Skip to content

Edynburg kładzie akcent na kobiety, gdy odsłania pełny skład 75. edycji; „Nagi wtorek” na pokaz galowy

20 de lipiec de 2022
NUDE TUESDAY FIRST LOOK

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Edynburgu zaprezentował pełny skład na swoją 75. rocznicę edycji (12-17 sierpnia), przygotowując się do pierwszego pełnowymiarowego wdrożenia od początku pandemii Covid-19.

Dramat palestyńskiego reżysera Maha Haja śródziemnomorska gorączkaqueerowy thriller muzyczny amerykańskiego muzyka i filmowca Amandy Kramer Proszę proszę ja, i Petera Stricklanda Topnik dla smakoszy znajdzie się wśród 10 filmów fabularnych rywalizujących w nowym konkursie o nową nagrodę Powella i Pressburgera.

Odbędą się galowe pokazy zapowiedzianego wcześniej filmu inauguracyjnego Po słońcu urodzonej w Edynburgu reżyserki Charlotte Wells i filmu końcowego Po Yang południowokoreańsko-amerykańskiego reżysera Kogonady, a także komedii nowozelandzkiego reżysera Armağana Ballantyne’a Nago we wtorekktóry zagra w połowie festiwalu.

Kogonada, który został zaproszony do kuratorowania wybranych filmów w ramach programu Carte Blanche EIFF, wybrał After Life Kor-edy Hirokazu, Olivera Assayasa. Irma Vep i Makoto Shinki Twoje imię.

75 edycja EIFF wyznacza inauguracyjny rok nowej dyrektor kreatywnej Kristy Matheson.

Jej pierwszy rok u steru sprawi, że festiwal poświęci szczególną uwagę filmowcom, świętując 50. rocznicę Festiwalu Filmów Kobiecych. To pionierskie wydarzenie poświęcone filmowcom po raz pierwszy odbyło się w ramach EIFF w 1972 roku.

Oprócz retrospektyw poświęconych późnej pionierskiej japońskiej aktorce i reżyserce Kinuyo Tanace oraz awangardowej kinematografii kobiecej od 1972 roku, festiwal odnotował, że ponad 50% filmowców w konkursie głównym w tym roku to kobiety.

Pełny skład zawodów

99 księżyców

reż. Jan Gassmann

Kot zwany Dom
reż. Will Anderson, Ainslie Henderson

Topnik dla smakoszy
reż. Peter Strickland

Fogaréu
reż. Flavia Neves

Mąż
reż. Josh Appignanesi, Devorah Baum

Leonor nigdy nie umrze
reż. Martika Ramirez Escobar

Lola
reż. Andrzej Legge

śródziemnomorska gorączka

reż. Mahahaj

Nic się nie równa
reż. Kathryn Ferguson

Proszę kochanie proszę
reż. Amanda Kramer

Czy ten post był pomocny?