

Lester Holt z NBC Nightly News zakotwiczył ze stanu w środę, a Norah O’Donnell zaczęła zakotwiczać ze stanu Sunshine we wtorek.

„Wiemy, że wiele rodzin cierpi, wiele cierpi dzisiaj, a cały nasz kraj cierpi wraz z nimi” – powiedział Biden w swoich uwagach w FEMA.

WCZEŚNIEJ, ŚRODA, GODZ. 12:43 CET: Huragan Ian wylądował jako „niezwykle niebezpieczny” huragan kategorii 4 na południowo-zachodnim wybrzeżu Florydy, poinformowało National Hurricane Center w środę po południu.

Według Washington PostHuragan Capital Weather Gang, o wietrze 150 mil na godzinę, jest piątym najsilniejszym, który uderzył w USA w historii.

Huragan Ian: pełne pokrycie terminu

„Wspaniale jest patrzeć w najbardziej przerażający sposób”, powiedział Bill Weir z CNN z Punta Gorda na Florydzie, na widok palm i słupów energetycznych smaganych wiatrem.

Huragan wylądował w pobliżu Cayo Costa na Florydzie.

Mike Bettes z Weather Channel zamieścił nagranie przedstawiające falę sztormową w Fort Myers Beach na Florydzie.

*RZADKO* widok z pierwszej osoby na falę sztormową. Ten aparat znajduje się 6 stóp nad ziemią na Estero Blvd w Fort Myers Beach na Florydzie. Nie wiem, jak długo jeszcze działa. Zobaczysz to tylko na żywo@kanał pogodowy #Ian pic.twitter.com/WwHtvgVxjY

— Mike Bettes (@mikebettes) 28 września 2022

WCZEŚNIEJ, ŚRODA: Wieczorne wiadomości CBS prezenterka Norah O’Donnell ponownie poprowadzi transmisję z Florydy w środę, gdy sieci wysyłają personel do Sunshine State, aby relacjonować huragan Ian.

NBC Nightly News kotwica Lester Holt również będzie kotwicą ze stanu dzisiejszego wieczoru. ABC Dzisiejsze wiadomości ze świata prezenter David Muir będzie w Nowym Jorku, ale te plany mogą się zmienić. Wszystkie sieci wysłały na ziemię korespondentów i meteorologów.

We wtorek O’Donnell, zakotwiczając się z Tampy, powiedział widzom: „Floryda jest dziś na krawędzi stanu, ponieważ przygotowuje się na to, co może być największą burzą od lat”.

Zbliżający się huragan, który ma wylądować w środę, zakłócił harmonogramy. Sieci myślały, że większość relacji w środę będzie poświęcona kolejnemu przesłuchaniu komisji 6 stycznia, ale zostało to przełożone we wtorek z powodu skupienia się na burzy.

W środę w CNN, kotwica Johna Bermana, w raczej spokojnej Tampie, ostrzegł o wielu godzinach zbliżającego się deszczu, nawet gdy prognozy przewidują teraz, że huragan wyląduje około 100 mil na południe.

Oczekuje się, że huragan uderzy w stan w połowie lub późnym popołudniem, a Berman powiedział widzom, że przy obecnej intensywności 155 mil na godzinę, tuż poniżej burzy kategorii 5, byłby to „jedną z najpotężniejszych burz, jakie kiedykolwiek powstały. na ląd w Stanach Zjednoczonych”.

José Díaz-Balart zakotwiczył swój program MSNBC z Bradenton na Florydzie, a wśród tych, z którymi rozmawiał, była korespondentka Kerry Sanders, która relacjonowała huragan Andrew w 1992 roku, relacjonując z Punta Gorda, w centrum miejsca, w którym spodziewana jest burza.

Sanders ostrzegał przed falą sztormową. „Nie można grać na tego rodzaju przewidywaniach, ponieważ naprawdę trudno je określić” – powiedział.

Fox News Channel opublikował aktualizacje ze swojej usługi przesyłania strumieniowego Fox Weather, jako korespondent Steve Harrigan w hrabstwie Charlotte na Florydzie, ostrzegając również o gwałtownym wzroście. Wśród porywistych wiatrów powiedział, że huragan „nasilił się dramatycznie i myślę, że zaskoczył wielu ludzi”. Ostrzegł też, że jest już za późno na ewakuację, biorąc pod uwagę trudności w pokonywaniu mostów. Kanał planuje przedłużyć Fox News @ Night z Trace Gallagher o godzinie 23:00 ET, wpadając na Gutfelda!, i będzie symulować Fox Weather od 1:00 do 4:00. Aktualizacje są również oczekiwane podczas programowania sieci w godzinach największej oglądalności.

Prezydent Joe Biden na środowym spotkaniu obiecał wsparcie dla państwa. „Będziemy tam na każdym kroku: to jest moje absolutne zaangażowanie w stan Floryda”.

Więcej w przyszłości.

Czy ten post był pomocny?