Skip to content

Filmowiec Alex Holder opowiada o powstawaniu swojego projektu Donalda Trumpa i „niebezpiecznym i urojonym widoku”, który doprowadził do 6 stycznia

25 de czerwiec de 2022
thumbnail 37ab6c15 dd5b 48cb b366 fadda50c3775

Alex Holder powiedział, że podczas wywiadów, które przeprowadził dla swoich filmów dokumentalnych Discovery+ Bez precedensuDonald Trump nigdy nie cofnął się przed twierdzeniem, że wybory zostały mu skradzione, podczas gdy jego dzieci, w tym Ivanka, poparły powyborcze wyzwanie ich ojca.

Jednak dostęp Holdera do Pierwszej Rodziny nie jest jedynym powodem, dla którego Komitet z 6 stycznia zainteresował się jego materiałem filmowym, co postawiło go w centrum uwagi w tym tygodniu po tym, jak pojawiły się wiadomości, że jego materiały zostały wezwane do sądu i pojawił się na prywatne zeznanie.

Komisja, powiedział Holder w wywiadzie dla Wszykina, również analizuje materiał filmowy z 6 stycznia, kiedy kręcił nie tylko na wiecu Trumpa tego ranka w Ellipse, ale także kiedy poszedł ze swoim operatorem, do chaosu rozwijającego się na Kapitol. DP został zaatakowany i złamano część jego aparatu.

Holder odmówił wchodzenia w szczegóły, ale powiedział, że materiał filmowy z tego dnia jest „zdecydowanie wyjątkowy”. Powiedział, że jest to prawdopodobnie „najwyraźniejsza wersja tego dnia, jaką widziano”, utrwalając scenę, która została opisana jako zbliżona do strefy wojennej.

Odkąd pojawiły się doniesienia o istnieniu dokumentu, charakter projektu był przedmiotem intryg, ciekawości oraz pewnych nieporozumień i założeń dotyczących tego, co robi Holder. Jego prawnik, Russell Smith, wydał oświadczenie, w którym twierdzi, że Trump i jego rodzina nie prosili ani nie otrzymali kontroli redakcyjnej nad projektem, który Discovery+ planuje wyemitować w trzech częściach tego lata.

„To było kompletnie szalone. Myślę, że na początku tygodnia zacząłem od 112 obserwujących na Twitterze, z których większość stanowiła moja rodzina, a pod koniec tygodnia myślę, że mam 35 000, 3 miliony wyświetleń tego wideo, które zgasiliśmy — powiedział Holder. „Więc całkowicie szalone”.

Holder, rodowity Brytyjczyk mieszkający obecnie w USA, powiedział, że pracował nad filmem dokumentalnym o konflikcie izraelsko-palestyńskim, kiedy został przedstawiony Jasonowi Greenblattowi, który służył jako wysłannik Trumpa na Bliski Wschód. „Przeprowadziłem z nim wywiad do mojego projektu dotyczącego Bliskiego Wschodu i rozmawialiśmy o pomyśle na film dokumentalny o rodzinie Trumpów, a to było na początku 2020 roku”. Powiedział, że nadal dyskutują o takim projekcie, pod warunkiem, że Trump nie będzie miał kontroli redakcyjnej, i że został im przedstawiony „i to było w pewnym sensie”. Potwierdził, że Greenblatt skontaktował go z Jaredem Kushnerem, zięciem Trumpa.

Ma pewne spekulacje, dlaczego rodzina zgodziła się na udział. „Jednym z nich było oczywiście to, że zostałem przedstawiony. Po drugie, nie miałem w grze żadnego politycznego wyglądu. A po trzecie, co jest chyba najważniejsze, byli bardzo pewni zwycięstwa w wyborach w 2020 roku – powiedział. „Więc była okazja, aby ktoś udokumentował ich zwycięstwo w wyborach”.

Zaczęli kręcić we wrześniu 2020 roku, kiedy kampania była w pełnym rozkwicie. Podczas gdy niektóre z opublikowanych klipów dotyczyły wywiadów, które przeprowadził z Trumpem i Ivanką, powiedział, że uzyskali również dostęp do prezydenta i jego dzieci na ścianie. Dostęp, jaki uzyskał dla prezydenta i jego rodziny, w tym w Air Force One i na wiecach, był „dość niezwykły”, powiedział. Przytoczył jeden przypadek z Trumpem, kiedy jego DP była „trochę bliżej niego niż z jego Secret Service”.

Chociaż nie dostali oni dostępu do prywatnych kwater Trumpa w noc wyborczą – momenty, które były skupione na Komitecie 6 stycznia – Holder powiedział, że „za kulisami kampanii jest kilka intymnych, interesujących momentów”.

Po zeznaniach Holdera w czwartek, prawnik Holdera Smith powiedział dziennikarzom, że jednym z celów komisji były potencjalne „niespójności” między tym, co powiedziała im Ivanka Trump, a tym, co powiedziała w nagraniu dokumentalnym. W swoim zeznaniu powiedziała komisji, że po tym, jak prokurator generalny William Barr powiedział Trumpowi, że jego twierdzenia o powszechnym oszustwie wyborczym są bezpodstawne, „zaakceptowała” ustalenia Barra. Jednak w filmie dokumentalnym nakręconym w grudniu 2020 roku powiedziała, że ​​jej ojciec „musi podjąć tę walkę”.

„Nie wiem, co powiedziała swojemu ojcu, ale wiem, co powiedziała do mnie, to znaczy, że powtórzyła bardzo podobne myśli i stanowiska do tego, co jej ojciec w tamtym czasie powtarzał” — powiedział Holder. „Wyobraziłem sobie, że mówi mi, w co wierzy, i prawdziwą odpowiedź na to, o co pytałem. I dla mnie nie było to zaskakujące. Ogólnie rzecz biorąc, przynajmniej w moich kontaktach z trójką dzieci Trumpa, zawsze powtarzali stanowisko swojego ojca i robią wszystko, co w ich mocy, aby go wesprzeć”.

Holder powiedział, że dokument będzie również badał życie i interakcje trojga dzieci Trumpa. Rozmawiał z dwoma synami Trumpa, w tym z Donem Jr., z którym ten ostatni udzielił wywiadu kilka dni przed wyborami i był postrzegany jako jedno z rodzeństwa zainteresowanego własną karierą polityczną.

Głównym tematem przesłuchań komisji była parada urzędników administracji i kampanii, którzy w zeznaniach i zeznaniach na żywo opisali, że nie kupują twierdzeń Trumpa o oszustwach wyborczych i powiedzieli mu o tym. Holder powiedział, że w okresie powyborczym rozmawiał z „wieloma osobami podczas pracy nad projektami, które miały ich opinie” o realiach wyborów, mimo że nie przeprowadzał z nimi wywiadu dla filmu dokumentalnego.

Przeprowadził wywiad z Trumpem przed 6 stycznia i dwa razy później.

Mimo że wysłuchał twierdzeń Trumpa, że ​​wybory zostały mu skradzione, Holder powiedział, że sam w to nie wierzy. Powiedział również, że jego rolą było uchwycić historię, „co prezydent Stanów Zjednoczonych mówił w Białym Domu”, a nie działać w bardziej prokuratorskiej roli kwestionowania jego roszczeń wyborczych.

„Wydaje mi się, że widziałem jeden tweet, w którym ktoś powiedział, że mam syndrom sztokholmski z powodu mojego komentarza” – powiedział Holder. „Powiedziałem, że »Donald Trump wierzy, że wygrał wybory« i dlatego ludzie myślą, że zostałem oszukany przez Donalda Trumpa. Wcale nie o to mi chodzi. Chodzi mi o to, że w rzeczywistości o wiele bardziej niebezpieczne jest mieć do czynienia z kimś, kto wierzy w coś tak absurdalnego, że faktycznie ma urojenia. Ale takie było moje podejście. To właśnie uzyskałem po przeprowadzeniu wywiadu z Donaldem Trumpem.

„Pomyślałem wcześniej, że wiedział, że to absurd i dlatego w końcu nadejdzie czas, w którym nie będzie w stanie utrzymać absurdu, ponieważ w końcu pojawi się dowód” – powiedział. „Chodzi o to, że istnieje dowód, a on nadal kategorycznie utrzymuje to stanowisko. Chodzi o to, że jest żarliwy w tym przekonaniu, nie rozpoznając wszystkich dowodów przeciwko temu, co mówi, co dla mnie oznacza, że ​​żyje w rzeczywistości, która nie jest tam, gdzie większość ludzi”.

Holder powiedział, że mniej więcej miesiąc po wyborach zaczęli wierzyć, że mogą zacząć składać skwierczącą rolkę, aby zakupić projekt dokumentalny dystrybutorom, „a potem oczywiście wszystko się zmieniło”.

W nocy przed 6 stycznia, Holder powiedział, że wysłał swojemu deputowanemu wiadomość, trochę trochę żartobliwie, że „Myślę, że prezydent powie wszystkim jutro maszerować na Kapitol. I tak jakby ułożył plan, jak sobie z tym poradzić.

Pojawili się następnego dnia, aby kręcić wiec, ponieważ do tego czasu „było jasne, że coś bardzo prawdopodobnego może [the electoral vote count] lub wywrzeć presję na wiceprezydenta tego dnia”.

Powiedział, że po przekazaniu projektu różnym dystrybutorom, w zeszłym roku osiągnięto porozumienie z Discovery+. Planują wydać go tego lata, ale do tej pory trzymali swoje plany w tajemnicy. Holder odmówił wyjaśnienia, dlaczego Discovery to zrobił, mówiąc, że to pytanie do nich.

Powiedział, że nie był zdziwiony, że Komitet 6 stycznia dowiedział się o projekcie, a nawet przewidział ich zainteresowanie. Powiedział, że byli „bardzo widoczni w trakcie realizacji projektu”, więc istnieje wiele sposobów, na które mogli się dowiedzieć. „Jeśli chodzi o to, czym się interesują, to naprawdę ich powołanie. Nie wiem, co to jest – powiedział.

Reprezentant Jamie Raskin (D-MD), członek komitetu, powiedział, że otrzymał list informujący go o projekcie, ale nie może określić, kto ich o tym poinformował. Ale Holder powiedział, że „istnieje wiele powodów i sposobów, dzięki którym komitet mógłby odkryć, co robimy”.

„W moim umyśle była nieunikniona, ale naprawdę szczerze, nie wiem. Mam wiele teorii” – powiedział.

Dwóch duńskich filmowców, którzy pracowali nad projektem dotyczącym Rogera Stone’a, podobno odrzuciło wniosek komisji i Departamentu Sprawiedliwości o udostępnienie materiału filmowego, powołując się na niezależność dziennikarzy. Jednak Holder wraz z filmowcem Nickiem Questedem, który pracował nad filmem dokumentalnym o skrajnie prawicowej grupie Proud Boys, otrzymali wezwania i każdy z nich zdecydował się na współpracę.

„Myślę, że obie pozycje są ważne” — powiedział Holder. „Dla mnie, po obejrzeniu tego rodzaju przesłuchań publicznych i obejrzeniu materiałów, które zostały przedstawione, a ja w pewnym sensie znałem materiał, który posiadaliśmy, w odniesieniu do wydarzeń z 6 stycznia … nie miało to sensu ustosunkować się, aby im tego nie dawać. Właśnie skończyliśmy film. Miało to wyjść za kilka miesięcy i w pewnym sensie zbiegło się to z nadejściem wezwania. Próba walki, która wydawała się nie mieć większego sensu, szczególnie w świetle materiału, który przechwyciliśmy. Odmówił szczegółowego omówienia tego materiału, ponieważ „z powodu tego, że właśnie przez to przechodzą”.

Powiedział również, że jeśli zostanie o to poproszony, złoży publiczne zeznania przed komisją. – Oczywiście – powiedział.

Powiedział, że nie słyszeli od Trumpa ani jego zespołu od czasu, gdy pojawiła się wiadomość o wezwaniu. I chociaż nie ujawnia dalszych szczegółów projektu, takich jak wywiad z wiceprezydentem Mikem Pence, wskazał, że nie będzie materiału, w którym Trump wątpi w swoje wyborcze roszczenia.

„Ma stanowisko, które nie jest ugruntowane w rzeczywistości” – powiedział Holder. „Uważa, że ​​wybory zostały sfałszowane i skradzione, co jest irracjonalnym, niebezpiecznym i złudnym poglądem, a my widzieliśmy, co ten pogląd spowodował i spowodował”.

Czy ten post był pomocny?