Skip to content

Dlaczego Obi-Wan pozwolił Anakinowi spłonąć w Zemście Sithów?

29 de sierpień de 2022
image asset

Jednym z punktów zwrotnych w całej sadze Gwiezdnych Wojen była bitwa między Obi-Wanem Kenobim i Anakinem Skywalkerem na planecie Mustafar podczas wydarzeń z III części Gwiezdnych wojen: Zemsta Sithów. Podczas tej bitwy, Kenobi był w stanie użyć pychy Anakina przeciwko niemu, aby odciąć kończyny jego byłego padawana i zostawić go tam po tym, jak jego ubrania zetknęły się z rzeką lawy. Ale dlaczego Obi-Wan pozwolił, by Anakin spłonął, zamiast sam go zabić?

Obi-Wan pozwolił Anakinowi spłonąć w Mustafar podczas wydarzeń z Zemsty Sithów, ponieważ nie mógł zmusić się do zabicia kogoś, kogo uważał za brata i najbliższego przyjaciela, jakiego kiedykolwiek miał. Co więcej, Obi-Wan wciąż był Jedi, który trzymał się swojego kodu, że nie powinien zabijać nieuzbrojonego człowieka.

W Revenge of the Sith jest wiele punktów, które mogły zmienić losy galaktyki, jaką znamy. Jednym z takich wydarzeń było to, że Obi-Wan po prostu zostawił Anakina, by spłonął, zamiast sam podejmować działania, a to doprowadziło do przetrwania Dartha Vadera. W związku z tym spójrzmy na to, co wiemy o związku Obi-Wana z Anakinem i dlaczego pozwolił mu spłonąć w wydarzeniach z Zemsty Sithów.

Dlaczego Obi-Wan zostawił Anakina, by spłonął w zemście Sithów?

Prawdopodobnie największym wydarzeniem w całej trylogii prequel było przekształcenie Anakina Skywalkera z Jedi w Sitha, ponieważ bał się możliwości śmierci Padme. Darth Sidious obiecał mu, że będzie miał moc uchronienia kogoś przed śmiercią, i to ostatecznie zwabiło go na ciemną stronę, ponieważ chciał ocalić miłość swojego życia.

Kiedy Anakin przeszedł na ciemną stronę podczas wydarzeń z Gwiezdnych Wojen Epizod III: Zemsta Sithów, został wysłany przez Dartha Sidiousa na planetę Mustafar, gdzie zebrała się reszta przywódców Separatystów, którzy w zasadzie ich zamordowali.

Anakin wrócił do portu i zobaczył, że Padme poszła za nim do Mustafar. Kiedy próbował przekonać Padme, że to, co zrobiliśmy, było dla ich dobra i wspólnej przyszłości, żona Anakina wykazała, że ​​nie zgadza się z tym, co zrobił były Jedi. I nieznana Padme, Obi-Wan Kenobi zakradł się na jej statek, aby zmierzyć się z Anakinem i zabić go na rozkaz arcymistrza Jedi Yody.

Obi-Wan wysiadł ze statku ku zaskoczeniu Padme, gdy Anakin pomyślał, że jego były mistrz jest odpowiedzialny za obrócenie jej przeciwko niemu. Dusił Padme Mocą, dopóki Obi-Wan nie przekonał go, by pozwolił jej odejść. Zamieniło się to w wymianę słów między dwoma byłymi najlepszymi przyjaciółmi, gdy musieli wyciągnąć miecze świetlne do epickiej bitwy.

Bitwa między Obi-Wanem Kenobim i Anakinem Skywalkerem okazała się jedną z najbardziej epickich walk na miecze w historii filmu, ponieważ często uważana jest za największą bitwę na miecze świetlne we wszystkich dziewięciu głównych filmach o Gwiezdnych Wojnach.

Pojedynek zabrał ich nad rzekę lawy, ponieważ Mustafar jest znany jako planeta przypominająca wulkan pod względem topografii. Montując droidy, które mogły podróżować przez rzekę lawy Mustafara, walka między mistrzem a uczniem była tak zaciekła, że ​​jeden błąd mógł zabić jednego z nich w mgnieniu oka.

Jednak Obi-Wan znalazł sposób, aby zejść z droida i ustawić się na wzniesieniu na skalistym terenie nad rzeką lawy. Powiedział Anakinowi, że to koniec, ponieważ teraz ma wyżynę, co pozwoliło mu zyskać przewagę nad byłym Jedi.

W swojej pysze Anakin Skywalker powiedział swojemu byłemu mistrzowi, że nie docenia swoich mocy. To doprowadziło go do zeskoczenia z droida w kierunku Obi-Wana, który szybko odpowiedział pojedynczym ciosem, który odciął wszystkie kończyny Anakina.

ZWIĄZANE Z:

Objaśnienie każdej formy walki mieczem świetlnym (i kto ich używa)

Anakin nie mógł stać, ani nawet ciągnąć się nad rzeką lawy, gdy dwaj dawni najlepsi przyjaciele dzielili się słowami. A Anakina przez cały czas wściekła wściekłość, gdy jego ubranie zaplątało się w rzece lawy.

Po zobaczeniu, jak Anakin zostaje podpalony, Obi-Wan opuścił scenę, nawet nie próbując wykończyć Anakina ani go uratować. W związku z tym, dlaczego Obi-Wan po prostu zostawił Anakina, by spłonął w Mustafar po ich pojedynku w Zemście Sithów?

Największym powodem, dla którego Obi-Wan zostawił Anakina, by spłonąć w Mustafar, jest to, że był kimś, kogo uważał za swojego brata. Pomimo faktu, że Anakin już się odwrócił i zabił niewinnych ludzi, aby pomóc Palpatine’owi dojść do władzy jako Imperator, Kenobi nadal myślał o nim jako o małym chłopcu, którego szkolił wiele lat temu. Był nie tylko starszym bratem Anakina, ale także jego najlepszym przyjacielem, ponieważ młodszy Jedi w zasadzie dorastał pod jego przewodnictwem i opieką.

Jeśli widziałeś serię Wojen klonów, zrozumiesz, ile wydarzeń przeszli razem Obi-Wan i Anakin. Kenobi po prostu nie mógł zapomnieć o wszystkich rzeczach, przez które przeszli on i jego były uczeń podczas wspólnych lat, tylko dlatego, że Anakin zdradził Zakon Jedi i Republikę.

Co więcej, Obi-Wan Kenobi nadal był przede wszystkim Jedi. Zawsze był wzorem Jedi, który starał się przestrzegać zasad, pomimo faktu, że trenował pod kierunkiem Mistrza Jedi, który nie lubił trzymać się zasad, i chociaż szkolił ucznia, który uwielbiał robić rzeczy poza księgami. To nie był sposób Jedi na zabicie przeciwnika po jego rozbrojeniu.

To powiedziawszy, jedyną rzeczą, jaką Obi-Wan Kenobi mógł zrobić w tym momencie, było odejście od Anakina Skywalkera. Mógł zabić swojego byłego ucznia albo go ocalić (nie jest to najmądrzejszy wybór z powodu wściekłości Anakina). Nie mógł jednak z zimną krwią zabić swojego byłego ucznia i dlatego po prostu go tam zostawił.

Dlaczego Obi-Wan pozwolił Anakinowi spłonąć w Zemście Sithów?

Okazało się to punktem zwrotnym w historii Gwiezdnych Wojen, ponieważ Anakin rzeczywiście przeżył, ale był w momencie śmierci, gdy znalazł go Darth Sidious. Obrażenia, które odniósł po odcięciu kończyn i poparzeniu się w Mustafar, zmusiły go do stania się cybernetycznym potworem, który musiał nosić zbroję podtrzymującą życie, która stała się znakiem rozpoznawczym Dartha Vadera.

Czy Obi-Wan myślał, że Anakin umrze, gdy zostanie w Mustafar?

Inną perspektywą, na którą możesz spojrzeć, jest możliwość, że Obi-Wan myślał, że Anakin umrze wtedy i tam, jeśli po prostu go zostawi. W końcu lawa już go spaliła i nie miał możliwości ucieczki, ponieważ nie miał rąk ani nóg. Czy więc Obi-Wan naprawdę myślał, że Anakin po prostu umrze w Mustafar?

Możliwe, że Obi-Wan myślał, że Anakin po prostu umrze wtedy i tam, jeśli zostanie sam i spłonie w Mustafar. W końcu na świecie nie było nikogo, kto mógłby go uratować. A Mustafar to wulkaniczna planeta, która zabije prawie wszystko, co żyje, pozostawione na tej planecie bez możliwości ucieczki.

Dlaczego Obi-Wan pozwolił Anakinowi spłonąć w Zemście Sithów?

Jednak Obi-Wan nie przewidział, że wściekłość Anakina wystarczyła, by utrzymać go przy życiu. Zwróć uwagę, że Sithowie wykorzystują swoje emocje do napędzania swojej mocy, a wściekłość jest jedną z emocji, na których często polegają.

Widzieliśmy, jak niektórzy z najsilniejszych Sithów w historii stawali się silniejsi, opierając się na swojej wściekłości, tak jak Darth Malgus, który żył tysiące lat temu, był silnym Sithem napędzanym przez swoją bezgraniczną wściekłość. Tymczasem Darth Maul przeżył, gdy został przecięty na pół w tors i spadł kilka pięter w dół szybu, ponieważ jego wściekłość na Obi-Wana Kenobiego utrzymywała go przy życiu.

ZWIĄZANE Z:

Darth Malgus: pochodzenie, moce, umiejętności i nie tylko

W związku z tym wściekłość Anakina na swojego starego pana utrzymywała go przy życiu wystarczająco długo, by Darth Sidious był w stanie wyczuć, że umiera. Cesarz przybył w samą porę, by uratować Dartha Vadera, ponieważ Obi-Wan powinien był go zabić na miejscu. Pozostawienie go tam z myślą, że umrze, było fatalnym błędem ze strony Obi-Wana, ponieważ Darth Vader ostatecznie stał się najniebezpieczniejszą siłą w galaktyce pod rządami Palpatine’a.

Czy ten post był pomocny?