Skip to content
TV

Indonezyjski Harry Potter, który nie jest zdzierstwem (i gdzie go obejrzeć)

3 de lipiec de 2023
l intro 1688043455

Telewizja

Harry'ego, Rona i Hermiony

Popularne franczyzy, niezależnie od tego, czy są to filmy, książki czy programy telewizyjne, mają duży wpływ na społeczeństwo. Nic więc dziwnego, że wiele z nich zrodziło niskobudżetowe podróbki, luźno oparte na uznanych przez krytyków produkcjach wyższej jakości. Seria „Harry Potter” JK Rowling nie jest wyjątkiem i zainspirowała kilka projektów, takich jak Henry Skreever z „Arthur” i „Carry On” Rainbow Rowell. Jednak fani mogą nie wiedzieć o programie w Indonezji, zatytułowanym jedynie „Alfa”.

Ta seria trwa aż 42 godziny i jest czymś więcej niż luźną adaptacją popularnych magicznych książek i filmów. Pomimo twierdzeń, że wszelkie podobieństwa między historiami Alfy i Harry’ego nie są zamierzone i są po prostu czystym zbiegiem okoliczności, w serialu można zobaczyć wiele punktów fabularnych i postaci z serii „Harry Potter”. Należą do nich między innymi nauczyciel, który może zamienić się w kota, oraz troll atakujący dziewczynę w łazience.

Można się zastanawiać, co w ogóle doprowadziło do powstania „Alfy”. W 2011 roku Hollywood wycofało wiele filmów z Indonezji w związku z rządowym sporem dotyczącym podatków. W rezultacie znaczna część kraju nie mogła zobaczyć ostatniego filmu o Harrym Potterze. Chociaż problem został szybko rozwiązany, pojawia się pytanie, czy „Alfa” jest wynikiem chęci fanów, aby zobaczyć jakąś postać swojego ulubionego czarodzieja, czy też było to po prostu rażące zdzierstwo w mniej niż pożądanych celach.

Gdzie oglądać Alfę?

Pierwszy odcinek „Alpha” można obejrzeć za darmo na YouTube. Prawie godzinny odcinek rozpoczyna się sceną, która oczywiście czerpie inspirację z „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego”. Zawiera postacie odpowiadające Dumbledore’owi i Hagridowi, przypominające scenę, w której wraz z Minerwą McGonagall rozmawiają o losie Harry’ego przed dostarczeniem go Dursleyom. Budzący się jedenastolatek W przeciwieństwie do Harry’ego nie śpi pod schodami, tylko na małym i czystym strychu, co świadczy o tym, że najwyraźniej ma lepsze życie niż bohater Czarodziejskiego Świata.

Natychmiast otrzymuje list akceptacyjny i chętnie pokazuje go, jak możemy przypuszczać, swojej cioci i wujowi. Podobnie jak Dursleyowie, nie chcą, aby Alfa poszedł do szkoły magii i podarł i spalił wszystkie litery na jego oczach.

Przez cały pierwszy odcinek trudno nie robić porównań do materiału źródłowego, zwłaszcza gdy twórcy nie zadali sobie trudu, by oddzielić się od „Harry’ego Pottera”. Podobnie jak Harry, Alfa dostaje różdżkę od ekscentrycznego właściciela sklepu — z jakiegoś powodu musi wypróbować różne owoce, zanim się pojawią — gra w magiczną grę na lizakach zamiast na miotłach, a nawet walczy ze słabo zdigitalizowanym trójgłowym smokiem.

MD Entertainment ma całą bibliotekę „Alfa” na swojej stronie YouTube dla tych fanów, którzy przebrnęli przez pierwszy odcinek i pragną więcej.

Czy ten post był pomocny?