Skip to content
TV

Dlaczego Mary, Królowa Szkotów z Królowej Węży, wygląda tak znajomo

6 de listopad de 2022
l intro 1667407723

Antonia Clarke pozuje

Dramaty z epoki to ukryte perełki, które w ostatnich latach nieco powróciły, a seriale takie jak „The Crown”, „Peaky Blinders” i „Bridgerton” gromadzą ogromną publiczność chętną do głębokiego zanurzenia się w przeszłość. Wydaje się, że „The Serpent Queen”, wydany we wrześniu 2022 roku, utrzyma ten trend przez jakiś czas. Akcja rozgrywa się w XVI wieku i opowiada o życiu Katarzyny Medycejskiej, francusko-włoskiej szlachcianki, która skutecznie rządziła Francją przez prawie 30 lat. Pierwsze dwa odcinki „Królowej Węży” uzyskały doskonałą, stuprocentową ocenę krytyki na temat Rotten Tomatoes i sądząc po materiale źródłowym; będzie się tylko poprawiać.

Poza znakomitym scenariuszem, „The Serpent Queen” ma również obsadę utalentowanych aktorów, którzy płynnie ożywiają postacie historyczne. Odtworzenie konkretnej epoki w wiarygodny i zabawny sposób może być dużym wyzwaniem dla wykonawców, ale reżyserzy obsady „Królowej Węży” wykonali świetną robotę, wybierając odpowiednich ludzi do swoich ról. Tak było w przypadku Mary Queen of Scots, granej przez Antonię Clarke, aktorkę, która pojawiła się w wielu innych popularnych serialach i filmach w ciągu ostatniej dekady.

Była częścią zespołu w Les Misérables

Fani Antonii Clarke mogli zobaczyć ją w 2012 roku w „Les Misérables”, gdzie była jedną z aktorek tworzących zespół do piosenki „Lovely Ladies”. Choć jej rola w epickim musicalu nie była szczególnie znacząca, sam fakt występu w tym nagradzanym filmie wystarczył, by otworzyć kolejne możliwości. Warto dodać, że przed „Nędznikami” aktorka nie pojawiła się w żadnym dramacie z epoki.

Gdyby nie musical, całkiem możliwe, że Clarke nie byłby w stanie zapewnić sobie bardziej znaczących ról w późniejszych produkcjach historycznych, w tym w „Królowej węży”. Jak sama Clarke przyznała, sama skala produkcji nieco ją onieśmielała: „Byłam przerażona, ponieważ nigdy wcześniej nie robiłam żadnego tańca ani teatru, a było to znacznie bardziej teatralne niż to, co kiedyś robiłam. inni członkowie obsady grali na scenie lub brali udział w różnych produkcjach na West Endzie, więc byłem trochę poza strefą komfortu, ale [it was] dobre doświadczenie”. (przez The Resident)

Grała Lucy w Lightfields

Antonia Clarke leżąca na sianie

Niedługo po tym, jak zagrała w Nędznikach, Antonia Clarke została obsadzona w miniserialu „Lightfields” ITV, miniserialu horroru tajemniczego, który został wyemitowany w 2013 roku. Serial opowiada o trzech rodzinach mieszkających w dużej posiadłości wiejskiej w trzech różnych okresach. To także kontynuacja „Marchlands” z 2011 roku, które utrzymały się w podobnej formule, przedstawiając losy kilku rodzin zamieszkujących ten sam dom na przestrzeni dziesięcioleci. W „Lightfields” Clarke zagrał Lucy, jedną z pierwotnych mieszkanek domu wiejskiego z 1944 roku, która zginęła w pożarze stodoły i przez dziesięciolecia po jej śmierci nadal nawiedzała nowych właścicieli.

„Lightfields” może nie był takim hitem jak „Les Misérables”, ani nie był szczególnie dobrze przyjęty przez krytyków (The Guardian), ale była to pierwsza znacząca rola Clarke’a. To niewątpliwie dało jej więcej miejsca na pokazanie swojego talentu aktorskiego. Ponieważ była to mieszanka dramatu z epoki i horroru, można powiedzieć, że rola aktorki w „Lightfields” była zapowiedzią gatunków, w których będzie występować najczęściej w nadchodzących latach.

Była Frances Stewart w Wielkim ogniu

Frances Stewart w perłach

Kierownikom castingu z ITV zapewne spodobała się rola Antonii Clarke w „Lightfields”, bo zaledwie rok później ponownie pojawiła się na tym kanale, tym razem jako Frances Stewart, księżna Richmond, w „Wielkim ogniu” w reżyserii Jona Jonesa. . Miniserial przedstawia wydarzenia Wielkiego Pożaru w Londynie, który rozprzestrzenił się na całe miasto w 1666 roku i trwał przez cztery dni, i kładzie duży nacisk na działania brytyjskiej rodziny królewskiej podczas tych wydarzeń.

Chociaż pojawiła się tylko w dwóch odcinkach „Wielkiego pożaru”, postać Clarke była kluczowa dla fabuły serialu. Zagrała Francisa Stewarta, w którym król Karol II zakochał się beznadziejnie, do tego stopnia, że ​​rozważał rozwód z żoną, królową, by wejść w związek. Cały ten wątek został zaczerpnięty z faktów historycznych. Mimo to, jak wyznał główny scenarzysta „Wielkiego pożaru”, Tom Bradby, niektóre fragmenty zostały sfabularyzowane, aby zwiększyć wartość rozrywkową: „Staram się wyciągnąć jak najwięcej z faktów, ale oczywiście ludzie inwestują wiele milionów funtów w dramacie historycznym, więc musisz sfabularyzować go w sposób, który sprawi, że będzie działał przez cztery godziny i będzie miał równe tempo” (za pośrednictwem The History Vault).

Zagrała Marię Fiodorowną w Katarzynie Wielkiej HBO

Maria Fiodorowna pociesza mężczyznę

Przez lata Antonia Clarke udowadniała, że ​​portretowanie postaci historycznych to jedna z jej najmocniejszych stron. W 2019 roku została obsadzona jako Maria Fiodorowna w „Katarzynie Wielkiej” HBO Max. Serial opowiada o jednej z najbardziej znanych rosyjskich monarchów, która porusza się po pałacowych intrygach i międzynarodowych konfliktach podczas jej rządów w drugiej połowie XVII wieku.

Seria nie otrzymała żadnych entuzjastycznych recenzji, ale została dość dobrze przyjęta przez krytyków, z wynikiem 68% krytyków na temat Rotten Tomatoes. Co ciekawe, widzowie nie przepadali za „Katarzyną Wielką”, a średni wynik użytkownika dla programu wyniósł tylko 34%. Niezależnie od ogólnej opinii na temat serialu, można śmiało powiedzieć, że pojawienie się na ekranie obok legendy, którą jest Hellen Mirren, ugruntowało Antonię Clarke jako jedną z najbardziej popularnych aktorek w branży dramatów z epoki.

Clarke wystąpił także w wielu horrorach

Penny Hamilton wygląda na przerażoną

Oprócz dramatów historycznych Antonia Clarke lubi horrory. Chociaż przyznaje, że nie jest odporna na przerażające filmy i sztuki teatralne, jednocześnie uważa je za zabawne. „W straszeniu się jest element zabawy. Pamiętam, że widziałem na scenie „Kobietę w czerni”, co przeraziło mnie na całe życie” – powiedziała w wywiadzie dla BBC.

Clarke pojawił się w kilku horrorach, w tym w „Trzynastej opowieści”, „Annie” i „Ołtarzu”. Pierwotnie zatytułowany „Nawiedzony dom Radcliffe”, „Ołtarz” to film, za który Clarke zdobył największe uznanie. Zagrała Penny Hamilton, córkę głównego bohatera. Jej filmografia sugeruje, że horror i dramat to gatunki, w których Clarke czuje się najlepiej, ale ostatnio aktorka zagrała także kilka znaczących ról w komediach, takich jak „Księga miłości” i „Wszyscy moi przyjaciele mnie nienawidzą”.

Dzięki roli Mary Queen of Scots w „The Serpent Queen” Clarke ma szansę zaprezentować swój talent i rozwinąć karierę dzięki temu, co zapowiada się na jej największy dotychczasowy występ.

Czy ten post był pomocny?