Skip to content
TV

House Of The Dragon, odcinek 1, podsumowanie: Po prostu nie mogę się doczekać, aby zostać królową

22 de sierpień de 2022
l intro 1661033869

Król Viserys ukoronuję intensywny wygląd

Ponad trzy lata po tym, jak pierwotna seria „Gry o tron” dobiegła końca wiosną 2019 r., HBO powraca do Westeros… i przedstawia widzom historię, która jest jednocześnie zupełnie nowa i całkowicie znajoma. Ustawiony prawie dwa wieki przed narodzinami Daenerys Targaryen (Emilia Clarke), „Dom smoka” — próba HBO, by odzyskać błyskawicę w butelce — skupia się wyłącznie na rodzinie Targaryenów u szczytu ich władzy, z królem Viserysem I (Paddy Considine) siedzący na najostrzejszym krześle w Siedmiu Królestwach, aczkolwiek bez żelaznego dziedzica, który by za nim podążał.

Widzisz, Viserys został wybrany przez swojego dziadka – zamiast kuzynki Rhaenys Targaryen (Eve Best), która prawdopodobnie miała większe prawa do tronu, ale teraz jest po prostu „Królową, która nigdy nie była” – aby poprowadzić Siedmiu Królestw, a teraz jest w obliczu podobnego wyboru. Za drzwiami numer jeden znajduje się jego niestabilny brat Daemon Targaryen (Matt Smith), a drzwi numer dwa są domem dla jego pierworodnego dziecka Rhaenyry Targaryen (w tym odcinku Milly Alcock), jeźdźca smoków, który marzy o czymś więcej niż tylko tarle. Dzieci Targaryenów. Jednak to wszystko może się zmienić, ponieważ w pierwszym odcinku serialu Viserys czeka na narodziny swojego drugiego dziecka ze swoją żoną, królową Aemmą (Sian Brooke), i jest całkiem pewien, że będzie to syn, który wyeliminuje zarówno Rhaenyrę, jak i Daemona. Z tym przybyciem na horyzoncie wygląda na to, że Viserys już wszystko rozgryzł… prawda?

Daemon Targaryen to zdecydowanie kłopot

Pozbądźmy się tego: Daemon Targaryen jest działkai wygląda na to, że byłby całkiem złym królem Westeros. W rzeczywistości jest to przekonanie, że cała Mała Rada Viserysa wydaje się dość zjednoczona, co z pewnością powoduje kłopoty z samym Viserysem. To powiedziawszy, pod koniec odcinka, Viserys widzi zupełnie nową stronę swojego brata, wywołując konflikt, który prawie na pewno potrwa do końca sezonu (przynajmniej).

Daemon najwyraźniej sprawia kłopoty rodzinie — przynajmniej w porównaniu z Viserysem, który wydaje się miły, ale ogólnie nieskuteczny — i jako dowódca Straży Miejskiej udaje mu się nawet zrobić scenę, kiedy masakruje dziesiątki przestępców w szczególnie brutalna moda. Tymczasem jego więź z jego siostrzenicą Rhaenyrą wydaje się być trochę zbyt bliska dla pocieszenia, niezależnie od tego, czy daje jej naszyjnik ze stali valyriańskiej, czy prowadzi z nią tajne rozmowy w innych językach.

Ostatecznie Daemon posuwa się zbyt daleko, gdy Viserys traci oboje żonę oraz jego syn, dzięki niebezpiecznemu porodowi, świętuje zmarłego „dziedzica na jeden dzień” i twierdzi, że jest oczywistym następcą tronu. Viserys, wściekły, wypędza swojego brata, który startuje na smoku wraz ze swoją kochanką i towarzyszką Mysarią (Sonoya Mizuno), chociaż z pewnością nie jest to ostatnia odsłona Daemona w serialu. Pod jego nieobecność, mając tylko jedną opcję, Viserys oficjalnie ogłasza Rhaenyrę jako swoją spadkobierczynię, co niewątpliwie postawi ją w sprzeczności z Daemonem.

Namiestnik króla ma plan… a przynajmniej tak się wydaje

Otto Alicent obejmuje trzymając się za ręce

Targaryenowie mogą być najlepszym psem – lub najlepszym smokiem – w Siedmiu Królestwach podczas wydarzeń z „Domu Smoka”, ale potężna rodzina Hightower nie jest daleko w tyle. Prowadzeni przez patriarchę Otto Hightowera (Rhys Ifans), który służy jako Namiestnik Króla dla Viserysa, Hightowerowie są zawsze widziani obok Targaryenów, zwłaszcza Alicent Hightower (w tej roli Emma Carey), która jest bliską powiernicą Rhaenyry . Jednak jedna scena w tym odcinku wskazuje, że Otto może mieć plan uczynienia Hightower jeszcze potężniejszym.

Po tym, jak Viserys traci swoją królową i nowonarodzonego syna w ciągu kilku godzin od siebie, udaje się do odosobnienia, kiedy Otto, który najwyraźniej stara się zachować swobodę w tej sytuacji, mówi swojej młodszej córce Alicent, aby sama poszła zobaczyć się z królem w jego komnatach. Wyraźnie zaskoczona, a nawet trochę przestraszona, Alicent zakłada jedną z sukien zmarłej matki i przynosi książkę z historią, zanim udaje się do prywatnych komnat króla.

Scena urywa się, zanim wydarzy się coś ostatecznego, ale z pewnością jest bardzo jasne, że Otto stara się o swoją piękną młodą córkę, aby „pocieszyła” króla w bardzo specyficzny sposób… i prawdopodobnie została jego następną królową.

Sprawa Rhaenys

Rhaenys Lord Corlys stoi i patrzy

W międzyczasie, obok niemal każdej sceny grupowej, Rhaenys i jej mąż, słynny żeglarz lord Corlys Velaryon (Steve Touissant), wydają się czaić i słuchać… i wydaje się, że jest całkowicie nieprawdopodobne, aby Rhaenys zrezygnowała ze swoich marzeń zasiadając na tronie. Chociaż kiedyś została przeoczona na korzyść Viserysa tylko dlatego, że jest kobietą, teraz, gdy Viserys wyznaczył swoją córkę na swoją następczynię, jest bardzo możliwe, że Rhaenys spróbuje wrócić do gry.

Ostatecznie, jako córka byłego króla, Rhaenys ma lepsze prawa niż Viserys czy Rhaenyra – a lord Corlys zdecydowanie wydaje się również coś knować, gdy wszystko jest powiedziane i zrobione. Niezależnie od tego, czy odmawia wina na zebraniach Małej Rady (prawdopodobnie, aby zachować trzeźwość umysłu), czy też walczy z Viserysem o groźby przeciwko królestwu, Corlys najwyraźniej ma opinie na temat tego, jak nadzorować Westeros. Musimy tylko poczekać i zobaczyć, jak Rhaenys i Corlys – którzy, nawiasem mówiąc, mają dzieci, które mogą ich zastąpić, w tym chłopca – będą grać o tron ​​w trakcie trwania sezonu.

Kiedy nadawany jest sezon 1, odcinek 2 House of the Dragon?

Korona Rhaenyra Viserys Żelaznego Tronu

Drugi odcinek „House of the Dragon” zostanie wyemitowany w niedzielę, 28 sierpnia, o godzinie 21:00 czasu wschodniego zarówno w HBO, jak i HBO Max. Teraz, gdy pilot umieścił wszystkie elementy gry, nietrudno się domyślić, że chociaż skupia się na jednej konkretnej rodzinie, ten prequel wykonuje dużo tej samej pracy, co jego poprzednik: umieszcza Żelazny Tron w na środku pokoju i pozwalając wszystkim rywalizować o ostateczne miejsce władzy.

Ponieważ Daemon opuścił Królewską Przystań i łaski Viserysa, jego następne kroki są tylko domysłem, ale biorąc pod uwagę, że czuje się całkowicie uprawniony do Żelaznego Tronu, wróci, by go przejąć. Jeśli chodzi o Rhaenyrę, to teraz ma za zadanie oficjalną rolę następczyni, właśnie straciła matkę i dowiedziała się o marzeniu jej przodka o długiej zimie (wyraźnie zapowiadającym Białych Wędrowców i ich zbliżającą się groźbę niekończącej się zimy z „Gry o tron”). „). Gdy odcinek dobiega końca, przedstawiciele słynnych domów Westerosi, tacy jak Baratheon i Stark, deklarują swoją lojalność zarówno Viserysowi, jak i Rhaenyrze, ale tylko czas pokaże, czy te obietnice się spełnią… i jakim innym zagrożeniom stanie Rhaenyra na swojej drodze do tronu.

Czy ten post był pomocny?