Skip to content

Ile lat miał Darth Vader, kiedy umarł i co właściwie go zabiło?

10 de czerwiec de 2023
l intro 1686067436

Filmy Akcja i przygoda

Darth Vader uśmiecha się bez maski

Pierwotnie Darth Vader był znany jako młody niewolnik o imieniu Anakin Skywalker (Jake Lloyd), ale po jego przypadkowym spotkaniu z Obi-Wanem Kenobi (Ewan McGregor) i Qui-Gon Jinnem (Liam Neeson), Jedi uwierzyli, że Anakin jest prorokowanym wybrańca, którego przeznaczeniem jest przywrócenie równowagi Mocy.

Niestety, wydarzają się wydarzenia, które sprawiają, że starszego Anakina (Hayden Christensen) powoli wypełniają wątpliwości i gniew, które zapewniają mu upadek na Ciemną Stronę – ale nie wcześniej niż odniesie poważne rany, które wymagają wzmocnienia za pomocą cybernetyki i systemów podtrzymywania życia. To powiedziawszy, Anakin/Darth Vader nie był tak stary, jak niektórzy mogliby się spodziewać w „Powrocie Jedi”, a postać zmarła w dojrzałym wieku 45 lat. Jak Śmierć Dartha Vadera jest nieco bardziej skomplikowanym pytaniem, na które należy odpowiedzieć, ale z pewnością warto go zbadać. Czy winny był Imperator Palpatine (Ian McDiarmid), czy coś innego?

Geeks Gonna Geek zauważa, że ​​Anakin Skywalker urodził się w 41 BBY. BBY oznacza „Before the Battle of Yavin”, które ma miejsce podczas „Gwiezdnych wojen: Nowa nadzieja”. Biorąc to pod uwagę, młody Anakin Skywalker spotyka Qui-Gona i Obi-Wana w filmie „Gwiezdne wojny: Mroczne widmo” w roku 32 BBY, poślubia Padmé Amidalę (Natalie Portman) w 22 BBY i w 19 BBY przechodzi na ciemną stronę mocy. . Mniej więcej w tym momencie Anakin ostatecznie walczył z Obi-Wanem Kenobi i odniósł ciężkie obrażenia – obrażenia, które zarówno ugruntowały nową osobowość byłego Jedi jako Dartha Vadera, jak i mogły nieumyślnie doprowadzić do jego szybkiej śmierci pod koniec „Gwiezdnych wojen: Powrót Jedi.

Chociaż Błyskawica Mocy uszkodziła Dartha Vadera, mogło być coś innego, co utrzymywało go przy życiu

Niektórzy, jak strona internetowa Dork Side of the Force, wierzą, że salwa Błyskawicy Mocy Imperatora Palpatine’a jest w rzeczywistości tym, co powoduje śmierć Dartha Vadera. Oczywiście niektórzy mogą argumentować, że potężna umiejętność Ciemnej Strony nie była dymiącym pistoletem, ale tym, co doprowadziło do śmierci Vadera. Każdy, kto widział oryginalne filmy „Gwiezdne wojny”, może ci powiedzieć, że Vader jest niesamowicie słaby, gdy jest wystawiony poza swoim cybernetycznym kombinezonem. Mechanizmy ukryte w skafandrze i hełmie są kluczem do utrzymania Lorda Sithów przy życiu, a wyładowanie elektryczne mogło usmażyć istotne elementy systemów podtrzymywania życia.

Można by również argumentować, że Vader wykorzystywał swoją nienawiść i silne emocje, aby podtrzymywać swoje złamane życie, co nie byłoby pierwszym razem, kiedy potężny użytkownik Ciemnej Strony dokonał tego wyczynu. W grze wideo „Star Wars Knight of the Old Republic II: The Sith Lords” Darth Sion (Louis Mellis) to nic innego jak zwłoki ożywione jego silną nienawiścią i umiejętnościami Ciemnej Strony. Gracz jest zmuszony wielokrotnie pokonać Dartha Siona, zanim jego wola ostatecznie się załamie, a czarny charakter zginie.

W związku z tym, kiedy Darth Vader w końcu porzucił swoją nienawiść i został odkupiony przez swojego syna Luke’a (Mark Hamill), moce Ciemnej Strony, które utrzymywały go przy życiu, mogły osłabnąć. Podobnie jak Padmé, żona Anakina, która zrezygnowała z życia, gdy Anakin stał się Darthem Vaderem, być może kiedy Vader w końcu pogodził się ze swoimi działaniami, był gotowy na spotkanie własnego losu. To z pewnością wyjaśniałoby jego zmienioną twarz jako Ducha Mocy na końcu „Powrotu Jedi”.

Emocje, odkupienie i męczeństwo odgrywają dużą rolę w Gwiezdnych Wojnach

Darth Vader porażony prądem przez Force Lightning

Chociaż Imperator Palpatine zdecydowanie wysadził Dartha Vadera Mocą Błyskawicy, sama umiejętność mogła nie wystarczyć, aby go zabić. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Luke spędził znacznie więcej czasu na gotowaniu przez Imperatora i wydawał się wyglądać dobrze po zakończeniu ataku. Chociaż jasne jest, że atak Błyskawicy Mocy Imperatora zdecydowanie odegrał rolę w śmierci Dartha Vadera, mógł to nie być jedyny powód.

Zostało już ustalone, że Darth Vader był przynajmniej utrzymywany przy życiu przez cybernetykę i jasne jest, że przyjęli skoncentrowany wstrząs elektryczny, gdy Vader wrzucił Imperatora do tej przepaści. Nie jest więc zbyt szalone myślenie, że awaria cybernetyki lub urządzenia mogła odegrać pewną rolę. Poza tym uniwersum „Gwiezdnych wojen” pokazało wcześniej, że Ciemna Strona może być również drogą do wielu rzeczy, które ludzie uznają za nienaturalne, i że prosta siła nienawiści mogła w końcu utrzymać Vadera przy życiu.

Czy ten post był pomocny?