Skip to content

Dlaczego Obi-Wan pozwolił Vaderowi zabić go w nowej nadziei?

29 de sierpień de 2022
star wars obi wan darth vader rematch.jpg copy

Gwiezdne Wojny Epizod IV: Nowa Nadzieja wprowadził nas w odległą galaktykę i różne postacie z całej historii Gwiezdnych Wojen. Wtedy poznaliśmy starego Bena Kenobiego, który w rzeczywistości jest Obi-Wanem, który dał Luke’owi miecz świetlny i wyszkolił go na Jedi, ponieważ był nową nadzieją galaktyki. Jednak w scenie na statku Dartha Vadera, gdy bohaterowie uratowali Leię, Kenobi zmierzył się z Sithami w pojedynku i pozwolił się powalić, gdy Luke i reszta uciekali. Ale dlaczego Obi-Wan pozwolił Vaderowi zabić go w Nowej nadziei?

Nie podano dokładnego wyjaśnienia, ale można przypuszczać, że Obi-Wan pozwolił się zabić, aby Luke i reszta bohaterów mogli uciec lub aby mógł zamienić się w ducha Mocy i wykorzystać swoją nową formę do kierowania Luke’iem. do Yody, aby mógł zostać przeszkolony w ścieżce Jedi.

Warto zauważyć, że George Lucas nigdy tak naprawdę nie wspomniał, dlaczego Obi-Wan zmarł lub zniknął podczas wydarzeń z Nowej nadziei. Niemniej jednak przyczynę możemy wywnioskować z późniejszych wydarzeń w kolejnych filmach o Gwiezdnych Wojnach. W związku z tym spójrzmy na możliwe powody, dla których Obi-Wan pozwolił Darthowi Vaderowi zabić go w A New Hope.

Dlaczego Obi-Wan pozwolił Vaderowi go zabić?

Jednym z największych filmów w historii popkultury jest Gwiezdne Wojny, odcinek IV: Nowa nadzieja, ponieważ był to film, który zapoczątkował całą serię, która ostatecznie stała się jedną z najbardziej lukratywnych serii w dzisiejszej rozrywce. Oczywiście był to film, który pozwolił nam poznać postacie, które stanowiły kamień węgielny serii Gwiezdnych wojen.

Podczas gdy trio Luke’a, Lei i Hana jest dane, inną postacią, którą spotkaliśmy w wydarzeniach z A New Hope, był stary Ben Kenobi, który w rzeczywistości jest Obi-Wanem Kenobi. Powodem, dla którego Luke do niego poszedł, był fakt, że kupił droidy (R2-D2 i C3PO), które zawierały wiadomość dla Obi-Wana Kenobiego. Myśląc, że stary Ben i Obi-Wan to jedno i to samo, podszedł do mieszkającego w pobliżu staruszka.

Kiedy poznał Kenobiego, okazało się, że staruszek był w rzeczywistości Jedi, który znał ojca Luke’a Skywalkera. Powiedział również Luke’owi, że jego ojciec był byłym Jedi i że posiadał miecz świetlny, który kiedyś należał do Anakina Skywalkera. Obi-Wan powiedział również Luke’owi, że on też ma potencjał, by zostać Jedi, ponieważ miał to we krwi.

To powiedziawszy, Obi-Wan zaczął trenować Luke’a, gdy byli na Sokole Millennium po tym, jak wynajęli przemytnika o imieniu Hana Solo, aby zabrał ich do lokalizacji Leii. Trwało to tylko przez bardzo krótki czas, ale Kenobi wciąż był mistrzem dla młodszego Skywalkera.

ZWIĄZANE Z:

50 najpotężniejszych statków w uniwersum Gwiezdnych wojen (ranking)

Kiedy drużyna dostała się na pokład statku Dartha Vadera, by uratować księżniczkę Leię, Obi-Wan i Darth Vader wyczuli nawzajem swoją obecność. Wtedy oboje spotkali się w pobliżu portu, w którym cumował „Sokół Millennium”. Były mistrz i uczeń pojedynkowali się ze sobą, nikt nie zyskał wyraźnej przewagi, chociaż Vader w zasadzie napawał się, że stał się silniejszy od Kenobiego.

Gdy grupa Luke’a, Hana, Lei i Chewbaccy była w drodze do Sokoła Millenium, by uciec, Obi-Wan spojrzał na młodszego Skywalkera, zanim pozwolił Darthowi Vaderowi zaatakować go. Dlaczego więc Obi-Wan pozwolił Vaderowi go zabić?

Pierwszym powodem, o którym widzowie pomyślą, jest to, że Obi-Wan Kenobi dał Luke’owi i reszcie bohaterów wystarczająco dużo czasu na ucieczkę, rozpraszając Dartha Vadera. To było coś, co wtedy wydawało się oczywiste. Warto jednak zauważyć, że Vader był już zbyt rozkojarzony, by nawet zauważyć Luke’a i pozostałych. Zamiast tego to Szturmowcy ścigali Luke’a.

W tym momencie robi się ciekawie, ponieważ istnieje inny pomysł, który może doprowadzić do prawdziwego powodu, dla którego Obi-Wan pozwolił się zabić przez Dartha Vadera. I wraca do wydarzeń z filmów trylogii prequel.

Pamiętaj, że w Epizodzie I: Mroczne widmo Obi-Wan był młodym padawanem szkolonym pod okiem Mistrza Jedi Qui-Gon Jinna, który wierzył w koncepcję zwaną Siłą Życia, która była energią całego życia.

Dlaczego Obi-Wan pozwolił Vaderowi zabić go w nowej nadziei?

Tymczasem po bitwie pomiędzy Yodą i Sidiousem oraz pojedynku pomiędzy Obi-Wanem i Anakinem w Epizodzie III: Zemsta Sithów, Yoda wyjawił Obi-Wanowi, że Qui-Gon skontaktował się z nimi jako duch. A jego znajomość Siły Życia mogła być powodem, dla którego Qui-Gon był w stanie to zrobić. Można wywnioskować, że on również przekazał swoją wiedzę o Żywej Mocy zarówno Yodzie, jak i Obi-Wanowi po wydarzeniach z Zemsty Sithów i przed udaniem się na wygnanie dwóch Mistrzów Jedi.

ZWIĄZANE Z:

Obi-Wan Kenobi kontra Obi-Wan Kenobi. Qui-Gon Jinn: Kto wygrałby i dlaczego?

Warto również zauważyć, że Obi-Wan wierzył, że zawiódł Anakina, ponieważ nie mógł go wyszkolić, by stał się Jedi, którym powinien być. W związku z tym, jeśli zawiódłby Anakina, najprawdopodobniej zawiódłby również Luke’a. Oznaczało to, że nie był odpowiednim nauczycielem do tej pracy.

Wracając do wydarzeń z Epizodu IV, zapewne pamiętasz, że Obi-Wan powiedział Vaderowi podczas ich pojedynku słowa: „Jeśli mnie powalisz, stanę się potężniejszy, niż możesz sobie wyobrazić”.

Obi-Wan prawdopodobnie miał na myśli fakt, że jego śmierć oznaczałaby, że stanie się jednością z Siłą Życia, tak jak jego dawny mistrz był w stanie zjednoczyć się z nią po śmierci. To dlatego Obi-Wan powiedział Vaderowi, że stanie się potężniejszy, ponieważ zamierza połączyć swojego ducha z Mocą. Ale dlaczego w ogóle chciał zjednoczyć się z Mocą?

Bycie jednym z Mocą oznaczało, że mógł poprowadzić Luke’a Skywalkera z drugiej strony jako Duch Mocy, aby mógł doprowadzić go do Yody, który miałby go wyszkolić na Jedi. Jest to stała teoria, w którą wierzy wielu fanów, chociaż nigdy tak naprawdę nie została potwierdzona.

Czy Obi-Wan naprawdę został zabity przez Dartha Vadera?

Jak już wspomniano, główną teorią, dlaczego Obi-Wan Kenobi pozwolił się zabić przez Vadera, jest to, że chciał stać się jednością z Mocą i stać się Duchem Mocy, ponieważ lepiej było dla niego prowadzić Luke’a w tym stanie. Ale jedną z rzeczy, których fani nigdy nie przeoczyli w Epizodzie IV, był fakt, że Obi-Wan nie zostawił ciała. Czy więc Obi-Wan zginął z rąk Vadera, czy po prostu zniknął?

To jedna z najbardziej niejednoznacznych części Gwiezdnych Wojen, ponieważ nigdy nie została do końca wyjaśniona. Wszyscy tam wiedzieli, że szabla Vadera nigdy nie nawiązała z nim kontaktu, ponieważ Obi-Wan zginął, zanim Sithowie zdołali go całkowicie powalić. Darth Vader zauważył nawet ten fakt, kiedy badał, że Kenobi nie zostawił ciała po zniknięciu.

Dlaczego Obi-Wan pozwolił Vaderowi zabić go w nowej nadziei?

W związku z tym można przypuszczać, że Obi-Wan Kenobi rzeczywiście zginął, ale nie dokładnie z rąk Dartha Vadera. Możliwe, że mimo tego, że był stary, jego czas miał nadejść i że po prostu pozwolił, by Moc zabrała go tu i teraz.

Innym przykładem tego wydarzenia jest Star Wars Episode VIII: The Last Jedi. W tym filmie starszy Luke Skywalker użył Mocy, aby stworzyć jego wizerunek, który walczył z Kylo Renem. Jednak po wyczerpaniu po prostu zniknął.

Biorąc pod uwagę, że twórcy filmu „Ostatni Jedi” wykorzystali tę samą koncepcję stojącą za śmiercią Obi-Wana, możliwe jest, że Kenobi nie zginął z rąk Vadera, ale po prostu wyczerpał się do tego stopnia, że ​​po prostu pozwolił Mocy wziąć jego. To dlatego było widoczne zamieszanie w mowie ciała Dartha Vadera, gdy sprawdzał lewą szatę Kenobiego, ponieważ prawdopodobnie wiedział również, że to nie jego szabla zabiła jego byłego mistrza.

Czy ten post był pomocny?