Skip to content

Dlaczego księżniczka Augusta z królowej Charlotte: historia Bridgertona wygląda tak znajomo

9 de maj de 2023
l intro 1683603029

Streaming Netflixa

Księżniczka Augusta słucha

„Queen Charlotte: A Bridgerton Story” często odzwierciedla — a następnie nagina — rzeczywistość postaci historycznych, których historie życia przedstawia. W rzeczywistości Augusta, księżna wdowa Walii (Michelle Fairley), została zmuszona do włączenia się w karuzelę małżeństwa najemników, napiętego przez ciągłe walki jej męża z ojcem i matką. Podczas gdy Augusta urodziła dziewięcioro dzieci, z których ośmioro dożyło dorosłości, a czworo urodziło kolejne dzieci, rodzice Fredericka nadal unikali tej pary społecznie, zwłaszcza gdy Fryderyk zdecydował się ukryć pierwszą ciążę Augusty i uciekł na wieś, aby urodzić jej dziecko, zamiast przeciwstawić się osądzającemu ciężarowi rodziców. Ze względu na sposób, w jaki urodziła się ich pierwsza córka, przez lata pozostawali na wygnaniu z dworu. Ale Augusta przeżyła króla, swojego męża i teściową i pomogła synowi wstąpić na tron; została doradcą Jerzego III, ukształtowała wiele jego polityk politycznych przed jego ślubem i zaaranżowała jego szczęśliwe (przez pewien czas) małżeństwo z prawdziwą królową Charlotte.

Podobnie jak w „Queen Charlotte: A Bridgerton Story”, trudne małżeństwo jego rodziców miało duży wpływ na Jerzego III (Corey Mylchreest); chce się ożenić z miłości, uniknąć skandali pozamałżeńskich i zawrzeć szczęśliwe małżeństwo. Jest to małżeństwo, które jego matka pomaga mu zawrzeć, mimo że spowoduje to wzrost popularności Charlotte i przyćmi ją na dworze. Wszystko to dzieje się pomimo obaw George’a o jego zdrowie psychiczne, przez co rozmawia z posągami Wenus na dziedzińcu pałacu.

Michelle Fairley, aktorka, która gra tę fabularyzowaną wersję Augusty, ma całkiem znajomą twarz i niesamowite CV. Są szanse, że fani serialu Netflix od razu ją skądś rozpoznają.

Zrobiła dobre pierwsze wrażenie w Innych

Michelle Fairley włożyła dużo pracy w BBC i inne brytyjskie firmy telewizyjne i filmowe i stała się główną postacią na scenie, zanim dostała swoją pierwszą główną rolę filmową — pani Marlish w opowieści o duchach „Inni”. Pani Marlish przyjechała do odległego wiejskiego domu w Jersey w Anglii, mając nadzieję, że go kupi. Ale przerażające wydarzenia zachęciły ją do wynajęcia medium, Starszej Damy (Renée Asherson), która informuje ją, że duchy zamieszkujące dom są wrogo nastawione do jej obecności.

To prawda, ponieważ aż do tego seansu Grace Stewart (Nicole Kidman) i jej dwoje dzieci Anne (Alakina Mann) i Nicholas (James Bentley) nie mieli pojęcia, że ​​nie żyją. Teraz, gdy wiedzą, że dzierżą władzę i nie są nawiedzane przez złe duchy, wola Grace zamienia się w żelazne postanowienie. Marlisze opuszczają dom i to dobrze, ponieważ Grace oświadcza, że ​​dom należy teraz do jej rodziny.

„Inni” zapewnili Fairley jej pierwszą naprawdę mięsistą rolę w międzynarodowej produkcji, a wcześniej mówiła o radości z drażniących umysł, niszczących nerwy ról, takich jak jej rola w filmie. „Lubię używać mózgu, być popychanym. Nie jestem kimś, kto dobrze reaguje na bezpieczeństwo. Lubię być popychany aż do krawędzi” – powiedziała Theatre.London w 2017 roku.

Michelle Fairley przebiła się jako mama Hermiony

Hermiona obliviuje swoich rodziców

Dziewięć lat po „Innych” Michelle Fairley dostała kolejną znaczącą rolę – rolę matki Hermiony Grainger (Emma Watson) w „Harry Potter i Insygnia Śmierci: część 1”. Fairley musiał zastąpić inną aktorkę, Heather Bleasdale, która grała panią Grainger w filmie „Harry Potter i Komnata Tajemnic”. Ma tylko krótki czas, aby wywrzeć wrażenie na publiczności i udaje jej się po cichu rozdzierać serce.

Przejęcie kluczowej roli od kogoś, kto wywarł silne wrażenie podczas swojego czasu w franczyzie, jest trudne, ale Fairley udaje się zapewnić pani Grainger spokojny, skoncentrowany rozsądek. Dostała tylko kilka scen ukazujących uprzejmość swojej bohaterki — a potem jej wspomnienia zostały zmienione, a jej opiekuńcza córka, Monica Wilkins, nadała jej nową tożsamość. Przynajmniej chroni bohaterkę przed śmierciożercami ścigającymi jej córkę.

Fairley był wtedy podekscytowany dołączeniem do obsady filmu. Powiedziała Coleraine Times (zarchiwizowane przez Snitch Seeker), że nie była zaznajomiona z książką ani serią filmów, ale miała przyjaciół, którym podobał się ten serial. „To nie jest bardzo duża część, może trzy lub cztery sceny, których kręcenie zajmie tylko kilka dni. Ale dla mnie to naprawdę bardzo miłe” – powiedziała w 2009 roku.

Światową sławę zdobyła dzięki Catelyn Stark i Grze o tron

Catelyn Stark jest zamyślona

Jeśli znasz Michelle Fairley z czegoś innego niż „Queen Charlotte: A Bridgerton Story”, prawdopodobnie pamiętasz ją jako ognistą matkę, Catelyn Stark, z przebojowego epickiego fantasy HBO „Gra o tron”. Duże, szczęśliwe potomstwo Catelyn spotyka się z trudnymi czasami, gdy nadchodzi zima, a Catelyn traci ukochanego męża, Eddarda (Sean Bean), który zostaje stracony.

Przez dwa sezony Catelyn przemierza świat bez Eddarda, próbując ocalić Winterfell i zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci. Jej ochronne machinacje polityczne doprowadziły ją do bezpośredniego konfliktu z Lannisterami. Robb (Richard Madden) wkrótce potrzebuje utraconego wsparcia Waldera Freya (David Bradley), którego córkę odrzucił, by poślubić Talisę (Oona Chaplin). Aby uspokoić swoją zirytowaną dumę i zerwany układ, Walder żąda od Edmure’a Tully’ego (Tobias Menzie) poślubienia jednej z jego córek. Edmure zostaje przydzielony Roslin (Alexandra Dowling), a Robb, Talisa i Catelyn biorą udział w ceremonii. Mają zagwarantowane bezpieczeństwo, a przynajmniej tak się wydaje. Wejdź na Czerwone Gody, gdzie Robb, Catelyn, Talisa, a nawet wilkor Robba, Szary Wiatr, spotykają swój koniec z rąk Lannisterów, Freyów i Rodu Boltonów.

Fairley oświadczyła, że ​​została wybrana do swojej roli przez producentów serialu ze względu na jej umiejętności teatralne; Rolę zaproponował jej jeden z producentów programu po tym, jak widziano ją w roli Emilii w produkcji „Othello”. „Catelyn przeżywa stratę męża, utratę dzieci i ostatecznie podejmuje decyzję o samobójstwie, ponieważ myśli, że nie ma już po co żyć – i myśleli, że z powodu końcowych scen w Otelloże być może mógłbym to dla nich osiągnąć”, powiedziała Gulf News Television w 2015 roku.

Z Suitsem szukała herbaty z Teksasu

Ava Hessington jest zirytowana

Po „Grze o tron” Michelle Fairley pojawiła się w amerykańskim dramacie prawniczym „Suits”. Przez 8 odcinków sezonu 3 grała Avę Hessington. Hessington to potężna firma naftowa, która potrzebuje usług głównego bohatera serialu, Harveya Spectera (Gabriel Macht), aby pomógł jej rozwikłać chaotyczny proces sądowy, który może na dobre zniszczyć rodzinny biznes. Wygląda na to, że Ava została oskarżona o morderstwo i przekupstwo związane z wydarzeniami. Odkrycie, że Ava jest rzeczywiście niewinna, wymaga dużo pracy; przestępstwo zostało jej przypięte przez Stephena Huntleya (Max Beesley). Wyjątkowo wygodne zrządzenie losu dla Harveya, gdy jego sekretarka i sympatia, Donna Paulsen (Sarah Rafferty) spotyka się ze Stephenem podczas procesu Avy.

Nowi współpracownicy Fairley z „Suits” zadeklarowali, że świetnie się z nią bawili. W rzeczywistości przyszła księżna Sussex, Meghan Markle, wyraziła swój podziw dla Fairley w Access Hollywood w 2013 roku. Po obejrzeniu odcinka Czerwonego wesela w „Grze o tron” oświadczyła: „Napisałam do niej długi e-mail po obejrzeniu brzmi: „Jestem po prostu zachwycony. Jesteś siłą. To niesamowite.’ A potem zobaczyłem ją następnego dnia i przyniosłem jej kwiaty i kartkę w stylu: „Spoczywaj w pokoju, Lady Stark”. Pozdrowienia dla ciebie’” – powiedziała.

Pokazała swoją nikczemną stronę w 24: Live Another Day

Margot wygląda na rozbawioną

Michelle Fairley pojawiła się także we wznowionym przez Foxa serialu „24 godziny”, „24: Live Another Day”. Tym razem gra prawdziwą złoczyńcę — Margot Al-Harazi, terrorystkę. Margot i jej mąż Mahmoud Al-Harazi (Christopher Sciueref) biorą udział w wielu atakach bombowych. Atak drona zabija następnie jej męża wraz z wieloma cywilami, a Margot — wykorzystując swoją córkę i syna jako pomocników — postanawia dokonać straszliwej zemsty na prezydencie Jamesie Hellerze (William Devane). Zaczyna brać udział we własnych atakach dronów, które prowadzą do planowanego zamachu na prezydenta Hellera podczas podróży do Londynu. Kto inny może ją powstrzymać, jeśli nie Jack Bauer (Kiefer Sutherland)? Rezultatem końcowym jest kolejny uratowany dzień i Margot wykonująca lotny skok przez okno.

Powiedziała TV Line w 2014 roku, że jej celem w graniu Margot było jej uczłowieczenie. „Nie chcesz grać tylko szalonej zabójczyni, szalonej kobiety. Niektórzy ludzie mogą ją tak postrzegać, ale faktem jest, że jest inteligentna, potężna, całkowicie oddana… To jest praca jej życia i jest nie ma ograniczeń co do tego, co jest gotowa poświęcić, aby osiągnąć swój cel” – powiedziała. Powiedziała również Entertainment Weekly, że świetnie się bawiła grając Margot i bardzo chciałaby zagrać inną złoczyńcę.

Utrzymała fort w W sercu morza

Pani Nickerson jest emocjonalna

W historycznym eposie survivalowym „In The Heart of the Sea” Michelle Fairley ponownie zostaje wezwana do wcielenia się w postać kogoś obdarzonego instynktem miłości. Tym razem to pani Nickerson, żona Thomasa (Brendan Gleeson jako starszy mężczyzna i Tom Holland jako młodzieniec). Thomas i jego żona goszczą Hermana Melville’a (Ben Whishaw), autora, który zapłacił mu za jego historię. Nickerson opowiada historię swojej młodości na pokładzie Essex, statku wielorybniczego staranowanego przez wieloryba.

Powstały wrak spowodował, że ocaleni mężczyźni przez wiele dni brnęli w łodziach. Głodując i umierając z pragnienia, w końcu uciekają się do kanibalizmu, a niewielu ocalałych wraca do Nowej Anglii. To pani Nickerson zachęca Thomasa do opowiedzenia całej prawdy o swoim doświadczeniu, mówiąc mu, że cokolwiek powie, nie przyćmi jej miłości do niego. W rzeczywistości to pani Nickerson błaga Melville’a, aby przekonał Thomasa do opowiedzenia wszystkiego, przez co przeszedł, aby w końcu mógł zostać uwolniony od ciężaru.

Chociaż film był notoryczną klapą krytyków i nie udało mu się odzyskać budżetu, Fairley dobrze sobie radzi w swoich emocjonalnych scenach. Dobrze sobie radzi jako udręczona żona, której głęboką miłość do męża od dawna komplikują jego głębokie emocjonalne blizny.

Była kolejną pretendentką do tronu w Białej Księżniczce

Małgorzata jest oszołomiona

Ostatnio Michelle Fairley pojawiła się w kilku historycznych eposach między sztukami teatralnymi. Wystąpiła przede wszystkim w innym miniserialu związanym z tantiemami: Starz „The White Princess”. Wciela się w nią w postać Margaret Beaufort, której niekończące się intrygi przeciwko Yorkowi powodują, że faworyzowanie Tudorów przynosi owoce, ale także powoduje jej wielkie spory — zwłaszcza gdy Elżbieta z Yorku (Jodie Comer) poślubia jej syna, Henryka VII (Jacob Collins-Levy) . Od Elżbiety nadejdzie dynastia Henryka VIII, która — na dobre i na złe — zmieni Anglię na zawsze, ale nie będzie miała ciągłej, bezpośredniej linii królewskiej. W historię wprowadzono wiele magicznych rozrywek, a Henry zaczyna wierzyć, że jego matka przeklęła całą linię Beaufort-Tudor z powodu jej decyzji o zamordowaniu dwóch książąt.

„Margaret nie była tylko jedną istotą ludzką. Była wieloma różnymi ludźmi. Jest jak wąż” – powiedział Fairley Elle w 2017 roku. Fairley zauważa również, że przekonania religijne Margaret wzmacniają to, co uważa za słuszną i słuszną sprawę.

Michelle Fairley zdecydowanie wie, jak sprawić, by widzowie w nią uwierzyli, niezależnie od tego, czy gra nikczemnego złoczyńcę, wyrozumiałą mamę, czy kogokolwiek pomiędzy. Miejmy nadzieję, że będzie nadal błyszczeć we wszystkich swoich przyszłych projektach.

Czy ten post był pomocny?