Skip to content

Historia pochodzenia Namor w Wakanda Forever ma kilka interesujących potencjalnych powiązań z Eternals

18 de listopad de 2022
l intro 1668534325

Namor kłóci się z królową Ramonda

W „Black Panther: Wakanda Forever” zostajemy przedstawieni pogrążonej w żałobie Wakandzie — wysoce zaawansowana cywilizacja nadal opłakuje swojego upadłego króla, T’Challa (Chadwick Boseman). Na nieszczęście dla Wakandy, świat nie zwalnia w chaosie śmierci T’Challa i gdy tylko Shuri (Letitia Wright) i królowa Ramonda (Angela Bassett) zakończą żałobę, ich kraj zostaje najechany przez Namor (Tenoch Huerta) — zmutowany władca podwodnej cywilizacji znanej jako Talokan.

Długoletni fani Marvela będą wiedzieć, że Namor the Sub-Mariner jest niezwykle ważną postacią w komiksach; będąc jednym z pierwszych superbohaterów, jakie kiedykolwiek stworzono dla Marvel Comics w 1939 roku, gdzie został przedstawiony jako antagonistyczny władca zatopionego królestwa Atlantydy. Chociaż niektóre aspekty pochodzenia Namor pozostają takie same w „Wakanda Forever”, większość jego historii w MCU jest wyraźnym odejściem od jego historii w komiksach – zamiast tego rządzi on ukrytą mezoamerykańską cywilizacją Talokan, która została założona po jego ludzie zostali wyparci ze swojego domu w Jukatanie w Meksyku przez hiszpańskich najeźdźców.

Co więcej, zmutowane moce Namor również otrzymują nowe pochodzenie, ponieważ on i jego ludzie odziedziczyli swoje moce po spożyciu rośliny nasączonej vibranium, próbując wyleczyć ospę, która ich zadała (kolejna konsekwencja inwazji hiszpańskiej). W tym przypadku Namor, którego spotykamy w „Wakanda Forever”, ma znacznie inną historię niż ta, którą znamy z historii Marvel Comics – chociaż ta wymyślona na nowo historia pochodzenia ma kilka interesujących potencjalnych powiązań z historią „Eternals” MCU.

Możliwe, że Druig mógł pomóc zbudować Talokan

Jednym z najważniejszych momentów w „Eternals” jest scena, w której Druig (Barry Keoghan) porzuca pozostałych członków tytułowej drużyny superbohaterów po tym, jak był świadkiem zniszczenia Tenochtitlan (na terenie obecnego miasta Meksyk) w 1521 r. cywilizacji ludzkiej było z ich strony poważnym błędem. W tej konkretnej scenie Druig używa swoich zdolności kontroli umysłu, aby nagle zakończyć wojnę o Tenochtitlan i ustanowić pokojową komunę, i stało się jasne, że ma silny moralny sprzeciw wobec hiszpańskiej inwazji na Mezoamerykę.

Ponieważ wstęp do „Black Panther: Wakanda Forever” wskazuje, że narodziny Namor miały miejsce w 1571 roku, jest całkiem możliwe, że Druig miał również jakiś związek z atakiem hiszpańskich najeźdźców na lud Namor. Chociaż obecnie nie jest jasne, co właściwie zrobił Druig po oddzieleniu się od reszty Wiecznościowców (i rzeczywiście, film wydaje się sugerować, że założył swoją pokojową komunę w Peru i nigdy więcej nie ingerował w ludzkie sprawy), fakt, że atak na Lud Namora pojawił się również w starożytnym Meksyku, więc jest bardzo prawdopodobne, że Druig odegrał jakąś rolę w powstaniu Talokanu.

Chociaż nie ma potwierdzenia tej teorii w „Eternals”, jest całkiem możliwe, że związek między Druigiem i Talokanem mógłby zostać przywołany w przyszłych projektach MCU, zwłaszcza że zdecydował się pozostać na Ziemi pod koniec „Eternals”.

Historia pochodzenia Namor może również łączyć się z kilkoma innymi znanymi bohaterami Marvela

Namor siedzi na tronie z zębów rekina w Talokan

Niestety, „Black Panther: Wakanda Forever” również nie wyjaśnia, czy Druig ma jakikolwiek związek z Talokanem, a raczej sugeruje, że Namor i jego ludzie byli w stanie osiągnąć swoje niemal utopijne społeczeństwo dzięki wpływowi rośliny nasyconej vibranium połknęli — odzwierciedlając sposób, w jaki meteoryt vibranium wpłynął na stworzenie Wakandy.

Chociaż ta wymyślona na nowo historia pochodzenia Namor jest wyraźną analogią do historii Druiga w „Eternals”, ustanowienie Talokana w MCU może również łączyć się z kilkoma innymi ważnymi postaciami Marvela. W szczególności sposób, w jaki roślina nasycona vibranium odegrała rolę w odblokowaniu zmutowanych zdolności Namora i jego ludu, może wskazywać na wiele innych mutantów, których moce zostały odblokowane w podobny sposób – potencjalnie otwierając drzwi kilku członkom X – Mężczyźni, którzy wejdą do MCU, choć z drastycznie wymyśloną na nowo historią pochodzenia.

Rzeczywiście, ta nowa historia Namor ma już fanów brzęczących o potencjalnym włączeniu Magneto do MCU, ponieważ wydaje się, że zdolności mutantów w MCU działają podobnie do superżołnierzy, takich jak Steve Rogers (Chris Evans) — i kultowy metalowy- dzierżący superzłoczyńca mógł odblokować swoje moce w dowolnym momencie. Podsumowując, istnieje wiele różnych połączeń, które można nawiązać z ekscytującej nowej historii pochodzenia Namor, ale na razie będziemy musieli tylko poczekać i zobaczyć, czy którekolwiek z tych połączeń dojdzie do skutku w MCU.

Czy ten post był pomocny?