Skip to content

Jak bohater „Wild Life”, Kris Tompkins, przezwyciężył smutek, aby osiągnąć coś niesamowitego dla planety

23 de kwiecień de 2023
Wild Life poster art

Para filmowców, Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy Chin, zasłynęła z tworzenia filmów dokumentalnych o ludziach, którzy dokonują rzeczy nie do pomyślenia – wspinacz bez liny Alex Honnold w nagrodzonym Oscarem Darmowe sololub nurków Ratunek który wbrew wszelkim przeciwnościom uratował grupę tajskich dzieci uwięzionych w zalanej jaskini.

Tak się składa, że ​​bohaterami ich najbardziej znanych filmów byli mężczyźni, ale w ich najnowszym dokumencie pt. Dzikiej przyrodyuwaga skupia się w dużej mierze na kobiecie, działaczce na rzecz ochrony przyrody i byłym dyrektorze generalnym Patagonii, Krisie Tompkinsie.

„Naprawdę miło było nakręcić film, w którym kobieta jest w centrum” — zauważył Vasarhelyi na CPH:DOX w Kopenhadze, gdzie film był wyświetlany w zeszłym miesiącu. Dzikiej przyrodyz National Geographic i Picturehouse, właśnie rozszerzył swoją działalność na kina w południowej Kalifornii, w tym w Los Angeles, a także w rejonie Zatoki San Francisco po otwarciu w Nowym Jorku i DC w zeszły weekend.

Dokument opowiada historię miłosną Kris i jej zmarłego męża Douga Tompkinsa, założyciela The North Face i współzałożyciela detalisty Esprit. Poznali się w połowie życia, kiedy Doug porzucił swoje firmy na rzecz życia w dzikim terenie odległego Chile, a Kris również tęskniła za radykalną zmianą życia. Wspólnie zaczęli na masową skalę nabywać ziemię w Chile i Argentynie – nie dla własnej przyjemności, ale w celu przekazania ich tym krajom w celu stworzenia rozległych parków narodowych.

W filmie Kris czyta ze swoich dzienników o byciu z Dougiem w Chile. „Czuję wspomnienia prawie 20 lat spędzonych w tej dolinie. Lata radości, bólu, wątpliwości i pewności… Niewielu przeżyło tak, jak my tutaj”.

W rozmowie z Wszykina Kris Tompkins przyznał, że trzeba było trochę przekonać, aby zgodziła się na dokument – ​​ale być może nie z powodów, których można by się spodziewać. Mówi, że zamiast mieć nadzieję na przedstawienie wyidealizowanego obrazu siebie, chciała mieć pewność, że film będzie nielakierowany.

„Nie chciałem, żeby to był jakiś puchaty kawałek. Mam nadzieję, że było to bardzo szczere” — mówi Kris w rozmowie z Wszykina. „Dałem im wszystko – 26 lat dzienników, całą fotografię, wszystko. Kiedy już byłem w środku, byłem all-in. Ale podjęcie decyzji zajęło mi trochę czasu.

Dzikiej przyrody bada żmudny proces, przez który przeszli Tompkinsowie, aby przekonać rządy Chile i Argentyny, że ich motywy były czyste i nie próbowali pożerać ziemi w ramach jakiegoś nikczemnego planu, który zagroziłby bezpieczeństwu narodowemu tych krajów. Po drodze para spotkała się z groźbami śmierci i tajną inwigilacją ze strony mrocznych antagonistów.

„Prawdopodobnie cztery lub pięć lat po rozpoczęciu pracy w Chile ktoś przysłał mi książkę o historii powstania Parku Narodowego Grand Teton [in Wyoming]. I zdałem sobie sprawę, że stworzenie tego zajęło jakieś 50 lub 60 lat i był to naprawdę proces z bronią” – zauważa Kris. „I pomyślałem, Boże wszechmogący, gdybym tak dawno przeczytał historię większości parków narodowych, zrozumielibyśmy o wiele więcej — jeden, jak radzić sobie z zagrożeniami i wszystkim, co się z nami dzieje, ale także być przygotowany, że bez względu na to, gdzie jesteś, ten rodzaj konfliktu jest nieodłączny i będzie miał miejsce”.

Tragiczne wydarzenie prawie zniweczyło ogromny projekt ochrony przyrody. W 2015 roku Doug wyruszył na spływ kajakowy chilijskim jeziorem General Carrera z grupą przyjaciół, w tym Yvonem Chouinardem, założycielem marki outdoorowej Patagonia, oraz Rickiem Ridgewayem, wspinaczem i filmowcem. Porywisty wiatr wzniecił ogromne fale, a kajaki Tompkins i Ridgeway wywróciły się na lodowatych wodach. Ridgeway przeżył, ale Doug zapadł w ciężką hipotermię.

Rick Ridgeway, wieloletni przyjaciel współreżysera Jimmy’ego Chin, pojawia się w filmie i dzieli się swoimi wspomnieniami z tego pamiętnego dnia.

„Był wywiad, który przeprowadziliśmy w Patagonii, w pobliżu jeziora, w którym zginął Doug, gdzie mieliśmy wypadek. A to było trudne, ponieważ musiałem to przeżyć ponownie” – mówi Ridgeway w Wszykina. „Chociaż było to emocjonalne, nie miałem żadnej ostrożności przed ponownym przeżywaniem tego przed kamerą z Jimmym za kamerą… Jimmy i ja jesteśmy tak bliskimi przyjaciółmi i byłem z nim w terenie przez wiele naprawdę trudne okoliczności”.

Podczas rozmowy w Kopenhadze Chin wspominał: „Było kilka wywiadów, w których musieliśmy przerwać, ponieważ cała ekipa płakała. Na przykład kilka wywiadów z Kris na początku, kiedy śmierć Douga była wciąż bardzo surowa, a ona po prostu nam to oddawała. I to było naprawdę bardzo emocjonalne”.

Natychmiast po śmierci Douga Kris znalazła się na rozdrożu – czy pochłonąć ją rozdzierający smutek, czy też ruszyć do przodu z tworzeniem parków narodowych. Jak pokazuje film, zebrała siły, by iść dalej. Wizja tworzenia parków narodowych stała się rzeczywistością, a dzięki nieustannej pracy organizacji non-profit Tompkins Conservation prawie 15 milionów akrów dziewiczej przyrody w Chile i Argentynie jest chronionych na zawsze.

Dziś Tompkins Conservation poświęca się nie tylko ochronie dzikich terenów, ale także przywracaniu gatunków rodzimych dla tych siedlisk, zwierząt, które zostały zepchnięte na wyginięcie.

„Kiedy kupiliśmy pierwszą nieruchomość w 1997 roku w Iberá, w północno-wschodniej Argentynie, prawie każdy [creature] brakowało, od jaguara w dół” – mówi Kris. „Wtedy naprawdę się zobowiązaliśmy i to na zawsze zmieniło naszą pracę… To przynajmniej połowa naszej pracy, to praca z wytępionymi gatunkami”.

Tompkins, Ridgeway i Chouinard z Patagonii dołączyli do filmowców podczas pokazu filmu pt. Dzikiej przyrody na początku tego miesiąca w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Kilka miesięcy temu Chouinard ogłosił, że przekaże własność Patagonii kolektywowi, a wszystkie zyski zostaną przekazane na walkę ze zmianami klimatycznymi, ochronę dzikiej przyrody i zachowanie różnorodności biologicznej.

„Film inspiruje ludzi do pójścia w ślady Krisa, Douga i Yvona, ale to nie znaczy, że trzeba tworzyć nowe parki narodowe lub oddawać planetę Ziemi swoją firmę wartą 3 miliardy dolarów” — komentuje Ridgeway. „Mamy nadzieję, że film zainspiruje ludzi do tego, jak powiedziałem publiczności [in New York], użyj dowolnych narzędzi, które masz w pudełku. Jak mówią wspinacze, nigdy nie zrobisz ostatniego kroku, dopóki nie zrobisz pierwszego. I musisz się zobowiązać. I jak zawsze mawiał Doug, zaangażuj się, a potem wymyśl. Ale popełnij. Zrób ten krok”.

Ridgeway dodał: „To nie znaczy, że wszyscy jesteśmy wystarczająco bogaci, aby być filantropami, ale wszyscy możemy zaangażować się we wspieranie grup w terenie, wykonując ciężką pracę, aby ocalić dzikie ziemie i dziką przyrodę. I wszyscy potrzebują pomocy. Wszyscy potrzebują ochotników”.

Kris Tompkins mówi, że skupia się na przyszłości.

„Chcemy, aby naszym dziedzictwem było ponowne zdziczenie Chile i ponowne zdziczenie Argentyny. I to są ludzie, z którymi pracowaliśmy przez dziesięciolecia” – mówi. „A ponieważ Doug umarł i ponieważ ja kiedyś umrę – wiemy o tym – zrobiłem to [these initiatives] oboje niezależni… Tak więc, w mojej książce, to jest nasze dziedzictwo — nie tyle to, co zrobiliśmy w ciągu pierwszych 30 lat, ale to, co stanie się w ciągu następnych 50 lat z drugim i trzecim pokoleniem ludzi”.

Czy ten post był pomocny?