Skip to content
TV

Dlaczego Marta z Silosu wygląda tak znajomo

3 de maj de 2023
l intro 1683066264

Telewizja

Martha Walker siedzi przed czajnikiem ze skrzyżowanymi rękami

Apple TV+ dzieli zaledwie kilka dni od premiery postapokaliptycznego, tajemniczego serialu „Silo”, który opowiada o wielu pokoleniach ocalałych chronionych — lub uwięzionych — w gigantycznym podziemnym silosie o głębokości ponad mili. Opiera się na serii książek pisarza Hugh Howeya i jest jedną z najbardziej oczekiwanych adaptacji książek 2023 roku.

„Silo” to zespół natychmiast rozpoznawalnych talentów, w tym Rebecca Ferguson (seria „Mission Impossible”, „Dune”, „The Greatest Showman”), Rashida Jones („Parks and Recreation”), David Oyelowo („Selma” ), popularny muzyk i aktor Common („John Wick: Rozdział 2”) oraz zdobywca Oscara Tim Robbins. Jednak nawet wśród tej gwiazdorskiej obsady wciąż jest kilka znajomych twarzy, które mogą nie być znane fanom, mimo że sami są płodnymi wykonawcami.

Jednym z takich aktorów jest Harriet Walter, która powraca w „Silo” jako Martha Walker. Chociaż jej umiejętności przekształcania sprawiają, że aktor jest kimś w rodzaju kameleona, możesz bardzo dobrze rozpoznać jej imię – w końcu grała główne role w najbardziej chwalonych współczesnych programach telewizyjnych, była nominowana do dwóch nagród Emmy w tym samym roku, a nawet wystąpiła w jednym z najbardziej dochodowych filmów wszechczasów.

Harriet Walter pojawiła się w filmie Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy

Walter dołączył do odnowionego uniwersum „Gwiezdnych wojen” Disneya w filmie JJ Abramsa „Przebudzenie mocy” z 2015 roku. W kilku scenach pojawiła się jako dr Harter Kalonia, medyk i lekarz Ruchu Oporu, o którym mówi się, że od lat ściśle współpracuje z generałem Leią Organą (Carrie Fisher).

W filmie jest pamiętana przede wszystkim z tego, że opiekowała się Chewbaccą po tym, jak Wookie odniósł rany podczas starcia z wrogiem. Przyjmuje również Finna (John Boyega) pod koniec filmu, który ledwo uniknął pojedynku z Kylo Renem (Adam Driver) z życiem.

Odkąd pojawiła się w filmie, wiedza dr Kalonii była (oczywiście) nieskończenie rozszerzana w książkach i komiksach „Gwiezdne wojny” – chociaż jest całkiem pewna, że ​​była na ekranie tylko przez siedem sekund. Przekazała The AV Club: „Ktoś mi powiedział:” W ciągu tych siedmiu sekund zobaczy cię więcej osób niż we wszystkim, co zrobiłeś do tej pory razem wzięte ”. Nie wiem, jak oni to obliczają, ale to dość niezwykłe”.

Zagrała postać historyczną w The Crown

Clementine siedzi przy stole i je ziemniaki

Podczas pierwszego sezonu w serwisie Netflix polityczny dramat historyczny „The Crown” stał się natychmiastową sensacją. Został stworzony przez Petera Morgana, angielskiego scenarzystę, który szczególnie interesował się panowaniem królowej Elżbiety II, którą wcześniej badał w swoim filmie „Królowa” i sztuce „Audiencja”. Ten ostatni mocno zainspirował pierwszy sezon „The Crown”, ponieważ obaj badają żywotną relację między młodą królową Elżbietą (graną przez Claire Foy w serialu) a premierem Winstonem Churchillem (granym przez Johna Lithgow, który otrzymał nagrodę Emmy za Najlepszy aktor drugoplanowy) podczas II wojny światowej. Walter grał żonę Churchilla, Clementine.

W rozmowie z „Evening Standard” Walter uważał, że wpływ Clementine na historyczną decyzję jej męża o ustąpieniu ze stanowiska premiera został znacznie zmniejszony na rzecz zaostrzenia historii, mówiąc: „Myślę, że [Clementine] miał bardziej bezpośredni wpływ na rzeczy, które [are] widać w serialu, ale wiesz, dramat musi sprawić, że wszystko będzie krótkie i bezpośrednie. ”W tym samym wywiadzie Walter wyraziła głęboki szacunek dla prawdziwej Clementine Churchill, a nawet spekulowała, że ​​sama mogłaby być potężnym politykiem, gdyby urodziła się w epoce nowożytnej.

Nadal występuje gościnnie w sukcesji HBO

Caroline trzyma kieliszek wina, siedząc na kanapie naprzeciwko Shiva

W 2018 roku Walter dołączył do obsady serialu dramatycznego HBO „Succession”, który opowiada o potężnym, rodzinnym imperium medialnym na krawędzi implozji. Seria jest obecnie w czwartym i ostatnim sezonie i zyskała szerokie uznanie przez cały czas trwania.

Walters gra Lady Caroline Collingwood, zamożną angielską arystokratkę i bywalczynię towarzystwa, niegdyś poślubioną Loganowi Royowi granemu przez Briana Coxa. Razem wychowali pierworodnego Logana, Connora (Alan Ruck) i troje innych własnych dzieci — Kendalla (Jeremy Strong), Shiva (Sarah Snook) i Romana (Kieran Culkin). Po raz pierwszy pojawia się w odcinku „Pre-Nuptials”, w którym okazuje się, że jej relacje z dziećmi (zwłaszcza córką) są napięte przez jej własną niepewność i poczucie opuszczenia. Ostatnio pojawiła się w finale sezonu 3, w którym podcięła swoich młodych Roysów, aby zabezpieczyć bogactwo jej i jej męża.

Jak wyjaśniła Vulture, widzi sytuację Caroline z większymi niuansami niż publiczność, która spędza większość czasu na współczuciu trójce dzieci Royów (i czasami ich ojcu). „Widzowie poznają rodzeństwo i Logana w wielu szczegółowych odcinkach” – powiedziała – „więc mam nadzieję, że docenią, jak to jest być matką lub żoną któregokolwiek z tych ludzi. Zamiast myśleć o Caroline jako przyczyna tego wszystkiego, możesz też myśleć o niej jako o osobie, która musi sobie z nimi radzić”. Obecnie ma pojawić się w nadchodzącym odcinku sezonu 4.

Miała łuk w trzecim sezonie Killing Eve

Dasha i Villenelle śmieją się, gdy trzyma butelkę płynu

W trzecim sezonie uznanej serii thrillerów kryminalnych BBC „Killing Eve” Walter dołączył do głównej obsady jako Dasha Duzran (w tym czasie Suzanne Heathcote pełniła funkcję głównego scenarzysty). Oparta na serii powieści szpiegowskich Luke’a Jenningsa, „Killing Eve” śledzi losy dwóch kobiet stojących po przeciwnych stronach prawa, gdy ich zabawa w kotka i myszkę powoli przeradza się w coś znacznie bardziej skomplikowanego.

Zgodnie z modą, świat zabójców i szpiegów „Killing Eve” jest zorganizowany wokół tajnego zakonu znanego jako Dwunastu. Dasha była wybitnym członkiem tej organizacji, służąc jako zabójca, mentor i powiernik niebezpiecznej Villanelle (Jodie Comer). Kiedy jednak przybywa w sezonie 3, Dasha jest wyobcowana z życia, które kiedyś znała i próbuje wykorzystać swojego byłego protegowanego jako sposób na powrót do owczarni.

„Część apelu Villanelle i Dashy [to the audience] jest to, że czasami robią rzeczy, które ludzie w najmroczniejszych wyobrażeniach chcą zrobić, ale nie mogą”, wyjaśniła Harpers Bazaar. „Jeśli dziecko płacze, możesz pomyśleć:” Chcę go wrzucić do kosza, ’ ale oczywiście nie robisz tego z oczywistych powodów. W „Killing Eve” to bawi ludzi, ponieważ widzowie wiedzą, że były chwile, kiedy chcieli zrobić to samo”.

Gra matkę Rebeki w Tedzie Lasso

Rebecca i Deborah trzymają się w dziecięcym łóżeczku

Następnie Walter zagrał podobną – choć drastycznie bardziej beztroską – postać w uwielbianym przez Apple TV+ serialu komediowym „Ted Lasso”. Obecnie trwa trzeci i ostatni sezon serialu, który opowiada o trenerze futbolu amerykańskiego z liceum (Jason Sudeikis), który zostaje spontanicznie zatrudniony do kierowania drużyną Premiere League Soccer w Anglii.

Walter grał Deborah Welton, matkę właścicielki AFC Richmond, Rebeki Welton ( Hannah Waddingham ). Ich związek jest bardzo utrudniony przez wspólną traumę, ponieważ Deborah często opuszcza i ponownie łączy się z emocjonalnie znęcającym się ojcem Rebeki, Paulem, w dzieciństwie. Kiedy Paul zmarł, smutek Rebeki jest dodatkowo zdezorientowany przez bolesne wspomnienia jego niewierności i braku szacunku, za które częściowo obwinia Deborah. Oboje udaje się pogodzić, a Deborah niedawno przekonała Rebeccę do umówienia się na spotkanie z psychoterapeutą.

W 2022 roku Walter stał się dopiero dziesiątą osobą, która otrzymała dwie nominacje do nagrody Emmy w tym samym roku — jedną za „Sukcesję” i jedną za „Ted Lasso”.

Czy ten post był pomocny?