Skip to content

„EO” Jerzego Skolimowskiego zdobywa nagrody arabskiej krytyki; Marrakech’s Atlas Workshops ogłasza nagrody; Film w Monachium! Ujawnia uczestników z Chin, Iranu i Indii – Global Briefs

18 de listopad de 2022
EO picture

Jerzego Skolimowskiego EO Zdobywa nagrody krytyków arabskich dla filmów europejskich

Weteran polskiego reżysera Jerzego Skolimowskiego EO, odkrywający świat oczami osła, zwyciężył w czwartej edycji konkursu Arab Critics’ Awards for European Films, w którym 76 krytyków pochodzących z 15 arabskojęzycznych terytoriów głosowało na swój ulubiony film spoza Europy, który miał mieć premierę na antenie cykl festiwalowy w ciągu tego roku. Nagroda została ogłoszona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze. Skolimowski nie mógł osobiście uczestniczyć w ceremonii wręczenia nagród, ponieważ przebywa obecnie w Los Angeles, gdzie promuje film, który jest tegorocznym polskim kandydatem do Oscara, ale wysłał wiadomość z podziękowaniami. „Niesamowicie się z tego cieszę EO został doceniony przez Koło Krytyków Arabskich, ponieważ musi oznaczać, że moja prosta historia o ośle poruszyła serca ludzi w różnych kulturach” – powiedział. Panarabski dystrybutor Front Row Filmed Entertainment ma wypuścić film na Bliski Wschód i Afrykę Północną na początku 2023 roku. Nagrody są wspólną inicjatywą Arab Cinema Center z siedzibą w Kairze i European Film Promotions.

Wydarzenie Inkubatora Projektów Warsztatów Atlasu w Marakeszu ujawnia nagrody

Jordański filmowiec Amjad Al Rasheed’s Inshallah Chłopiec zdobył główną nagrodę postprodukcyjną w wysokości 25 000 $ podczas piątej edycji spotkania projektowego Atlas Workshops na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Marrakeszu. Dramat obraca się wokół młodej wdowy i matki, która musi począć syna lub musi stawić czoła utracie domu na rzecz szwagra na mocy seksistowskich przepisów spadkowych Jordanii. Drugie miejsce w sekcji postprodukcji zajął Madagaskarski reżyser Luck Razanajaona Dyskoteka Afrykaw którym młody człowiek musi wybierać między łatwymi pieniędzmi a walką z korupcją, oraz film dokumentalny Boubacara Sangaré z Burkina Faso Złote życie, podążając za nastolatkiem pracującym w niebezpiecznych małych kopalniach złota w kraju. W skład jury weszli Gaia Furrer, reżyser Giornate degli Autori z Wenecji, francuski dystrybutor Eric Lagesse z Pyramide Films i francuski producent Sébastien Onomo ze Special Touch Studio. Zwycięzcami w sekcji deweloperskiej został dramat migrantów marokańskiego reżysera Saïda Hamicha La Mer Au Schabopowieść o kobiecej emancypacji libańskiej reżyserki Dani Bdeir Wojny gołębi oraz senegalska reżyserka Katy Lena Ndiaye’s Lënde, osadzona w społeczności rybackiej zagrożonej podnoszącym się poziomem wody. W skład jury weszli marokański producent Lamia Chraïbi z La Prod, niemiecki producent Nicole Gerhards z Niko Film i francuski producent Farès Ladjimi z Supernova Films. W innych nagrodach egipski reżyser Sameh Alaa, który zdobył Złotą Palmę w Canne za swój film krótkometrażowy Boję się zapomnieć twoją twarz w 2020 roku zdobył Międzynarodową Nagrodę Artekino w wysokości 6000 $ za swój debiutancki projekt fabularny brzuch wieloryba.

Film w Monachium! Z zadowoleniem przyjmuje wschodzących filmowców z Chin, Iranu i Indii

Monachium Film Up!, ośmiomiesięczny mentoring i rezydencja wspierająca sześciu wschodzących filmowców, rozpoczęła w tym tygodniu drugą edycję w mieście o tej samej nazwie w Niemczech. Uczestnikami są Nancy Camaldo (Włochy), Sadeq ES-HAQI (Iran), Ashmita Guha Nehogi (Indie), Soham Kundu (Indie), Viv LI (Chiny) i Nguyen Luong Hang (Wietnam). Program jest wspólną inicjatywą Monachijskiej Szkoły Filmowej i Pop Up Film Residency Matthieu Darrasa. Druga edycja rozpoczęła się czterodniowym boot campem w ramach corocznego festiwalu Monachijskiej Szkoły Filmowej, podczas którego wystąpili: węgierska reżyserka Ildikó Enyedi, polska producentka Izabela Igel oraz niemiecki producent i dystrybutor filmowy Jan Mojto. Następnie wiosną 2032 roku odbędą się trzytygodniowe rezydencje ze znanymi europejskimi producentami, m.in. greckimi Giorgosem Karnavasem i Konstantinosem Kontovrakisem oraz rumuńską Adą Solomon, aw czerwcu 2023 roku spotkanie finałowe, na którym uczestnicy zaprezentują projekty przemysłowi profesjonaliści.

Czy ten post był pomocny?