Skip to content

Dlaczego fani zjawisk nadprzyrodzonych są tak podzieleni przez Mary Winchester

30 de lipiec de 2022
l intro 1659048176

Mary Winchester wygląda na zdenerwowaną

Nie byłoby „nadprzyrodzonego” bez matriarchy klanu Winchester, Mary (Samantha Smith). Chociaż ona całkiem definitywnie umiera w pierwszej scenie serialu, reperkusje tego wydarzenia odbijają się echem przez resztę serialu. Po stracie żony, szczególnie kontrowersyjny rodzic John Winchester (Jeffrey Dean Morgan) indoktrynuje swoje małe dzieci do niekończącej się walki z potworami. Bitwa, która kończy się dopiero ostateczną śmiercią Deana (Jensen Ackles) pod koniec „Supernatural”.

Mary jest bezbłędna w oczach Sama (Jared Padalecki) i Deana, ponieważ zawsze stawiają na piedestale matkę, której nigdy nie znali. Przedstawia ją jako tylko narzędzie fabularne bez własnej charakterystyki. Jednak chłopcy – i serial – dostają drugą szansę, aby zobaczyć nową stronę Mary po tym, jak Amara (Emily Swallow) wskrzesza ją w niewytłumaczalny sposób. Chociaż Sam i Dean są zachwyceni, że mają z powrotem swoją matkę, nie dotyczy to wszystkich. Powrót Mary był dość podzielny i wielu fanów nadal kłóci się o zalety jej postaci.

Niektórzy uznali powrót Mary za lekceważący

Przez całe życie Dean Winchester miał prawdopodobnie jedno wielkie życzenie. Po tym, jak zasadniczo był jedynym opiekunem swojego młodszego brata Sama i znosił zaniedbanie i znęcanie się ojca, Dean chciał tylko odzyskać swoją matkę. Amara spełnia jego życzenie, ponieważ był w stanie dać jej to, czego zawsze pragnęła. Ale kiedy Mary powraca w 12. sezonie „Supernatural”, niektórzy fani publikujący na Reddicie mówią, że szybko rozczarowali się jej fabułą.

„Czy ktoś inny ciągle myślał, że Mary Winchester była NAJGORSZY? (Po tym, jak wróciła do życia)” – skomentował u/soy-uh. „Samolubne działania, porzucanie synów, wpadanie w kłopoty… po prostu wokół mojej najmniej lubianej postaci”. Przybycie Marii na pierwszy rzut oka wydaje się być dosłownym znakiem z nieba. Ale to tylko pokazuje, że żaden dobry uczynek nie pozostaje bezkarny. Mary nie nawiązuje więzi z Samem ani Deanem w ich dorosłym życiu, a zamiast tego wyrusza na polowanie. Jakby chłopcy nie mieli wystarczająco dużo problemów z porzuceniem, to tylko dodaje do stosu, jak to ujął jeden z Redditorów.

„Nie podobało mi się, że w ogóle ją sprowadzili” – zgodził się u/Glum-Cantalloupe4108. „Wszystko, do czego była dobra, to ponowne traumatyzowanie chłopców”. Mary zdradza Sama i Deana, zostawiając ich, tym razem z własnej woli. Tworzy prawdopodobnie silniejszą więź z Jackiem (Alexander Calvert) po związaniu się w równoległym świecie. Ale choć ciężko jest patrzeć, jak bracia Winchester cierpią, niektórzy fani mieli alternatywną perspektywę.

Inni celebrują charakterystykę złożonej matki

Mary Winchester wygląda na zaskoczoną

Mary popełnia błędy po zmartwychwstaniu, ale to jest zgodne z planem. Od początku „Supernatural” Mary jest przedstawiana jako nieskazitelna istota, która istnieje tylko po to, by popychać Sama i Deana w ich łowieckim przeznaczeniu. To tylko jeden ze sposobów, w jaki „Supernatural” posunął się za daleko i zawiódł kobiety w serialu. Sprowadzenie Maryi z powrotem jest sposobem na naprawienie tego. Nie jest już tylko naczyniem dla Sama i Deana ani narzędziem do fabuły — w końcu otrzymuje charakterystykę godną Winchestera.

„Sezon 12 był poświęcony dekonstrukcji mitu Mary Winchester” – zauważył Redditor u/M086. „Nawet wracając do „Dark Side of the Moon” z piątego sezonu, Dean wspomina Samowi w Niebie, że małżeństwo Johna i Mary stało się idealne dopiero po jej śmierci”. Ta idea zostaje dogłębnie zbadana, kiedy Mary powraca. Okazuje się, że jest tak samo wadliwa, jak wszyscy inni Winchester, którym nikt nie zarzuciłby, że jest doskonały. Od traktowania synów przez Johna po samoocenę Deana, nikt w rodzinie nie wychodzi z tego bez szwanku. Wielu fanów zrozumiało cel fabuły, nawet jeśli nie trzyma się typowego stereotypu matki.

„Zdecydowanie jej nie lubiłem, ale rozgrzałem się do niej, ponieważ zdałem sobie sprawę, że oczywiście zawsze była postrzegana jako idealna osoba i pokazuje to, że nie każdy jest specjalnie idealny [mothers] którzy wyglądają jak królowe w oczach swoich synów” – zauważył u/xosdr.

Złożoność Mary była celowa

Mary Winchester wygląda uroczyście

Powrót z martwych nie jest dla nikogo najłatwiejszy. Mary nie tylko musi przyzwyczaić się do życia po śmierci, ale także zostaje przesiedlona ponad 30 lat po czasie, który zna. Być może najgorszą rzeczą dla Mary jest wszystko, czego przegapiła. Jej śmierć wywołała reakcję łańcuchową, która zmieniła Johna w inną osobę i zmusiła ich synów do bycia żołnierzami. Jest zagubiona w czasach, w których nigdy nie miała istnieć, co jest czymś, co Samantha Smith rozumiała o postaci.

„Ona nie była tylko taką idealną matką, jakiej wszyscy się spodziewali. Myślę więc, że to była duża zmiana dla chłopców. Mieli tę kanonizowaną wersję swojej mamy, a ona po prostu nie była tą osobą” – powiedział Smith w wywiadzie dla IGN. w retrospekcji postaci. Następnie powiedziała: „I myślę, że jeśli w ogóle, to poszerzyło ich zrozumienie tego, czym naprawdę jest bezwarunkowa miłość do rodziny, ponieważ w prawdziwym stylu Winchester, nie zrobiła tego, czego chcieli, żeby zrobiła, ani tego, co myśleli, że ona powinna zrobić, zrobiła to, co uważała za słuszne, a i tak musieli ją kochać.

Smith wniósł prawdziwe poczucie empatii do postaci, co sprawiło, że była wielowarstwowa i złożona. To nie było jej zdjęcie, które zapamiętali jej synowie, ale było ważniejsze. To uczyniło z niej prawdziwą osobę, na dobre lub na złe.

Czy ten post był pomocny?